Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Podporili boj proti diskriminácii. Chára a spol. sa ukázali vo výstižných tričkách

Zdeno Chára (vľavo hore) so spoluhráčmi. (Autor: TASR/AP)
TASR|3. aug 2020 o 09:29

Zapojili sa najväčšie hviezdy Bostonu.

TORONTO. Hokejisti Bostonu Bruins prišli na nedeľňajší zápas zámorskej NHL proti Philadelphii oblečení v čiernych tričkách s bielymi nápismi, ktorými vyjadrili podporu boja proti rasovej diskriminácii.

Úvodný duel predkola play off "medveďom" nevyšiel, prehrali 1:4, pred príchodom do Scotiabank Areny v Toronte však na seba týmto spôsobom upútali pozornosť.

Slovenský obranca a kapitán tímu Zdeno Chára mal na sebe tričko s nápisom "Eracism", útočník Patrice Bergeron si obliekol tričko s odkazom "Koniec rasizmu".

Ďalší dvaja ofenzívni lídri Bostonu David Pastrňák a Brad Marchand podporili iniciatívu posolstvom "Počúvaj, uč sa, zmeň."

Protesty proti policajnému násiliu voči afroamerickej komunite v USA vypukli po smrti Georgea Floyda v Minneapolise. Ten zomrel v pondelok 25. mája po brutálnom policajnom zásahu.

Ako ukázalo video, ktoré sa rozšírilo na internete, policajt Derek Chauvin tlačil kolenom na krk neozbrojeného, spútaného a ležiaceho Afroameričana.

Floyd - zatknutý predtým za priestupok - sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Postupne sa prestal hýbať aj rozprávať. Zomrel krátko na to, po prevoze do nemocnice.

Po jeho násilnej smrti vypukli v Minneapolise, ale aj ďalších amerických mestách, masové protesty, ktoré neskôr prerástli do výtržností. Vznikla aj globálna iniciatíva s názvom "Black Lives Matter".

Súvisiace články