Piatok, 7. mája, 2021Meniny má Monika

Bláznivé preteky plné streleckých chýb. Tandrevoldová má premiérový triumf

Indrid Landmark Tandrevoldová. (Zdroj: TASR/AP)
TASR, Sportnet|21. mar 2021 o 17:00

Najlepšou strelkyňou bola so štyrmi chybami Nemka Hettichová.

Svetový pohár v biatlone - Östersund (Švédsko)

Preteky s hromadným štartom - ženy - 12,5 km

umiestnenie

meno

krajina

trestné kolá

čas

1.

Ingrid Landmark Tandrevoldová

Nórsko

5

34:53,1 min

2.

Dzinara Alimbekavová

Bielorusko

6

+ 6,9 s

3.

Franziska Preussová

Nemecko

6

+ 11,1 s

4.

Lena Haeckiová

Švajčiarsko

7

+ 15 s

5.

Uliana Kaiševová

Rusko

5

+ 20,1 s

6.

Hanna Solová

Bielorusko

8

+ 24,9 s

7.

Tiril Eckhoffová

Nórsko

8

+ 29,2 s

28.

Anais Chevalierová-Bouchetová

Francúzsko

10

+ 2:42,9 min

29.

Marte Olsbuová Röiselandová

Nórsko

10

+ 3:16,1 min

30.

Julia Simonová

Francúzsko

15

+ 4:52,3 min

AKTUALIZOVANÉ o 17:26

ÖSTERSUND. Nórska biatlonistka Ingrid Landmark Tandrevoldová triumfovala v záverečnej ženskej súťaži Svetového pohára 2020/2021.

V nedeľných hromadných pretekoch na 12,5 km vo finále SP vo švédskom Östersunde prekvapujúco zvíťazila s náskokom 6,9 sekundy pred Bieloruskou Dzinarou Alimbekavovou a slávila premiérový triumf v kariére.

Zároveň si zabezpečila malý krištáľový glóbus za preteky s hromadným štartom. Tretia skončila Nemka Franziska Preussová (+11,1).

Favoritky vo veterných pretekoch zlyhali. Už istá držiteľka veľkého glóbusu za celkové víťazstvo Tirill Eckhoffová z Nórska musela absolvovať až osem trestných okruhov a finišovala na siedmej priečke (+29,2).

Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie. Hoci Ivona Fialková obsadila v sobotnej stíhačke 7. miesto, nekvalifikovala sa do nedeľnej súťaže na základe bodov v celkovom hodnotení SP.

Štart pretekov museli pre silný vietor posunúť z 13.00 na 15.30 h. Vietor však aj tak výrazne ovplyvnil súťaž a spravil z nej lotériu. Od úvodu sa držali na čele favorizované severanky, v streľbe sa im však vôbec nedarilo.

Eckhoffová musela po prvej ležke bežať dva trestné okruhy. Na prvej položke strieľala čisto a najrýchlejšie Češka Markéta Davidová, ktorá sa tak dostala do vedenia pred Taliankou Dorotheou Wiererovou a Nórkou Emilie Ägheim Kalkenbergovou.


Na druhej ležke raz minuli Davidová i Wiererová, čo využila Ukrajinka Julia Džimová. Ako jediná z pretekárok vybielila v dvoch streľbách všetky terče a ujala sa vedenia. Totálne pohoreli Francúzky, líderka disciplíny Julia Simonová bola po 7 km s deviatimi trestnými okruhmi a vyše trojminútovým mankom na poslednej priečke.

Davidová v prvej stojke minula až štyri terče, Wiererová iba dva, vďaka čomu sa držala v popredí. Po tretej streľbe sa na čelo posunula Alimbekavová, ktorá mala na Talianku 13-sekundový náskok. Nórky úplne zlyhávali a začalo sa črtať prekvapenie.

Na druhej stojke Alimbekavová netrafila tri terče, ale napriek vetru strieľala rýchlo a po absolvovaní trestných okruhov stále viedla. Na druhé miesto sa už posunula Tandrevoldová, tretia bola Preussová.

Tandrevoldová vystupňovala tempo a zakrátko Bielorusku predstihla. Nórka mala v závere síl dostatok a došla si po víťazstvo, Alimbekavová uhájila druhú priečku pred Nemkou.

Ako posledné prišli do cieľa tri inak veľmi solídne pretekárky. Na 28. mieste finišovala Anais Chevalierová-Bouchetová, za ňou Marte Olsbuová-Röiselandová. Obe spravili na strelnici po desať chýb. Posledná skončila so senzačnými pätnástimi chybami Julia Simonová.

Po pretekoch si zároveň pretekárky prebrali ocenenia. Okrem malého glóbusu za preteky s hromadným štartom, ktorý získala Tandrevoldová, si jej krajanka Tiril Eckhoffová prebrala veľký krištáľový glóbus. Bola absolútnou suverénkou sezóny.

Malý glóbus pre najlepšiu pretekárku do 25 rokov získala Dzinara Alimbekavová.

Konečné poradie Svetového pohára

1.

Tiril Eckhoffová

Nórsko

1152 bodov

2.

Marte Olsbu Röiselandová

Nórsko

963 bodov

3.

Franziska Preussová

Nemecko

840 bodov

52.

Paulína Fialková

Slovensko

118 bodov

61.

Ivona Fialková

Slovensko

58 bodov

Konečné poradie Svetového pohára v pretekoch s hromadným štartom

1.

Ingrid Landmark Tandrevoldová

Nórsko

186 bodov

2.

Franziska Preussová

Nemecko

183 bodov

3.

Julia Simonová

Francúzsko

181 bodov

Súvisiace články