DESAŤ NAJLEPŠÍCH V NHL: RUSKO

Oh My Hockey|28. máj 2020 o 16:12

A dnes tu máme štvrtok, ktorý prináša ďalšiu desiatku legiend! Vitajte pri pokračovaní série desať najlepších, v ktorej vám ja, Šimon Čop, ponúknem pohľad na môj osobný rebríček najlepších hráčov histórie krajín.

Za sebou už máme dve zámorské krajiny - Kanadu a USA, ktoré môžete nájsť na našom webe. Dnes je na programe ďalšia veľmoc, Rusko. K Wayne Gretzkymu a Chrisovi Cheliosovi na prvých miestach ostatných dvoch rebríčkov sa dnes pripojí hokejový velikán, ktorého kariéra je ešte stále v plnom prúde.

Nech sa páči, desať najlepších Rusov v histórii NHL!

10. Iľja Kovaľčuk

Na desiatke máme prvého z troch stále aktívnych hráčov v tomto rebríčku. Tým je Iľja Kovaľčuk. Nebyť jeho ruského dobrodružstva, keď sa po sezóne 2012/13 vykašľal na Devils a posilnil SKA Petrohrad v KHL, mohol tu byť ešte vyššie.

Kovaľčuk prestriedal v kariére už päť klubov a jeho hre by sa dalo všeličo vytknúť, ale vždy to bol silný hráč a ofenzívna mašina. A po presťahovaní Atlanty Thrashers bolo jasné, kto bol najlepší hokejista, čo v ich drese nastupoval. Kovaľčuk.

Súťaživý krídelník má už 37 rokov a vek sa, pochopiteľne, podpísal aj na jeho výkonoch. Ako fanúšik Los Angeles Kings som nebol rád, keď sme ho priviedli, ale platí, že do tohto rebríčku podľa mňa patrí. Kolujú o ňom všelijaké fámy, ale hokejové majstrovstvo mu uprieť skrátka nejde.

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com

9. Sergej Makarov

Makarov toho v NHL neodohral veľa. Niekdajší člen legendárnej "červenej mašiny" do NHL prišiel až vo veku 31 rokov, teda v dobe, keď kariéra väčšiny hokejistov začína pomaličky upadať. Napriek tomu si však súťaž podmanil.

Vo svojej prvej sezóne si obliekol dres obhajcu Stanley Cupu, Calgary Flames, a v 80 dueloch zaknihoval 86 bodov. Vyhral dokonca Calder Trophy, cenu pre najlepšieho nováčika súťaže. Priemer bodu na zápas odvtedy prekonal ešte dvakrát.

Makarov bol fenomenálnym hokejistom a mnoho ľudí sa zhoduje, že je obrovská škoda, že do NHL nemohol prísť skôr. Keď po tridsiatke predvádzal takéto výkony, čo by dokázal pred ňou? To ostane navždy nevypovedané. Aj preto to dotiahol na deviate miesto tohoto rebríčka.

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com

8. Sergej Zubov

Tento ruský zadák je v niektorých rebríčkoch vyššie, no mňa nepresvedčil natoľko, aby som ho uznal za najlepšieho beka spomedzi Rusov, ktorí nastupovali v NHL. V tabuľke zadákov som ho dal na druhé miesto. Na druhú stranu - ako mnoho Rusov - bol podceňovaný.

Jeden z najlepších režisérov presiloviek, akých kedy hokej uzrel - to je Sergej Zubov. A tiež aj jeden z najtuhších fajčiarov, ale to nechajme tak. Dnes 50-ročný hráč na dôchodku však nebol iba ofenzívnym obrancom. Vedel hrať na oboch koncoch klziska a stal sa legendou Dallasu Stars.

V kariére získal dva Stanley Cupy. Útočníci sa zhodovali, že v súbojoch jeden na jedného bolo veľmi ťažké ním prejsť. Čo sa Ruska týka, takmer vždy sa hovorilo v superlatívoch len o ich forvardoch. Zubov však bol hráčom, ktorý tieto ľady prelomil.

