Osrblie sa po deviatich rokov vráti medzi elitu, získalo najvyššiu licenciu

Na snímke slovenský biatlonista Matej Kazár počas šprintu mužov na 12,5 km v rámci 6. kola IBU Cup-u v biatlone v biatlonovom centre Osrblie
Na snímke slovenský biatlonista Matej Kazár počas šprintu mužov na 12,5 km v rámci 6. kola IBU Cup-u v biatlone v biatlonovom centre Osrblie (Autor: TASR)
SITA|19. nov 2018 o 15:30

Licencia platí na najbližších šesť rokov.

BANSKÁ BYSTRICA. Areál Národného biatlonového centra v Osrblí úspešne prešiel licenčným konaním Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) a v pondelok 19. novembra oficiálne získal A-licenciu na usporiadanie najvýznamnejších svetových podujatí v biatlone.

Na tlačovej konferencii v sídle Slovenského zväzu biatlonu (SZB) v Banskej Bystrici to v daný deň potvrdil člen exekutívy IBU Ivor Lehoťan.

Splnilo najprísnejšie podmienky

"Osrblie bude mať po deviatich rokoch A-licenciu s platnosťou na najbližších šesť rokov. Zo svojej pozície chcem zagratulovať Slovenskému zväzu biatlonu, pretože viem, že cesta bola neľahká.

,,Verím, že majstrovstvá sveta juniorov dopadnú u nás na výbornú tak, aby sme sa mohli do budúcnosti uchádzať o preteky Svetového pohára."


Ivor Lehoťan, prezident organizačného výboru majstrovstiev sveta juniorov a mládeže 2019

Náš zväz podal návrh ešte v roku 2015, všetky podmienky sa podarilo slovenskej strane splniť až teraz. V septembri roku 2017 chýbala napríklad dostavba mediálneho centra, ktorá bola ukončená až na jeseň tohto roka.

Dnes je prvý deň, keď vstupuje do platnosti zápis z exekutívy IBU o A-licencii pre Osrblie," skonštatoval Ivor Lehoťan.

Osrbliansky areál sa tak ocitol v elitnej spoločnosti 26 biatlonových centier na svete, ktoré spĺňajú najprísnejšie podmienky IBU. A-licenciu vlastnilo Osrblie od roku 1996 do roku 2009 aj s rôznymi podmienkami.

Potom však z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov nebola dostavaná multifunkčná budova a odvtedy tento areál disponoval iba s B-licenciou. "Z najvyššej licencie máme obrovskú radosť, ale naše úsilie sa týmto nekončí.

Cieľom je svetový pohár

Neuspokojíme sa iba s týmto certifikátom. Je to len prvý predpoklad k tomu, aby sme sa uchádzali o Svetový pohár v biatlone. Všetci, ktorí pracujeme na zväze, máme ambíciu prinavrátiť toto významné podujatie na Slovensko.

Splnili sme aj podmienku kvalitného zasnežovacieho systému, keďže sa náš areál nenachádza vo vysokohorskom prostredí. IBU konštatovala, že Osrblie má vynikajúce klimatické podmienky.

Nikdy tu neboli preteky zrušené pre hmlu, vietor, či extrémne mrazy. Na druhej strane musíme garantovať výkonný zasnežovací systém, aby sme dokázali včas pripraviť podujatie. Teší ma, že môžeme deklarovať kvalitné zariadenie na výrobu snehu,“ dodal na pondelňajšej tlačovej konferencii prezident SZB Tomáš Fusko.

Juniorský šampionát je teraz prioritou

Slovenské Osrblie sa môže uchádzať o usporiadanie Svetových pohárov v biatlone od roku 2022. Od dva roky skôr bude o tom rozhodovať IBU, ktorá určí strediská SP na štyri roky 2022 až 2026.

"Teraz stojí pred nami úloha zorganizovať na prelome januára a februára budúceho roka excelentný juniorský svetový šampionát. Podarilo sa nám združiť celý región. Všetci ťaháme za jeden povraz. Prípravy idú veľmi dobre, vyrobíme aj technický sneh, aby sme sa nespoliehali iba na prírodný.

Verím, že majstrovstvá sveta juniorov dopadnú u nás na výbornú tak, aby sme sa mohli do budúcnosti uchádzať o preteky Svetového pohára,“ doplnil prezident organizačného výboru majstrovstiev sveta juniorov a mládeže 2019 v Osrblí Ivor Lehoťan.

Nachádzate sa tu: