TA-LIEN. Dovedna 43 osôb dostalo v Číne doživotný zákaz činnosti vo futbalovom prostredí pod vplyvom obvinení z ovplyvňovania výsledkov zápasov a iných foriem korupcie.
Z uvedeného počtu bolo 38 hráčov a 5 funkcionárov pracujúcich pre rôzne tímy.
Dištanc dostali aj niekdajší reprezentanti Ťin Ťing-tao, Kuo Tchien-jü a Ku Čchao.
Detaily o výsledkoch dvojročného vyšetrovania zverejnil v utorok najvyšší policajný predstaviteľ v krajine Čang Siao-pcheng počas tlačovej konferencie v meste Ta-lien.
Úrady odhalili korupciu v 120 dueloch domácich ligových súťaží, podieľať sa na tom malo 128 osôb a 41 klubov.
Okrem spomenutých 43 osôb s dištancom dostali ďalší previnilci kratšie tresty a týka sa to aj legionárov, ktorí do Číny prišli pod prísľubom vysokých platov.
Bol medzi nimi aj Juáhokórejčan Son Jun-ho. "Vážne porušil športovú etiku a športové správanie, čo spôsobilo významný negatívny dopad na spoločnosť," uvádza sa vo vyhlásení Čínskej futbalovej federácie.
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa už skôr zaviazal urobiť z Číny futbalovú veľmoc, no mužské národné tímy sa výraznejšie nepresadili.
Sľuby vybudovať nové ihriská a angažovať odborníkov zostali nenaplnené, keďže ekonomika krajiny sa po pandémii COVID-19 stále snaží postaviť "na nohy".
Číňania počas predchádzajúceho týždňa podľahli Japoncom 0:7 v boji o postup na MS 2026 a už v utorok nastúpia proti výberu Saudskej Arábie.
Číňania stále majú nádej dostať sa na svetový šampionát. Na tomto fóre sa predstavili iba raz, na MS 2002 prehrali všetky tri zápasy v skupine.
V rebríčku FIFA je čínsky mužský tím až na 87. pozícii pred Curacaom a Rovníkovou Guineou.