Basketbalisti sa odrazili od dna. Slováci zdolali Rumunov a zahrajú si o Euro

Timotej Malovec (vľavo) a Alex Olah v zápase Slovensko - Rumunsko v predkvalifikácii ME v basketbale 2025. (Autor: TASR)
Sportnet, TASR|2. aug 2023 o 19:49 (aktualizované 2. aug 2023 o 20:22)

Slováci zdolali Rumunov 83:58.

Predkvalifikácia ME 2025

Slovensko - Rumunsko 83:58 (19:13, 19:18, 23:16, 22:11)

Zostava a body SR: Krajčovič 19, Brodziansky 18 (10 doskokov), Malovec 11, Pavelka a Volárik po 2 (Mokráň 22, Majerčák 5, Doležaj 4, Hlivák, Szabó a Bolek po 0).

Najviac bodov: Olah 11, Richard 10, Popa 8

TH: 14/21 – 17/22

Trojky: 11/26 – 3/24

Fauly: 23 – 23

Rozhodovali: Calatrava (ESP), Mitrovski (MKD), Sahin (TUR).

LEVICE. Slovenskí basketbalisti vyhrali v zápase I-skupiny predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025 nad Rumunskom 83:58 a už ako istí víťazi skupiny si zabezpečili postup.

Za úspechom ich hnala zaplnená hala v Leviciach. Posledný zápas predkvalifikácie odohrajú zverenci Aramisa Nagliča v sobotu v Albánsku.

Zápas sa pre Slovákov vôbec nezačal ideálne, prehrávali 0:6, no v 5. minúte už vyhrávali o bod.

Po trojke Krajčoviča si po prvej štvrtine vypracovali päťbodový náskok. Druhé dejstvo odštartovali trojkami Majerčáka s Mokráňom a koncom 13. minúty viedli už o 10 bodov.

V tretej štvrtine sa chytil Krajčovič a domáci odskočili Rumunom na rozdiel 15 bodov.

V záverečnej štvrtine aj vďaka strelecky disponovanému Mokráňovi slovenský tím držal hostí na dištanc a napokon zvíťazil presvedčivo o 25 bodov.

Kvalifikácia o basketbalové EURO 2025 sa začne vo februári 2025. Zapojí sa do nej 32 tímov, ktoré žreb rozdelí do ôsmich skupín po štyroch účastníkoch.

Najlepšie tri tímy z každej skupiny postúpia na šampionát. V kvalifikácii nastúpi aj kvarteto hostiteľov turnaja - Cyprus, Fínsko, Lotyšsko a Poľsko.

Zo skupín, v ktorých bude hrať hostiteľská krajina postúpia na turnaj dvaja najlepší, keďže spomínané štyri krajiny majú na EURO 2025 istú účasť.

Na snímke zľava Tomáš Pavelka (Slovensko) a Alex Olah (Rumunsko) v zápase tretej fázy predkvalifikácie ME 2025 v basketbale mužov I-skupina Slovensko - Rumunsko 2. augusta 2023 v Leviciach. FOTO TASR - Henrich Mišovič

- Slovensko šport basketbal predkvalifikácia ME 2025 I skupina
- SR Rumunsko
- muži
Na snímke zľava Timotej Malovec (Slovensko) a Alex Olah (Rumunsko) v zápase tretej fázy predkvalifikácie ME 2025 v basketbale mužov I-skupina Slovensko - Rumunsko.
Na snímke Timotej Malovec (Slovensko) v zápase tretej fázy predkvalifikácie ME 2025 v basketbale mužov I-skupina Slovensko - Rumunsko 2. augusta 2023 v Leviciach. FOTO TASR - Henrich Mišovič

- muži
Na snímke zľava Kris Richard (Rumunsko) a Šimon Krajčovič (Slovensko) v zápase tretej fázy predkvalifikácie ME 2025 v basketbale mužov I-skupina Slovensko - Rumunsko 2. augusta 2023 v Leviciach. FOTO TASR - Henrich Mišovič

- muži
Na snímke zľava Mihai Maciuca (Rumunsko) a Marek Doležaj (Slovensko) v zápase tretej fázy predkvalifikácie ME 2025 v basketbale mužov I-skupina Slovensko - Rumunsko 2. augusta 2023 v Leviciach. FOTO TASR - Henrich Mišovič

- muži
Na snímke zľava Bohdan Popa (Rumunsko) a Jakub Mokráň (Slovensko) v zápase tretej fázy predkvalifikácie ME 2025 v basketbale mužov I-skupina Slovensko - Rumunsko 2. augusta 2023 v Leviciach. FOTO TASR - Henrich Mišovič

- muži
Na snímke zľava Vladimír Brodziansky (Slovensko) a Dragos Diculescu (Rumunsko) v zápase tretej fáze predkvalifikácie ME 2025 v basketbale mužov I-skupina Slovensko - Rumunsko 2. augusta 2023 v Leviciach. FOTO TASR - Henrich Mišovič

- muži
Na snímke zľava Alex Olah (Rumunsko) a Šimon Krajčovič (Slovensko) v zápase tretej fáze predkvalifikácie ME 2025 v basketbale mužov I-skupina Slovensko - Rumunsko 2. augusta 2023 v Leviciach. FOTO TASR - Henrich Mišovič