Sobota, 15. mája, 2021Meniny má Žofia, Sofia

Fanúšikovia sa hnevajú. Nevedia, či majú vrátiť vstupenky na EURO

Na EURO 2020 nebude taká atmosféra ako na predchádzajúcich turnajoch. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|20. apr 2021 o 15:55

Dva mesiace pred ME nie sú známe všetky štadióny.

BRATISLAVA. Len osem týždňov zostáva do prvého zápasu slovenských futbalistov na majstrovstvách Európy 2020. 14. júna nastúpia zverenci Štefana Tarkoviča v prvom zápase E-skupiny proti Poľsku. To je zatiaľ isté.

Nie je však známe, či sa bude hrať v Dubline na Avia Stadium alebo sa dejisko zmení.

Európska futbalová únia (UEFA) už mala potvrdiť štadióny turnaja. Rozhodnutie však posunula na piatok 23. júna.

UEFA chce, aby aj počas pandémie mohli byť na šampionáte fanúšikovia, hoci v obmedzenom množstve. Nie všetky hostiteľské štadióny to však vedeli zabezpečiť vzhľadom na šírenie ochorenia a na obmedzenia vo svojej krajine.

UEFA preto ešte stále neoznámila, za akých podmienok a kde sa turnaj odohrá. Oznámenie musela o niekoľko dní posunúť.

Neisté sú práve dejiská, kde má hrať slovenská reprezentácia – Dublin a Bilbao. Okrem nich aj Mníchov a Rím.

Štvoricu miest stále môžu organizátori z turnaja vynechať, pokiaľ by nepovolili divákom vstup na štadióny.

Vrátiť, či nevrátiť?

Kým však UEFA oznámi, na ktorých štadiónoch odohrajú futbalisti zápasy EURO 2020, musia spraviť fanúšikovia nemenej náročné rozhodnutie – či vrátia vstupenky, ktoré si zakúpili ešte pred nástupom pandémie.

Do 22. apríla o 18.00 h refunduje UEFA všetky zakúpené vstupenky. Kto sa rozhodne vstupenky si ponechať, stále nemá istotu, že sa dostane na zápasy. V prípade, ak bude kapacita nižšia ako je počet predaných vstupeniek, bude UEFA žrebovať fanúšikov, ktorí sa na zápas dostanú. Priaznivcom, ktorí nebudú medzi vyžrebovanými, vráti UEFA plnú výšku vstupenky. 

Vzhľadom na počet predaných vstupeniek a výrazne nižšiu kapacitu na štadiónoch nie je vylúčené, že do predaja sa už na niektoré zápasy nedostanú žiadne lístky.

Napríklad v Amsterdame, Bukurešti, Kodani, Glasgowe a Ríme sa na zápasy obsadí v hľadisku len 25 až 33 percent kapacity, čo je zlomok.

Fanúšikovia sú nespokojní. Hnevá ich, že sú v situácii, keď nemajú dostatok informácií, aby sa mohli rozhodnúť. Ide najmä o tých divákov, ktorí majú vstupenky na zápasy na štadiónoch v Bilbau, v Dubline, v Mníchove a v Ríme. 

Ak sa rozhodnú lístky vrátiť, môžu o zápasy prísť, keďže UEFA môže ponechať zápasy v pôvodných dejiskách.

Na druhej strane, ak by si vstupenky ponechali a organizátor zápasy presunie do inej krajiny, môžu byť opäť v zlej situácii vzhľadom na obmedzenia a komplikované cestovanie. 

Nešťastné je, že UEFA oznámi, kde sa bude hrať až deň po uzávierke žiadostí o refundáciu vstupeniek. 

Prémiové miesta za 4-tisíc eur

Už dnes je zrejmé, že dopyt po vstupenkách bude vzhľadom na zníženú kapacitu veľký.

Okrem toho organizátor turnaja zaradil do ponuky prémiové balíčky v hodnote niekoľko tisíc eur.

 „Ako môžete predávať ďalšie balíky, keď tisícky fanúšikov, ktorí si vstupenky zakúpili, o možnosť byť na štadiónoch pre zníženú kapacitu prídu,“ hneval sa na twitteri jeden z futbalových priaznivcov.

Aktuálne je akýkoľvek predaj vstupeniek pozastavený. Britský denník Times však upozornil, že UEFA napriek tomu ponúka prémiové balíky na otvárací zápas Škótov za neuveriteľných 3800 libier (približne 4400 eur).

Pritom kapacita štadióna Hampden Park bude počas EURO len 12-tisíc divákov.

Prémiové balíčky ponúka UEFA aj na ďalšie zápasy. Zatiaľ ide len o možný dopyt pre obyvateľov Veľkej Británie, nejde priamo o predaj.

EURO 2020 sa bude konať od 11. júna do 11. júla. Slovensko sa na turnaji predstaví druhýkrát v ére samostatnosti. 

V E-skupine nastúpi proti Poľsku, Švédsku a proti Španielsku. Vstupenky pre slovenských priaznivcov sa do ponuky ani nedostali, keďže v čase postupu Slovákov na EURO už bol ich predaj pozastavený. 

Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Súvisiace články