BRATISLAVA. Katalánsko sa snaží o odtrhnutie od Španielska už dlhú dobu, väčšina jeho obyvateľov už nechce byť pod nadvládou v Madride.
Referendum o nezávislosti má v Katalánsku prebehnúť v nedeľu. Španielske úrady sa ho však snažia prekaziť.
Aj pre národnostné vášne sú tak vyhrotené zápasy Barcelony a rivala Realu Madrid. Lenže práve o tieto súboje by mohlo Španielsko prísť.
A bola by to rana pre celý futbalový svet, El Clásico býva tradične jednou z najsledovanejších športových podujatí vôbec. Naposledy ho sledovalo 650 miliónov ľudí.
Barcelona chce zostať
Vedenie Barcelony síce naznačuje, že by rada zostala v La Lige, ale šéf španielskej ligy Javier Tebas sa vyhráža.
„V športe musia byť veci jasne uvedené. Nie je ľahké sa pohybovať v španielskej legislatíve, ale ak sa katalánske kluby osamostatnia, potom nebudú môcť hrať v španielskej La Lige. Dúfam však, že k tomu nedôjde," vravel podľa sport.es Tebas.
Španielsky minister športu Miguel Cardenal tvrdí, že by tým hlavne Barcelona veľa stratila. „Prišla by tým o výsadné postavenie v Európe."
Poukazuje na to, že lige zloženej iba z tímov Katalánska by chýbala konkurencieschopnosť.
Náhradný plán
Katalánci však majú aj náhradný plán. Futbalisti Barcelony by v budúcnosti mohli hrať anglickú, francúzsku či taliansku ligu.
„V prípade nezávislosti by sa katalánske tímy, ktoré hrajú v La Lige (FC Barcelona, Espanyol a Girona), museli rozhodnúť, kde chcú hrať. Či už v španielskej lige alebo v susedných krajín, ako je Taliansko, Francúzsko alebo Anglicko,“ naznačuje alternatívu minister športu Gerardo Figueras a dodáva:
„Teraz sú v Španielsku tímy z iných krajín, ktoré hrajú v nižších ligách: kluby z Andorry vo futbale a basketbale. Monako hrá vo Francúzsku a mnoho waleských klubov v Anglicku. Nemyslím si, že by proti tomu niečo UEFA mala, keby videla ďalší klub v inej lige ako jej krajine."