Panenka prekonal covid a žije futbalom. Aké dáva Slovákom šance na Euro?

Antonín Panenka
Antonín Panenka (Autor: archív SME - Pavol Funtál)
Sportnet, SITA|14. feb 2021 o 13:00

Ako hodnotí Messiho a Ronalda?

BRATISLAVA. Niekdajší československý futbalový reprezentant Antonín Panenka úspešne prekonal ochorenie Covid-19 a naďalej sleduje aktuálne futbalové dianie.

"Bol to nepríjemný vírus. Nedávno som bol na kontrole, pľúca mám v poriadku, takže zatiaľ je to dobré," dodal dlhoročný hráč Bohemiansu Praha, ktorý by sa očkovaniu chcel vyhnúť. "Pokiaľ nebudem musieť, tak radšej by som nechcel," skonštatoval Antonín Panenka v rozhovore pre Webnoviny.sk.

Má na výber, komu fandiť na Euro

Panenka sa teší aj na blížiaci sa európsky futbalový šampionát. Slováci majú podľa neho ťažkú skupinu, no sú v nej podľa neho súperi, s ktorými sa dá hrať.

Ako hovorí, Poliaci majú podobný štýl ako Slováci a Česi. Rozhodne tak podľa neho momentálna forma, no hlavne podľa neho treba ustrážiť Roberta Lewandowského.

Švédov hodnotí ako húževnatých, ťažko sa proti nim podľa neho presadzuje.

"So Španielmi sa dá hrať, ale pri nich existuje riziko, že keď vás chytia, dajú vám 4-5 gólov," vyhlásil Panenka pre portál Webnoviny.sk.

Na turnaji bude okrem Slovenska držať palce aj Česku a Rakúsku, kde strávil niekoľko rokov na sklonku kariéry.

"Aspoň mám na výber. To je dobré," pousmial sa strelec rozhodujúcej jedenástky, tzv. "vršovického dloubáka", vo finále ME 1976 v Belehrade.

Najviac sa mu páči Bayern

V období, keď má dostatok voľného času, sleduje dostupné futbalové prenosy. Tie sa zväčša konajú pred prázdnymi tribúnami, no ako vraví, je vďačný, že sa aspoň niečo hrá.

Spomedzi európskych mužstiev sa mu momentálne veľmi páči nemecký Bayern Mníchov, ktorý vo štvrtok vyhral klubové majstrovstvá sveta v Katare a v uplynulej predĺženej sezóne 2019/2020 tak získal šesť trofejí.

"Bayern má všetko potrebné – bojovnosť, tvrdosť, pohyb, behavosť, dobrých hlavičkárov, svetového zakončovateľa... A veľmi silnú lavičku. Právom mu patrí titul najlepšieho tímu sveta," povedal Panenka.

Zároveň podotkol, že na Bayern sa rád díva, pretože Mníchovčania za každých okolností chcú hrať futbal.

"Takticky nezdržiavajú a neprihrávajú si s brankárom ako iné mužstvá. Mám rád aj Real Madrid, Barcelonu, Paríž St. Germain, manchesterské kluby, Chelsea… Na nich sa mi páči, že netaktizujú a vždy idú za víťazstvom," doplnil.

Ronaldo alebo Messi?

Už 72-ročný Panenka futbal stále sleduje naplno. Pristavil sa preto aj pri dvoch najväčších ikonách súčasnej futbalovej scény.

Portugalčan Cristiano Ronaldo sa nedávno stal najlepším strelcom futbalovej histórie, keď prekonal legendárneho Brazílčana Pelého i niekdajšieho československého reprezentanta Josefa Bicana.

"Je to futbalista, ktorý spadol z Mesiaca. Pri takejto konkurencii a fyzickej a silovej pripravenosti všetkých hráčov prakticky strelí gól, kedy chce. Je to naozaj výnimočný hráč," povedal Panenka.

V súvislosti s Lionelom Messim si myslí, že by mohol skúsiť futbalové šťastie niekde inde ako v FC Barcelona, kde mu súčasný kontrakt platí iba do konca aktuálnej sezóny 2020/2021.

"Podobne ako Ronaldo je to výnimočný hráč. Do Barcelony prišiel už ako mládežník. Na ňom stoja a padajú výsledky mužstva. Po futbalovej stránke by mu istým spôsobom možno prospelo, keby zmenil klub."

Nachádzate sa tu: