Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Chára: Oslavy v Bostone boli neskutočné

Zdeno Chára. (Autor: SITA)
TASR|14. júl 2011 o 15:09

S rodinou sa Zdeno Chára ešte nestihol privítať, ale v rodnom meste sa už stretol s bývalými spoluhráčmi z reprezentácie.

TRENČÍN. Cestu víťaza Stanleyho pohára Zdena Cháru späť do rodnej krajiny poznamenali menšie dopravné problémy, no hokejista klubu zámorskej NHL Boston Bruins prišiel a spokojný, že je konečne doma.

Prvý slovenský kapitán, ktorý zdvihol nad hlavu najslávnejšiu trofej, však nemá čas na oddych, keďže ho naplno zamestnávajú prípravy osláv a navyše ho zaskočila aj situácia okolo klubu z jeho rodného mesta Trenčína.

"Priletel som predvčerom večer. Mali sme ťažké lety a oneskorenia, navyše neprišla batožina. Ale teraz je už všetko v poriadku. Ešte som sa nestretol s nikým z rodiny, ale teraz na to bude čas," povedal Zdeno Chára na štvrtkovom stretnutí s novinármi.

S rodinou sa síce ešte nestretol, ale v rodnom meste ho už stihli privítať niektorí bývalí spoluhráči z reprezentácie. "Mal som možnosť stretnúť sa s Paľom Demitrom hneď v prvý deň a s Majom Hossom pred pár minútami. Zagratulovali mi a našli sme si čas na pár viet. Ale viac na tie pocity a dojmy bude až potom," uviedol.

Trenčianski hokejisti mu však oznámili aj nepríjemnú správu ohľadom miestnej Dukly, ktorá má finančné problémy a v najhoršom prípade jej hrozí až zánik. "Som tu ani nie 48 hodín, mám minimum informácií, takže už len z tohto dôvodu nie je vhodné z mojej strany situáciu komentovať. Ale verím, že sa obe strany dohodnú."

Chára dosiahol v uplynulej sezóne na absolútny vrchol klubového hokeja, keď ako kapitán priviedol v júni Boston Bruins k zisku slávneho Stanleyho pohára po výhre v siedmom zápase finále play off vo Vancouvri.

"Určite najkrajší moment doterajšej kariéry bolo samotné prevzatie pohára a tie prvé sekundy po tom. Ale ak môžem ešte niečo vyzdvihnúť, tak je to vidieť radosť na tvárach všetkých spoluhráčov, trénerov, lekárov, či masérov v tíme. To mi zostane vryté do pamäti do konca života.

Oslavy prekonali očakávania

Prvé oslavy v kabíne na štadióne Canucks však poznačili udalosti v uliciach Vancouveru, kde sa rozpútali masívne nepokoje. Domáci fanúšikovia totiž nezvládli prehru, rozbíjali autá, výklady a zaútočili aj na príslušníkov bezpečnosti.

"Hneď po zápase sme mali oslavy v kabíne. Boli sme si vedomí toho, čo sa deje pred štadiónom a v uliciach Vancouvru, keď si fanúšikovia ničili vlastné mesto. Je to smutné. My sme boli radi, že sme sa odtiaľ dostali čo najbezpečnejšie a najrýchlejšie," pripomenul atmosféru po rozhodujúcom zápase finále.

Po príchode do Bostonu sa všetko obrátilo o 180 stupňov. "Oslavy u nás boli neskutočne krásne a prekonali všetky očakávania. Všetci sme čakali krásne privítanie, ale nikto nečakal, že nás do ulíc príde podporiť cez dva milióny ľudí. Prišli nielen mladí, ale aj staršie generácie, ktoré boli pri zisku posledného titulu v sezóne 1972. Všetko bolo krásne. Poďakovania, nápisy a celá tá akcia, je to ako v nejakom sne. Deje sa to tak rýchlo za sebou, že sa tomu nestíhate ani tak venovať. Je neskutočné, ako sa ľudia dokázali predviesť a poďakovať nám."

Štrajk toho veľa nezmenil

Chára si za svoje vodcovské schopnosti vyslúžil Bridgestone Messier Leadership Award, získal aj Bud Light Plus-Minus Award ("tabuľka pravdy"), no druhá Norrisova trofej v kariére mu unikla o vlások, keď si ju počas galavečera v Las Vegas prevzal napokon Švéd Nicklas Lidström.

"Celkové hlasovanie bolo ovplyvnené aj tým, že niektorí zámorskí novinári boli v štrajku, no nemyslím si, že by sa toho príliš zmenilo. Byť medzi najlepšími tromi štvrtýkrát je niečo, na čo som veľmi hrdý. Na druhej strane, to hlasovanie bolo veľmi tesné. Beriem to ako motiváciu a verím, že sa mi to podarí ešte raz," pokračoval.

Aj Chára bude zo Stanley Cupu jesť

Na Slovensku je už dobrým zvykom, že hokejisti si priamo zo Stanleyho pohára pochutnajú na nejakom obľúbenom jedle. Tomáš Kopecký z neho dvakrát jedol držkovú polievku, Marián Hossa bryndzové pirohy, Miroslav Šatan lokše s makom a Martin Cibák halušky. Inak to nebude ani u Zdena Cháru.

"To, čo budem z pohára jesť, prezradím na nasledujúcej tlačovej konferencii, aby sme aj o týždeň mali o čom hovoriť," povedal so šibalským úsmevom vysoký obranca, ktorý je aj mesiac po zisku prestížnej trofeje v "kolotoči" povinností.

"Ešte som od záveru sezóny nevypol. Stále je to také čerstvé, možno si oddýchnem až po odchode Stanleyho pohára zo Slovenska," dodal na záver Zdeno Chára, ktorého meno bude siedmym slovenským na cennom pohári. V roku 2009 ho do Topoľčian priviezol Miroslav Šatan.

Oslavy zisku Stanleyho pohára zažili v roku 2003 zásluhou Jiřího Biceka Košice, o rok neskôr sa tešil s Martinom Cibákom Liptovský Mikuláš. Zo slovenských rodákov SC ešte získal aj Stan Mikita v roku 1961. Dokonca dvakrát ho v rokoch 2008 a 2010 získal Tomáš Kopecký, ten druhý spolu s Mariánom Hossom.

Súvisiace články