Beňuš ovládol finále v Prahe-Troji a celkovo vyhral Svetový pohár

Slovenský reprezentant v C1 Matej Beňuš počas finále 2. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove 22. júna 2019. (Autor: Martin Baumann TASR)
Sportnet|7. sep 2019 o 12:55

Mintálová dosiahla najlepší výsledok medzi seniormi.

BRATISLAVA. Slovenský reprezentant Matej Beňuš ovládol sobotňajšie finále súťaže kanoistov na pretekoch záverečného 5. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v Prahe-Troji.

Tridsaťjedenročný Bratislavčan previedol bezchybnú finálovú jazdu a o viac ako dve sekundy odsunul na druhú priečku Rusa Kirilla Setkina, tretí skončil Slovinec Luka Božič.

Priebežného lídra predbehol o dva body

Pre strieborného z OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro ide o piaty triumf v pretekoch SP, prvý od júna 2017. Zásluhou sobotňajšieho triumfu sa Beňuš stal celkovým víťazom tohtosezónneho hodnotenie Svetového pohára, na čele sa dostal o dva body pred doterajšieho lídra Božiča.

"Mám radosť, pretože víťazstvo je dôležité z pohľadu internej kvalifikácie na olympiádu. Triumf vo Svetovom pohári je bonus navyše," povedal po pretekoch Beňuš, ktorý si pripísal tretie celkové prvenstvo v SP.

Vo finále štartovali aj ďalší dvaja Slováci. Najskúsenejší Michal Martikán s dotykom na štvrtej bránke obsadil piatu priečku, od pódia ho delilo 62 stotín sekundy. Alexandrovi Slafkovskému, ktorý pred týždňom vyhral preteky SP v nemeckom Markkleebergu, finále vôbec nevyšlo a po dvoch 'ťukoch' skončil na desiatej pozícii.

Mintálová dosiahla najlepší výsledok

V súťaži kajakárok dosiahla svoj najlepší seniorský výsledok iba 20-ročná Eliška Mintálová, ktorá obsadila vynikajúce 4. miesto. Mladá Slovenka zajazdila vo finálovej jazde bez jediného dotyku s bránkou a dosiahla čas, ktorým by ovládla semifinále.

Za ňou štartovalo ešte päť súperiek a tri z nich sa dostali pred Mintálovú, od pódia ju delilo 1,34 sekundy. Prvenstvo si vyjazdila Austrálčanka Jessica Foxová, ktorá napokon ovládla aj hodnotenie SP v disciplíne. Doterajším seniorským maximom na pretekoch SP bolo pre Mintálovú 6. miesto z júna v londýnskom Lee Valley.

Pre ďalšie Slovenky Janu Dukátovú a Elenu Kaliskú bolo konečnou semifinále, klasifikovali ich až v tretej desiatke - Dukátovú na 25. priečke a skúsenejšiu Kaliskú na 29. pozícii.

V nedeľu sú v Prahe-Troji na programe súťaže kanoistiek a kajakárov.

Finále Svetového pohára vo vodnom slalome 2019 - Praha-Troja (ČR)

Muži - C1 - finále:

1.Matej BeňušSlovensko100,26 s (0)
2.Kirill SetkinRusko102,43 s (0)
3.Luka BožičSlovinsko103,42 s (2)
5.Michal MartikánSlovensko104,04 s (2)
10.Alexander SlafkovskýSlovensko110,15 s (4)