Zdroj obrázku: Sportsnet
Zdroj obrázku: Sportsnet

7. Sergej Gončar

Prečo je pred Zubovom? Nuž, bol to tesný súboj. Možno preto, lebo si ho viac pamätám. Na druhej strane - Gončar odohral o 300 duelov viac a zo svojho majstrovstva nestrácal. V NHL navyše hral do konca svojej kariéry, teda do štyridsiatky.

Víťaz jedného Stanley Cupu bol známy svojím hokejovým IQ a nesporným talentom. Nikdy nevyhral boj o Norrisovu trofej, čo je škoda, ale porota vždy našla lepších. Napriek tomu je to podľa mňa najlepší ruský obranca, ktorý kedy pôsobil v zámorskej profilige.

Ofenzívne skvele vybavený bek je aj štatistickým lídrom - medzi ruskými bekmi má na konte najviac zápasov (1 301) gólov (220) aj bodov (811). Podobne ako Zubov bol zbraňou v početných výhodách. Okrem toho k nemu ako k vodcovskej postave vzhliadali mladší hráči, ktorým neraz ochotne pomohol.

Zdroj obrázku: USA Today
Zdroj obrázku: USA Today

6. Pavel Dacjuk

Tak a teraz sa pripravte, že to bude brutálne tesné. Šieste miesto zostalo kúzelníkovi s pukom, Pavlovi Dacjukovi. 41-ročný Rus, ktorého sme mohli vidieť v sezóne 2019/20 v drese Jekaterinburgu, je legendou, ktorú poznajú všetci.

Máloktorého hokejistu si fanúšikovia zapamätajú tak, ako Dacjuka. 171. voľba na drafte 1998. To bolo číslo, z ktorého si Detroit vzal Pavla, vtedy neznámeho tínedžera, ktorý sa neskôr stal celosvetovou superstar. Na svojom vrchole sa dvakrát len tesne nedostal cez hranicu sto bodov. O produktivitu tu však ani tak nešlo.

Obrancov obchádzal ako kužele a ešte si od nich po zápase mohol vypýtať zopár dolárov za jazdu na kolotoči. Preto je tak známy, a preto ho veľa ľudí v osobnom rebríčku dá do TOP 3. Dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára má v zbierke aj štyri Lady Byng Trophy, keďže bol vždy slušným hráčom, a tri Selkeho trofeje za najlepšie brániaceho forvarda.

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com

5. Alexander Mogiľnyj

Najpodceňovanejší hokejista histórie. Koľkí mladí priaznivci hokeja o ňom ešte ani nepočuli, a hľa, podľa mňa to je piaty najlepší rodák z Ruska v histórii NHL. Mogiľnyj upadol do zabudnutia, hoci to bol nezabudnuteľný hráč. Veľký paradox.

Jeho 1 032 bodov z 990 duelov v NHL ho radí na štvrtú priečku historického bodovania Rusov. V sezóne 1992/93 si pripísal dovedna 127 kanadských bodov. Svojím krajanom výraznou mierou vyšliapal chodníček do NHL. Taký bol Mogiľnyj. Legendárny, a predsa sa naňho zabúda.

Člen Triple Gold Clubu dokonca nie je ani v Sieni slávy, a to už je do neba volajúce! Sorry, ale nemôžem si odpustiť poznámku, že tým NHL absolútne dehonestuje svoju legendu. Veď Mogiľnyj skončil s aktívnou kariérou už po sezóne 2005/06...

Zdroj obrázku: Pinterest
Zdroj obrázku: Pinterest

4. Pavel Bure

Ruská raketa, ktorá mala turbo v nohách. Pavel Bure sa stal nezabudnuteľným najmä pre svoju rýchlosť, ktorá ho roky charakterizovala a vyniesla na výslnie. V NHL takisto neodohral toľko zápasov, koľko by si prial.

