Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Pamätné duely: Slováci premenili až tretí mečbal, zavolali na nich políciu

Luis García strieľa hlavou prvý gól do siete slovenského brankára Kamila Čontofalského v baráži MS 2005 v Madride. (Autor: TASR)
Titanilla Bőd, Boris Vanya|Publikované 11. nov 2020 o 06:20

Ako dopadli zápasy, v ktorých išlo o postup.

BRATISLAVA. Veľký futbalový turnaj je na dosah. Zostáva už len posledný krok, možno dva. Hranica medzi úspechom a neúspechom je veľmi tenká. Výhra prinesie eufóriu a radosť, prehra obrovské sklamanie.

Slovensko odohralo v ére samostatnosti zápasy, po ktorých vypukli postupové oslavy, aj súboj, keď sa vidina účasti na šampionáte rozplynula. K trom výnimočným zápasom Slovenska pridávame pre pamätníkov aj štvrtý, v ktorom si postup na MS 1970 v Mexiku vybojovala futbalová reprezentácia Československa.

Španielsky býk nemal zľutovanie

Taký dôležitý zápas ešte v ére samostatnosti slovenská futbalová reprezentácia nehrala.

V kvalifikácii majstrovstiev sveta 2006 skončili Slováci v 3. skupine na druhom mieste za Portugalskom a postúpili do baráže o účasť na finálovom turnaji.

Žreb im prisúdil silné Španielsko, ktoré finišovalo v 7. skupine druhé za Srbskom a Čiernou Horou. Hralo sa na dva zápasy, prvý bol 12. novembra 2005 v Madride.

Redakcia španielskeho športového denníka Marca vyslala pred týmto súbojom do Bratislavy reportéra Juana Castra, ktorého som sprevádzal.

S úžasom a dojatím hľadel na fotografie a trofeje v detskej izbe už nebohého Petra Dubovského, na ktorého v Španielsku spomínali ako na skvelého hráča.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.
Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.