BRATISLAVA. Biatlonové majstrovstvá Európy boli veľmi dlho v tieni svetového šampionátu. Dochádzalo k termínovej kolízii, kedy sa európsky šampionát koná krátko pred svetovým a najväčšie hviezdy dávajú prednosť príprave na vrchol roka.
Postupne sa však aj z ME stáva prestížne podujatie a do programu si ho zaraďujú aj osobnosti zo Svetového pohára.
Šampionát tento rok hostí slovenské stredisko v Osrblí.
„Príde veľa profesionálov. V individuálnych pretekoch to nebude také ružové, pretože naisto tu budú aj biatlonisti, ktorí jazdia vo Svetových pohároch do desiateho miesta. Prídu Nóri, Nemci aj Lotyš Rastorgujevs,“ odhadoval Matej Kazár.
V minulosti na majstrovstvách Európy zbierali úspechy aj biatlonisti ako Tarjei Bö, Hanna Öbergová či Marte Oslbuová Röiselandová.
Keď hostilo Osrblie majstrovstvá Európy naposledy v roku 2012, štyri medaily si tu vybojoval Vetle Sjastad Christiansen a tri medaily získal vtedy ešte málo známy 20-ročný mladík Johannes Thingnes Bö. Dnes je najlepším biatlonistom sveta.
Líder IBU Cupu je extrémne rýchly
Ktorí favoriti sa predstavia počas nasledujúcich dní v Osrblí?
Najsilnejšie tímy budú mať na šampionáte mocnosti ako Nórsko, Nemecko, Francúzsko a vo veľmi silnom zložení príde aj Ukrajina s majstrom sveta Dmytrom Pidručným.
Veľkým medailovým favoritom bude Johan-Olav Botn, ktorý je suverénnym lídrom IBU Cupu. V tejto súťaži vyhral šesť podujatí v sezóne. Je to výborný bežec, trápi sa však strelecky.
V IBU Cupe dokáže vyhrať preteky aj s piatimi chybami, čo sa mu podarilo v stíhacích pretekoch v Idre. Vo Svetovom pohári nastúpil v tejto sezóne v Oberhofe.
Vybojoval si 26. miesto v šprinte a 24. pozíciu v stíhacích pretekoch, no mal mizernú streľbu. V šprinte netrafil štyri terče, v stíhačke päť.
V šprinte však dosiahol suverénne najrýchlejší bežecký čas a pokiaľ neprepadne v streľbe, má veľkú šancu na medailu.
V nórskom tíme nastúpi aj Vebjörn Sörum, ktorý má v tejto sezóne už dve pódiové priečky zo Svetového pohára a pridal dve víťazstvá v IBU Cupe.
Sörum má nevyrovnanú streľbu. Dokáže streliť na nulu, ale skončiť aj s piatimi chybami. Napriek tomu, že vynechal dve kompletné kolá Svetového pohára, je v celkovom poradí SP na 20. mieste.
Francúzi prišli so silnou dvojicou - Emilienom Claudeom a dvojnásobným majstrom sveta Antoninom Guigonnatom.
Vo Svetovom pohári patrí do širšej svetovej špičky aj Lotyš Anders Rastorgujevs, ktorý vlani na MS vybojoval tri umiestnenia v top10 a v tejto sezóne má jednu štvrtú priečku z vytrvalostných pretekov v Östersunde.
Príde aj olympijská víťazka
Silná konkurencia bude aj medzi ženami, kde Nóri nasadia líderku IBU Cupu Jenny Enoddovú, Karoline Erdalovú či Idu Lienovú.
Lienová stabilne štartuje vo Svetovom pohári. Jej slabinou je dlhodobo streľba. V jej prípade nie je výnimkou, že netrafí 5 či 6 terčov, výborne však behá.
Spomedzi Švédok v tejto sezóne stabilne nastupuje medzi elitou juniorka Sara Anderssonová, v Ruhpoldingu vybojovala v šprinte 16. priečku. V úvode sezóny však v IBU Cupe v Kontiolahti obsadila dva razy 2. miesto.
Švédi nasadia na šampionáte aj olympijskú víťazku Stinu Nilssonovú. Zlato v Pjongčangu získala ešte v behu na lyžiach v šprinte.
Práve v tomto športe si vybojovala najväčšie úspechy. Má dva tituly majsterky sveta a 23 víťazstiev vo Svetovom pohári. Do biatlonu sa pustila Nilssonová pred štyrmi rokmi. Jej silnou stránkou je prirodzene beh.
Výrazne ju brzdí streľba a pravidelne má trestné okruhy. Vo Svetovom pohári v tejto zime štartovala v Östersunde, no nedarilo sa jej. V IBU Cupe však vybojovala tri 3. priečky. O pódium dokáže zabojovať aj s dvomi chybami na strelnici.
Medzi Francúzkami sú najmä pretekárky z IBU Cupu. Anaëlle Bondouxová a Océane Michelonová majú v kontinentálnom pohári po jednom víťazstve.
Vo všeobecnosti platí, že na majstrovstvách Európy je slabšia konkurencia ako je to v prípade pretekov Svetového pohára či majstrovstiev sveta.
Štartujú tu však často vychádzajúce talenty, ktoré sú na začiatku kariéry.
Slovensko má z ME viacero medailových úspechov, no všetky majú už starší dátum. Tituly majsteriek Európy si vybojovali Anastasia Kuzminová a Martina Halinárová.
Posledné slovenské medaily z ME boli strieborné.
V roku 2016 ich v Ťumeni vybojovala Paulína Bátovská-Fialková v pretekoch s hromadným štartom a miešaná štafeta v zložení Ivona Fialková, Paulína Bátovská-Fialková, Matej Kazár a Martin Otčenáš.
Štafete vtedy uniklo zlato doslova o fúz. Za Rusmi zaostali Slováci o jednu desatinu sekundy.