Kariéru mu totiž zahatali zranenia. Pre tie musel skončiť už po 702 zápasoch vo veku 32 rokov. Nikto z bývalých ruských hráčov nemá lepší kariérny priemer bodov na zápas. Bure ich zbieral ako na bežiacom páse. Čo sa nedá povedať o stretnutiach.

Trojnásobný držiteľ Maurice Richard Trophy po dvoch sezónach, v ktorých odohral dokopy 51 duelov, pochopil, že to ďalej nejde. S hokejom sa rozlúčil v najlepšom. Asi nie je príliš odvážne povedať, že Rusi nikdy nemali dynamickejšieho hráča ako Bure.

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com

3. Sergej Fjodorov

Fjodorova na tretie miesto vyniesol fakt, že v sebe skĺbil všetky vlastnosti skvelého hokejistu až do takej miery, že to priblížil k dokonalosti. A čo sa týka hry na oboch koncoch klziska, je možné, že Rusi nikdy nemali lepšieho hokejistu.

Druhý najproduktívnejší ruský hokejista v NHL a zároveň druhý najlepší strelec bol základným kameňom Detroitu Red Wings v rokoch ich najväčšej slávy. A, ako som spomínal, viac ako jeho produktivita ho robila výnimočným jeho všestrannosť.

Trojnásobný víťaz Stanley Cupu pridal aj individuálne trofeje - dvakrát Selke Trophy a raz Hart Trophy a Ted Lindsay Award. Patril k vlne prvých Rusov, ktorí svoju kariéru mohli zasvätiť NHL. A on to urobil najlepším možným spôsobom. Strávil tu takmer dvadsať rokov a stal sa legendou.

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com

2. Jevgenij Malkin

Ďalší podceňovaný hokejista. Nie až tak ako Mogiľnyj, ale Jevgenij je lepší, než si mnohí myslia. Má momentálne historicky najvyšší priemer bodov na zápas zo všetkých Rusov. Nebyť zranení, verte mi, zvádzal by v historickej produktivite s Alexom Ovečkinom tesný súboj, možno by bol aj pred ním.

33-ročného centra si podobne ako Fjodorova vážia pre jeho variabilitu. Napriek svojim úžasným ofenzívnym schopnostiam rozmýšľa aj smerom k ochrane vlastnej svätyne. A v NHL má nie len tri Stanley Cupy (v čom tiež patrí k triu najlepších Rusov), ale aj slušnú zbierku individuálnych trofejí.

Malkin odohral doteraz v kariére 907 stretnutí, získal v nich 1 076 bodov a nepochybne patrí k najlepším centrom planéty. Navyše v histórii nebol Rus, ktorý by takto skombinoval čistý talent a zručnosti so silou. Malkin je víťazom Hartovej či Art Rossovej trofeje a hoci si to niektorí nemyslia, myslím si, že reálne konkuruje Alexovi Ovečkinovi v boji o prvé miesto v rebríčku.

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com

1. Alexander Ovečkin

Možno máme privilégium a pozeráme sa na najlepšieho strelca všetkých čias. Nemyslím tým štatisticky, ale celkovo. "Ovi", veľmi obľúbený hokejista, je známy nie len tvrdou strelou, ale i zápalom pre hru či líderstvom. Postupom času sa z neho stal i zodpovednejší hráč.

Drží prvé miesto v počte gólov i bodov čo sa týka ruských hokejistov. O 34-ročnom rodákovi z Moskvy sa dokonca špekuluje, či by mohol prekonať neprekonateľné a zosadiť Gretzkyho z trónu najlepších strelcov histórie NHL.

Nikto v histórii nezískal deväťkrát trofej pre najlepšieho strelca. Mať osem päťdesiatgólových sezón v dnešnej dobe je takmer nadpozemské. A disponovať takou škálou zabijáckeho hokejového inštinktu čo sa týka strieľania gólov momentálne nedokáže nikto. A kto vie, ako dlho potrvá, kým sa taký nájde.

Ovečkinova kariéra stále neskončila, no myslím si, že už teraz je najlepším Rusom všetkých čias!

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com
Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»DESAŤ NAJLEPŠÍCH V NHL: RUSKO