Fotogaléria (9)
Tréner slovenskej reprezentácie Francesco Calzona s Lukášom Haraslínom. (Autor: TASR)
Titanilla Bőd|8. sep 2024 o 20:40

Slovensko získalo v dvoch zápasoch šesť bodov.

KOŠICE. Slovenská futbalová reprezentácia potvrdila body z Tallinnu a zvíťazila v 2. kole Ligy národov 2024/2025 nad Azerbajdžanom 2:0.

Prvý gól dal z pokutového kopu rodák zo Sniny Ondrej Duda, druhý pridal David Strelec. Stretnutie sledovalo v Košickej futbalovej aréne 11 435 divákov.

Futbalom sa bavili hráči i fanúšikovia.

Návrat do Košíc

Slovenská futbalová reprezentácia sa vrátila do Košíc po 26 rokoch. V metropole východu odohrala už tretí zápas proti Azerbajdžanu.

Zhodou okolností všetky sa hrali na iných štadiónoch. V marci 1995 vo Všešportovom areáli vyhralo Slovensko 4:1. Dva góly dal Jaroslav Timko, po jednom Dušan Tittel a Peter Dubovský.

V septembri 1998 zase v Čermeli zvíťazili domáci 3:0, góly dali Martin Fabuš, Dubovský a Ľubomír Moravčík.

Azerbajdžan je siedmy najčastejší súper Slovenska, bol to už jedenásty vzájomný zápas týchto tímov. Nová Košická futbalová aréna bola vypredaná.

Tréner Francesco Calzona spravil v základnej zostave niekoľko zmien v porovnaní so stretnutím v Estónsku.

Na pravej strane obrany nastúpil namiesto Petra Pekaríka Norbert Gyömbér, do stredu poľa sa vrátil po problémoch s kolenom Juraj Kucka a na hrote dostal príležitosť David Strelec.

Dva góly v rýchlom slede

Slovákov vítalo od prvej minúty mohutné povzbudzovanie. Domáci začali aktívne, najmä na ľavej strane sa diali veci.

Fotogaléria zo zápasu Slovensko - Azerbajdžan v Lige národov (C-divízia, skupina 1)

Lukáš Haraslín bol na nezastavenie, pripravil dobrú streleckú pozíciu Kuckovi i Strelcovi. Po štvrťhodine hry zase skúšal šťastie strieľaným centrom z priameho kopu, brankár hostí však situáciu vyriešil.

Jeho aktivita však už onedlho slávila úspech, Haraslín vnikol do šestnástky, bol faulovaný a nasledoval pokutový kop.

Jedenástku v 22. minúte premenil Ondrej Duda, pre ktorého to bol špeciálny zápas, keďže pochádza zo Sniny.

O štyri minúty bol stav už 2:0, keď po prihrávke Dávida Hancka napálil loptu do siete David Strelec.

Slováci hrali s chuťou a bolo vidno, že si na ihrisku veria. Nepoľavili ani keď už vyhrávali o dva góly, k aktivite ich nabádal z lavičky aj tréner Calzona.

Haraslínovi ukazoval, aby na chvíľu prešiel na pravú stranu a slovenský krídelník takmer skóroval, no tečovanú loptu brankár Mechti Dženetov vytlačil na roh.

V závere polčasu však musel vytiahnuť zákrok aj Martin Dúbravka, keď v rýchlom slede zneškodnil dve šance hostí. „Dúbravka! Dúbravka!“ znelo tribúnami a slovenský brankár reagoval potleskom.

Štatistiky zápasu Slovensko - Azerbajdžan v Lige národov 2024/2025.
Štatistiky zápasu Slovensko - Azerbajdžan v Lige národov 2024/2025. (Autor: SofaScore)

Ovácie východniarom

Obraz hry sa nezmenil ani v druhom polčase. Haraslín si robil s obrancami čo chcel, Azerbajdžanci z neho budú mať ešte dlho po zápase nočné mory.

Lobotka pokrýval obrovskú časť ihriska, vybojoval si lopty a vedel ju udržať aj proti presile.

Tréner Calzona striedal po prvý raz v 70. minúte, keď z ihriska zišli východniari Duda a Suslov za ovácie divákov a nastúpili László Bénes a Dávid Ďuriš.

Slováci mali ďalšie šance, Hanckovu strelu chytil brankár, a vyznamenal sa aj pri pokuse Bénesa.

Hostia ohrozovali bránu najmä po štandardných situáciách, ale vyloženú šancu nemali a s centrami si Dúbravka bez problémov poradil.

V závere sa dostali na ihrisko aj Róbert Boženík a Ľubomír Tupta namiesto Haraslína a Strelca. V nadstavenom čase sa predstavil v reprezentačnom drese aj Samuel Kozlovský, ktorý striedal Hancka.

Slovensko má po dvoch zápasoch v aktuálnom ročníku Ligy národov plný počet bodov v tabuľke.

Tabuľka skupiny 1 C-divízie Ligy národov

Domov»Futbal»Reprezentácie»Azerbajdžan padol v Košiciach aj po tretíkrát. O Haraslínovi sa bude súperom snívať