Futbalisti Michaloviec sa tešia zo spečatenia záchrany vo Fortuna lige.
Futbalisti Michaloviec sa tešia zo spečatenia záchrany vo Fortuna lige. (Autor: TASR)
Daniel Dedina|20. máj 2023 o 22:22

Zlaté Moravce čaká baráž proti ďalšiemu tímu z východu.

MICHALOVCE. Dlhodobá súťaž prinesie taký moment málokedy. O tíme, ktorý bude musieť bojovať o zotrvanie vo Fortuna lige v baráži, rozhodol priamy súboj.

Michalovce mali miernu výhodu. V zápase o všetko hrali doma, navyše im stačila aj remíza. Zlaté Moravce museli bezpodmienečne vyhrať.

Duel mal spočiatku kuriózny priebeh.

Na strely 3:0, na góly 0:1

Po dvadsiatich minútach nevyužil výbornú príležitosť na skórovanie stopér Zlatých Moraviec Martin Bednár. Michalovský brankár Benjamín Száraz predviedol v krátkom slede už tretí výborný zákrok.

Hoci hostia v tej chvíli viedli na strely 3:0, na góly prehrávali 0:1. Hneď v piatej minúte inkasovali, a to dosť smolne.

Prízemný center Matúša Marcina chcel odvrátiť Matúš Čonka. Loptu však napálil do svojho spoluhráča z obrany ViOn-u Martina Tomla, od ktorého putovala do siete.

Český obranca Zlatých Moraviec Martin Toml bol smoliarom rozhodujúceho duelu.
Český obranca Zlatých Moraviec Martin Toml bol smoliarom rozhodujúceho duelu. (Autor: TASR)

V úvodnej minúte druhého polčasu prišiel druhý gólový moment v podaní Michaloviec. Presný zásah Nigérijčana Wisdoma Kanua však platil len pár sekúnd. Hlavný rozhodca Erik Gemzický ho po intervencii VAR-u zrušil.

Východniari nadobudli väčšiu istotu a zvyšným priebehom zápasu už kráčali isto. Száraza preveril striedajúci Brenkus, ale to bolo z pohľadu hostí na úspech málo. Michalovce zvíťazili 1:0.

V zápase zaujal ešte jeden moment. V 67. minúte schádzal z ihriska Igor Žofčák, ktorý pred jarnou časťou avizoval, že po skončení sezóny ukončí svoju bohatú kariéru.

Už 40-ročná ikona michalovského futbalu má na konte tri majstrovské tituly so Slovanom Bratislava, z ďalšieho sa tešil vo farbách Sparty Praha.

V sezóne 2012/13 získal so Slovanom double. V reprezentácii odohral štrnásť stretnutí.

Diváci ho z hracej plochy vyprevádzali potleskom postojačky a aj on si túto chvíľu užil. Pred prekročením autovej čiary hecoval a ďakoval divákom.

Pochopenie pre tento akt nemal len Gemzický, ktorý ho napomenul žltou kartou.

Výhra v pravý čas. Po pol roku

Vedenie michalovského klubu sa v priebehu tohto týždňa rozhodlo pre odvážny ťah. Po sérii troch prehier odvolalo trénera Norberta Hrnčára.

Vedením mužstva v kľúčovom stretnutí bol poverený športový riaditeľ Vladimír Rusnák.

„Vedeli sme, že to nebude jednoduchý zápas. Pomohol nám rýchly gól, ale súper ukázal svoju silu. Mohlo to dopadnúť všelijako. Myslím si, že sme dali do toho viac srdca. Je to víťazstvo chlapcov i všetkých fanúšikov, ktorí nás prišli podporiť vo väčšom počte,“ hovoril Rusnák v rozhovore pre TV Dajto.

Zemplínčania sa dočkali víťazstva na domácej pôde v pravý čas. Čakali naň poriadne dlho, vyše pol roka. Naposledy brali tri body v zápase so Žilinou, bolo to ešte 12. novembra minulého roku.

Pripomenuli si moment spred dvoch rokov, aj vtedy sa zachránili v poslednom kole.

Rusnák po zápase okomentoval aj výkon lúčiaceho sa Žofčáka.

„Odviedol fantastickú robotu, a to nielen na ihrisku, ale aj mimo neho,“ skonštatoval.

Igor Žofčák (vpravo) sa lúčil s hráčskou kariérou.
Igor Žofčák (vpravo) sa lúčil s hráčskou kariérou. (Autor: TASR)

Galád: Ak ste dobrí, tak to otočíte

„Môžete mať aj nešťastie, ale keď ste dobrí, tak to otočíte. Nám sa to nepodarilo,“ zareagoval tréner Zlatých Moraviec Ivan Galád pred televíznymi kamerami na skutočnosť, že o osude stretnutia rozhodol vlastný gól.

Do nadstavby vstupoval ViOn z deviateho miesta, v nej sa zosunul o dve priečky nižšie. V desiatich stretnutiach získal len osem bodov.

V baráži bude čeliť druhému tímu druhej ligy, ktorým sa stal Prešov.

Úvodný zápas je na programe v utorok 23. mája o 15.30 v Ličartovciach, kde Prešovčania hrávajú svoje domáce zápasy.

Odveta sa uskutoční o tri dni neskôr, v piatok o 20.30 hod. V Zlatých Moravciach.

„Prešov má vynikajúce mužstvo i vynikajúceho trénera. Bude to náročné, ale budeme sa snažiť to zvládnuť,“ poznamenal Galád.