Dallas Mavericks oslavuje postup do finále NBA.
Dallas Mavericks oslavuje postup do finále NBA. (Autor: TASR/AP)
TASR|31. máj 2024 o 07:12 (aktualizované 31. máj 2024 o 10:00)

Ich súperom bude víťaz základnej časti Boston Celtics.

NBA - finále Západnej konferencie - 5. zápas

Minnesota Timberwolves - Dallas Mavericks 103:124

Najviac bodov: Edwards a Towns (12 doskokov) po 28, Gobert 9 - Dončič (10 doskokov) a Irving po 36, Washington 12

/konečný stav série: 1:4, postúpil Dallas/

MINNEAPOLIS. Basketbalisti Dallasu Mavericks postúpili do finále NBA, keď využili svoj druhý postupový mečbal.

V piatom stretnutí finále Západnej konferencie uspeli v noci na piatok na palubovke Minnesoty Timberwolves presvedčivo 124:103 a v sérii triumfovali 4:1 na zápasy.

V boji o titul sa predstavia prvýkrát od roku 2011, keď získali svoj jediný titul. Ich súperom bude víťaz základnej časti Boston Celtics.

Dallas od úvodu zápasu dominoval, po prvej štvrtine viedol 35:19 a po polčase už o 29 bodov 69:40.

Obe najväčšie hviezdy tímu Luka Dončič i Kyrie Irving si pripísali po 36 bodov, slovinský tvorca hry pridal i 10 doskokov.

Domácim nestačilo 28 bodov a 12 doskokov Karla-Anthonyho Townsa, 28 bodov dal i Anthony Edwards.

Finále súťaže štartuje v noci na piatok 7. júna o 2.30 SELČ na palubovke Bostonu.

Dončič dal v úvodnej dvanásťminútovke 20 bodov, keď premenil štyri trojky. Jednu i zo stredového kruhu a pomohol tak uzavrieť prvú štvrtinu šnúrou 17:1, po ktorej sa domáce mužstvo už nespamätalo.

"Moje mentálne nastavenie bolo, že udám tón duelu," povedal podľa AFP Dončič, ktorého v druhej štvrtine doplnil Irving 15 bodmi.

Obaja ťahúni Dallasu nazbierali v prvom polčase 44 bodov, o štyri viac než celé mužstvo Minnesoty dohromady.

"Keď Luka takto odštartuje zápas, je ťažké nás zdolať. Bolo to výnimočné predstavenie a ja som si to iba užíval," tešil sa Irving podľa ESPN.

Dončič s Irvingom sa stali prvým duom, ktoré sa dostalo na hranicu aspoň 35 bodov v konferenčnom finále od roku 2001, keď to dokázali Kobe Bryant a Shaquille O'Neal v drese Los Angeles Lakers.

Timberwolves hrali v sezóne nad očakávanie dobre a svoj výkonnostný vzostup korunovali vyradením obhajcu titulu z Denveru v 2. kole vyraďovačky.

Preto ich vyradenie nemusí až tak mrzieť, hoci voči Dallasu mali vyššiu nasadenú pozíciu. "Pre chlapcov toho bolo veľa, vôbec po prvýkrát sme boli v takejto žiari reflektorov.

Prehru musíme zobrať, gratulujeme Mavericks. Lenže my sa vrátime a budeme pripravení," sľúbil líder Minnesoty Anthony Edwards.

Domov»Halové športy»Basketbal»Na druhý pokus to vyšlo. Basketbalisti Dallasu si po 13 rokoch zahrajú o titul