Jasper Philipsen
Alpecin - Deceuninck

Jasper Philipsen oslavuje víťazstvo v 16. etape na Tour de France.
Fotogaléria (17)
Jasper Philipsen oslavuje víťazstvo v 16. etape na Tour de France. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|16. júl 2024 o 17:46 (aktualizované 16. júl 2024 o 18:53)

Cyklisti prešli 187 kilometrov po rovine.

+ 0 s

NIMES. Belgický cyklista Jasper Philipsen z tímu Alpecin - Deceuninck zvíťazil v utorňajšej 16. etape 111. ročníka Tour de France

V záverečnom špurte rovinatej etapy triumfoval pred druhým Nemcom Philom Bauhausom (Bahrain Victorious) a tretím Nórom Alexandrom Kristoffom (Uno-X Pro Cycling Team), čím dosiahol už tretie etapové víťazstvo na tohtoročnej Tour.

Cyklisti absolvovali po celkovo druhom a poslednom dni voľna takmer 189-kilometrovú rovinatú etapu z Gruissan do Nîmes, na ktorej sa očakával súboj šprintérov o prvenstvo.

"Dnes to bola skvelá tímová práca. Je krásne víťaziť spoločne a presne to sa nám dnes podarilo. Včera sme si dobre odpočinuli. Cítim, že naša forma ide počas Tour nahor.

Dnes si to všetko sadlo a mohli sme bojovať o víťazstvo. Je veľmi ťažké vyhrať etapu, úroveň je vysoká. Myslím si, že môžeme byť na seba hrdí," uviedol Philipsen.

Fotogaléria zo 16. etapy na Tour de France 2024

Do neho sa však nedostal vedúci muž bodovacej súťaže Eritrejčan Biniam Girmay z Intermarché-Wanty, ktorý sa v závere ocitol v kolízii a do cieľa prišiel s odstupom.

Priebeh 16. etapy Tour de France 2024

V úvode sa o krátky únik pokúsil Sandy Dujardin z TotalEnergies, ale pelotón ho rýchlo pohltil.

Rovnako sa skončili aj ďalšie pokusy o odpútanie sa od hlavnej skupiny v úvode pretekov. Približne na 17. kilometri sa do čela pelotónu dostali viacerí jazdci tímu Alpecin s lídrom Silvianom Dillierom.

Po pokojnom dianí na trati čakala na jazdcov prvá rýchlostná prémia 92 km pred cieľom. Plný počet 20 bodov na nej získal Bryan Coquard pred Jasperom Philipsenom a Anthonym Turgisom.

Krátko na to nasledovala jediná horská prémia 16. etapy. Po stúpaní 4. kategórie na Cote de Fambetou získal za ňu jeden bod Thomas Gachignard.

Ten krátko na to začal zvyšovať svoj náskok, v jednej chvíli viedol o 2:30 min., no pelotón, ktorý zvýšil rýchlosť, postupne sťahoval manko.

Približne 25 km pred cieľom pohltil Gachignarda, ktorý sa stal po snahách o únik najbojovnejším pretekárom etapy.

V tom čase na seba neželaným spôsobom upútal pozornosť tím UNO-X, ktorého sprievodné vozidlá sa takmer zrazili v kruhovom objazde.

V závere etapy cyklisti prešli cez viacero kruhových objazdov, ktoré priniesli šprintérske snahy tímov o čo najlepšiu pozíciu.

Na jednom z nich prišlo ku kolízii štyroch jazdcov, medzi ktorými bol aj Girmay. Záverečný špurt bol v réžii Philipsena, ktorý využil silnú podporu svojho tímu.

Pozíciu mu opäť ideálne pripravil úradujúci majster sveta v cestných pretekoch Holanďan Mathieu van der Poel.

Do konca prebiehajúceho ročníka najslávnejších pretekov ostáva ešte päť etáp. V stredu čaká jazdcov 178 km s hornatým profilom zo Saint Paul Trois Châteaux do Superdévoluy.

TdF vyvrcholí v nedeľu 21. júla 34-kilometrovou individuálnou časovkou Monako - Nice.

+ 2:03:58 hod

Domov»Tour de France 2024»Cyklisti si oddýchli po náročných kopcoch. V cieli sa po špurte radoval Philipsen