Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Francúz Champagne bude kandidovať na post šéfa FIFA

Zástupca generálneho tajomníka FIFA Jerome Champagne druhý zľava. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 20. jan 2014 o 13:03

Champagne je prvou osobou, ktorá oficiálne oznámila kandidatúru. O podpore zo strany jednotlivých federácií zatiaľ hovoriť nechce.

LONDÝN. Francúz Jerome Champagne v pondelok v Londýne oficiálne oznámil svoj úmysel uchádzať sa v budúcoročných voľbách o post prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

"Budem kandidovať," povedal pre agentúru dpa 55-ročný funkcionár, ktorý je bývalou pravou rukou súčasného šéfa FIFA Seppa Blattera.

Pracoval v problematických regiónoch

Champagne bol zastupujúcim generálnym sekretárom FIFA v rokoch 2002 až 2005, pričom pracoval ako medzinárodný futbalový konzultant v problematických regiónoch, akými sú Kosovo, Palestína, Izrael a Cyprus. V roku 2010 však štruktúry najvyššieho futbalového orgánu po jedenástich rokoch opustil.

V roku 2012 sa Champagne prezentoval svojim 20.000-slovným dokumentom "Aká bude FIFA v 21. storočí?", v ktorom sa snažil prezentovať svoj pohľad na budúcnosť medzinárodnej federácie. Jeho hlavným cieľom zostáva zvýšenie počtu členov Výkonného výboru FIFA, chce vrátiť miesta vo vedení šéfom národných asociácií a urobiť FIFA otvorenejšou a transparentnejšou organizáciou.

Champagne je prvou osobou, ktorá oficiálne oznámila kandidatúru. O podpore zo strany jednotlivých federácií zatiaľ hovoriť nechce. "Je ale pre mňa česť môcť oznámiť, že mám podporu Pelého," povedal Champagne na margo listu, ktorý mu adresovala brazílska futbalová legenda.

Zvažuje aj Platini

Aktuálny prezident FIFA Blatter uviedol, že sa najneskôr do začiatku kongresu v Sao Paule (10.-11. júna) rozhodne, či bude opäť kandidovať. Čoskoro 78-ročný švajčiarsky funkcionár stojí na čele strešnej inštitúcie svetového futbalu nepretržite od roku 1998. Vo funkcii vystriedal Joaa Havelangea, ktorý bol prezidentom FIFA 24 rokov.

Prezidentskú kandidatúru zvažuje aj ďalší Francúz - súčasný šéf Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.