Napodobnili Ronalda a zachránili sezónu pre United. FA Cup ovládli tínedžeri

Fotogaléria (37)
Alejandro Garnacho a Bruno Fernandes oslavujú gól vo finále FA Cupu Manchester City - Manchester United. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|25. máj 2024 o 17:56 (aktualizované 25. máj 2024 o 18:23)

Mladíci rozhodli o výhre diablov už v prvom polčase.

FA Cup - finále

Manchester City - Manchester United 1:2 (0:2)

Góly: 87. Doku - 30. Garnacho, 39. Mainoo. ŽK: Alvarez - Mainoo, McTomminay

Diváci: 84 814

City: Ortega - Walker, Stones, Ake (46. Akanji), Gvardiol - Rodri, Kovačič (46. Doku) - B. Silva, De Bruyne (57. Alvarez), Foden - Haaland

United: Onana - Wan-Bissaka, Varane, L. Martinez (73. Evans), Dalot - Mainoo, Amrabat - Garnacho (90.+3 Lindelöf), Rashford (74. Höjlund) - B. Fernandes, McTomminay (90.+3 Mount)

LONDÝN. Futbalisti Manchestru United sa stali víťazmi prestížneho Pohára FA.

"Červení diabli" zdolali v repríze minuloročného finále vo Wembley mestského rivala Manchester City 2:1 a oplatili mu vlaňajšiu prehru (1:2).

Fotogaléria zo zápasu Manchester City - Manchester United vo finále FA Cupu

United zodvihli Pohár FA nad hlavu trinástykrát v histórii, čím sa priblížili Arsenalu (14), ktorý je najúspešnejší tím v súťaži.

United uspeli vo finále FA Cupu prvýkrát od sezóny 2015/16. Mužstvo z Old Traffordu si zároveň zabezpečilo miestenku do Európskej ligy.

O výhre diablov rozhodla dvojica Alejandro Garnacho a Kobbie Mainoo. Obaja sa stali prvými tínedžermi, ktorí strelili gól vo finále FA Cupu od roku 2004. Naposledy sa to podarilo Cristianovi Ronaldovi.

"Citizens" mali výraznú prevahu v držaní lopty (75:25), ale viac streleckých pokusov na bránku vyslal súper (5:4).

Priebeh zápasu

I. polčas:

Hráči United od úvodu preukazovali výbornú taktickú pripravenosť na duel s mestským rivalom.

"Červení diabli" hrali v hlbokom defenzívnom bloku, v ktorom kládli dôraz na pokrývanie stredu ihriska a Foden, De Bruyne či Haaland sa prakticky do ničoho nedostali.

Mužstvo z Old Traffordu vyčkávalo na svoju príležitosť a tá prišla po polhodine hry, keď po dlhom nákope za obranu Citizens zlyhala komunikácia medzi brániacim Gvardiolom a brankárom Ortegom.

Chorvátsky obranca poslal hlavičkou loptu ponad brankára a daroval gól Garnachovi.

United sa radovali druhýkrát v 38. minúte, keď sa presadil Rashford, no Garnacho bol pri nábehu v ofsajde.

Zverencov Erika ten Haga to však mrzieť nemuselo, keďže o minútu neskôr ich radosť už hvizd arbitra neprerušil.

Garnacho našiel spätnou prihrávkou Bruna Fernandesa, ktorý z hranice šestnástky ešte elegantne priťukol Mainoovi a ten nedal šancu Ortegovi - 2:0.

II. polčas:

Na nepriaznivý vývoj reagoval Guardiola dvoma striedaniami po prestávke, keď z hry stiahol Akeho a Kovačiča, na ihrisko poslal Dokuho s Akanjim.

Do prvej veľkej príležitosti v zápase sa dostal v 55. minúte Haaland, ktorého hlavička skončila na brvne.

Citizens zlepšili hru, ich kombinácie boli rýchlejšie a do ďalšej šance sa dostal v 64. minúte striedajúci Alvarez, no jeho zakončenie smerovalo mimo bránu.

Aktívny bol najmä Doku, ktorý však najskôr stroskotával v súbojoch s Wan-Bissakom, následne to skúšal z opačnej strany.

Belgický krídelník sa v závere presunul späť na ľavý kraj, v 87. minúte si prehodil loptu na pravú nohu a strelou k bližšej žrdi nachytal Onanu - 2:1.

United však v závere svojho súpera do tlaku nepustili a vo Wembley oslavovali po ôsmich rokoch.

Domov»Futbal»Anglicko»FA Cup»Napodobnili Ronalda a zachránili sezónu pre United. FA Cup ovládli tínedžeri