Najrýchlejší šprintér sezóny môže štartovať na šampionáte, antidopingová agentúra sa neodvolá

Christian Coleman.
Christian Coleman. (Autor: TASR/AP)
TASR|4. sep 2019 o 14:01

Coleman sa bude môcť zúčastniť aj na budúcoročnej olympiáde.

PARÍŽ. Svetová antidopingová agentúra (WADA) sa neodvolá voči rozhodnutiu Americkej antidopingovej agentúry (USADA), ktorá zbavila šprintéra Christiana Colemana podozrení z porušenia pravidiel týkajúcich zmeškaných kontrol. Informovala o tom agentúra AFP.

Zmeškal tri kontroly

Na základe verdiktu USADA môže 23-ročný atlét štartovať na nadchádzajúcich MS v katarskej Dauhe a bude sa môcť zúčastniť aj na budúcoročných OH v Tokiu.

Najrýchlejší muž planéty za uplynulé tri roky čelil obvineniu, že v priebehu 12 mesiacov mal zmeškať tri dopingové kontroly. USADA uviedla, že Coleman nesplnil povinnosť informovať o svojej polohe za účelom vykonania kontroly.

Podľa antidopingových pravidiel musia atléti uviesť s 90-dňovým predstihom čas a miesto, kde môžu komisári vykonať námatkovú mimosúťažnú kontrolu. V prípade, že športovec danú povinnosť nesplní, musí čeliť tým istým dôsledkom ako v prípade pozitívneho nálezu.

Coleman odmietol dopingové previnenie

Napokon ho však USADA zbavila dopingových podozrení, keď uznala, že sa Coleman technicky nijako neprevinil. Podľa interpretácie pravidla zo strany WADA nebol Coleman na mieste prítomný, keď ho dopingoví komisári navštívili 1. apríla 2018.

V skutočnosti sa však námatková mimosúťažná kontrola uskutočnila 6. júna 2018. V poradí tretie Colemanovo porušenie pravidiel bolo 26. apríla 2019. Podľa USADA sa tak časovo zmestil do 12-mesačnej lehoty.

Držiteľ najrýchlejšieho tohtoročného času na 100 m už dávnejšie rezolútne odmietol dopingové previnenie.

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Najrýchlejší šprintér sezóny môže štartovať na šampionáte, antidopingová agentúra sa neodvolá