Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Skúsenejší kolega ako hlavný tréner? Tarkovič načrtol svoju predstavu

Štefan Tarkovič počas tlačovej konferencie. (Autor: Roman Ferstl, SFZ)
SITA|1. dec 2020 o 15:30

Slovensko povedie na EURO 2020 ako hlavný tréner.

BRATISLAVA. Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič si váži dôveru, ktorú do neho vložil prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik aj členovia výkonného výboru zväzu.

Štyridsaťsedemročného odborníka v utorok potvrdili na poste hlavného kouča národného tímu, ktorý viedol už v novembrových dueloch.

"V prvom rade ďakujem zväzu za prejavenú podporu. Viesť reprezentáciu Slovenska je veľká česť a sen každého trénera.

Pre mňa osobne je to veľká zodpovednosť do budúcnosti. Uvedomujem si to a som pripravený urobiť maximum, aby som tento post zastával zodpovedne," povedal Tarkovič v rozhovore pre web SFZ.

Vrátiť vieru v národný tím

Priblížil aj svoje ciele na poste reprezentačného kouča.

"Môj osobný cieľ je pripraviť náš výber s realizačným tímom tak, aby bol schopný odohrať akýkoľvek medzinárodný zápas a podať v ňom maximálny výkon. To by pomohlo k návratu viery slovenského fanúšika v národný tím," povedal Tarkovič.

Na blížiaci sa európsky šampionát chce ísť s odvážnymi plánmi.

"Čo sa týka výkonnostných cieľov, tam na Euro máme súperov vyššie v rebríčkoch UEFA a FIFA. Sme v pozícii outsidera, ale môže to byť naša výhoda. Som presvedčený o tom, že keď všetko vyjde, tak máme šancu na postup zo skupiny," analyzoval.

"Čo sa týka kvalifikácie o postup na MS, tak model je trochu iný. Dôležitý bude žreb, do akej skupiny sa dostaneme.

Už dnes je jasné, že vyrovnanosť tímov v druhom a treťom koši je veľká a náš cieľ bude postup do baráže," pokračoval prešovský rodák.

Rieši asistentov i hráčov

V minulosti asistent reprezentačného kouča Jána Kozáka staršieho ešte nepozná definitívnu podobu svojho realizačného tímu.

"Rád by som však pracoval ďalej s rovnakým tímom ako doteraz, otázka je, či všetci moju ponuku príjmu," povedal na margo novembrovej spolupráce s asistentami Samuelom Slovákom a Marekom Mintálom.

"Viem si predstaviť aj spoluprácu s ľuďmi, ktorí majú väčšie skúsenosti ako ja. Vážim si názor každého," dodal.

Čo sa týka hráčov, dvere nezatvára pred nikým.

"Do reprezentácie patria všetci s potrebnou výkonnosťou, nedelím ich na mladších a starších. Uvidíme, aká bude situácia pred marcovým reprezentačným zrazom," prezradil pre futbalsfz.sk.

A čo reprezentačného kouča čaká v najbližšom období?

"Pracujeme na analýze zápasov, ktoré sme odohrali v novembri a aj duelov predtým. Snažíme sa prísť na to, ako sa uberať ďalej.

Nemôžeme vynechať ani podrobný skauting hráčov. Musíme dôkladne všetko pripraviť po logistickej stránke na majstrovstvá Európy. Bude to náročné a budú potrebné správne rozhodnutia.

Po žrebe kvalifikácie MS sa budeme musieť zaoberať skladbou súperov," uzavrel Tarkovič.

Súvisiace články