S najlepším futbalistom sveta za tento rok Cristianom Ronaldom sa viackrát stretol ako dopingový komisár Európskej futbalovej únie (UEFA). PAVEL MALOVIČ, primár Kliniky telovýchovného lekárstva Univerzitnej nemocnice v Bratislave, hovorí o tom, prečo je Ronaldo výnimočný.
Podľa jedného výskumu bežný človek zrakom kontroluje maximálne päť miest za sekundu zároveň, Cristiano Ronaldo ich vníma ešte o dve navyše. Umožňuje mu to získať výhodu oproti súperom pri plánovaní akcie. Je to reálne?
„Periférne videnie má výnimočné, ale nevedel by som to klasifikovať na body. Ide o adaptáciu na predvídanie pohybu spoluhráča. Ronaldo sa trebárs niekedy čertí, že spoluhráč nie je tam, kde ho chcel mať, ale každý nemá takú taktickú disciplínu ako on. Ak však robíte analýzu hry hráčov podľa periférneho videnia, tak potom jeho najväčší rival Messi má tých bodov aspoň desať.“
Ronaldo má výhodu oproti väčšine futbalistov aj v tom, že má vraj v členku kosť navyše. Predispozícia, s ktorou sa rodí iba desať percent svetovej populácie. Môže to byť skutočne výhoda?
„Je to legenda, o ktorej sa hovorí dlhé roky, ale nikde som nečítal serióznu štúdiu, že je to pravda. Anomálie sú bežné, môže mať dáku kostičku navyše. Ide o to, či je to sezamská kosť, tzv. prídatná, alebo sú tam 'úlomky'. Teoreticky by to mohlo mať výhodu vo väčšej stabilite – pri širšom chodidle. To by však bolo zaujímavé, ak by to mal na oboch chodidlách.“
Ronaldo z miesta vyskočí do výšky 44 centimetrov, pri rozbehu až 78 centimetrov. Obvod stehna má 62 centimetrov. Vďačí za to génom alebo tréningu?
„Súvisí to s jeho druhom tréningu. Som prekvapený, že má až taký obvod stehna. Nie je mohutný, jeho svaly idú skôr do štíhlosti. Kvadriceps je kľúčom pri druhu strely, ktorý používa. Má výhodu, že nemá poskracované svaly. Je vidno, že zadné stehenné svaly má pekne harmonizované. Kvalita objemu je rozhodujúca. Pomáha mu to v rýchlom štarte alebo švihu. A tiež pri výskoku, ktorý má jedinečný. Aj preto, že má dobrú geometriu postavy, stabilitu chrbtice i hlbokého systému chrbtových svalov. Jeho figúra je ukážková nielen staticky pred zrkadlom, ale aj v pohybe.“
Pre extrémne prísny tréningový režim má v tele menej tuku ako modelka. Je to pre futbalistu veľká výhoda?
„Záleží, akým prístrojom je to zmerané. Optimálne množstvo tuku pre futbalistu, ktorý hrá na Ronaldovom poste, je sedem až osem percent. Myslel som staršiu metódu kalipometriu, ktorou zisťujeme percento tuku pomocou kožných rias. S vyrysovaným telom môže mať Ronaldo výhodu v stotinkách rýchlosti. Postava je silnejšia, lebo tuk nie je také silné tkanivo ako sval. Keď ste obalený tukom, ste menej pružný, ako keď máte svalstvo. Iste, nemôžete byť ani príliš vychrtlý.
Ronaldo je takmer dokonale vyrysovaný. Robí to preto, že to prospieva jeho výkonom na trávniku, alebo je až taký narcis?