BRATISLAVA. Iba necelých 56 sekúnd ich delilo od jednej z najväčších senzácií v olympijskej histórii. Nemeckí hokejisti mali počas februárových zimných olympijských hier 2018 v Pjongčangu na dosah zlaté medaily.
Vo finálovom stretnutí vyhrávali nad Olympijskými športovcami z Ruska 3:2 a v závere tretej tretiny mali dokonca k dispozícii presilovú hru. Lenže Rusi zariskovali, odvolali brankára a pri hre piatich proti piatim vyrovnali.
V predĺžení napokon rozhodli o svojom triumfe.
Aj zisk striebra bol pre Nemcov historickou udalosťou. Nechýbalo pritom veľa a v Pjongčangu by vôbec nehrali.
O účasť v hlavnom turnaji totiž museli bojovať v olympijskej kvalifikácii. A v nej v rozhodujúcom stretnutí zdolali Lotyšov iba tesne 3:2.
Olympijská kvalifikácia zrejme už čoskoro čaká aj slovenských hokejistov. Doteraz vďaka postaveniu vo svetovom rebríčku postupovali na olympiády priamo, teraz o to budú musieť bojovať.
Štyri šampionáty a olympiáda
Slováci sa po majstrovstvách sveta 2018 v Dánsku dostali do zložitej situácie. Nepostúpili do štvrťfinále a ešte viac si skomplikovali priamy postup na olympiádu 2022 v Pekingu.
Okrem domácej Číny bude mať istý štart iba osem najlepších tímov v rebríčku Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) po majstrovstvách sveta na Slovensku.
Zvyšné krajiny budú musieť o tri zostávajúce miestenky bojovať až v trojkolovej kvalifikácii.
Do rebríčka IIHF sa rátajú body za umiestnenie na posledných štyroch majstrovstvách sveta a jednej olympiáde.
Každému turnaju sa však prikladá iná dôležitosť.
Najviac cenený je posledný absolvovaný šampionát. Rebríčkové body sa nijako nekrátia. To už neplatí pri zvyšných turnajoch.
Z predchádzajúceho turnaja si tímy pripočítajú iba 75 percent získaných rebríčkových bodov, za turnaj spred dvoch rokov 50 percent bodov a za turnaj spred troch rokov 25 percent bodov.
Ak by jeden tím vyhral všetky štyri majstrovstvá sveta, do rebríčka by si bral 1200 bodov (plný počet), 900 bodov, 600 bodov a 300 bodov.
Body z olympijských hier majú rovnakú percentuálnu hodnotu ako body z majstrovstiev sveta, ktoré sa konali v tom istom roku ako olympiáda.
Rebríček, ktorý rozhodne o priamych účastníkoch hier v Pekingu, tak bude zostavený z výsledkov na majstrovstvách sveta za roky 2019, 2018, 2017, 2016 a na olympiáde 2018.
Priamy postup sa zdá byť utópiou
Aktuálny rebríček IIHF nie je pre tímy bojujúce o olympiádu smerodajný. Sú v ňom totiž zarátané aj body za MS 2015, ktoré sa o rok zrušia.
Vytvorili sme preto rebríček, v ktorom majú krajiny iba tie body, ktoré sa budú rátať aj do olympijského rebríčka - teda z MS 2016, 2017, 2018 a ZOH 2018. K tomu pribudnú už iba výsledky z MS 2019.
Ak chce Slovensko postúpiť na olympiádu priamo, bez nutnosti hrať v kvalifikácii, musí predstihnúť minimálne tri tímy. Momentálne je totiž v olympijskom rebríčku až na jedenástej pozícii.
Pred Slovákmi sú Nóri a Lotyši, ale len veľmi tesne - na Nórsko strácajú 25 bodov, na Lotyšsko päť bodov. Výrazne však zaostávajú za dôležitou ôsmou pozíciou, na ktorej sú Nemci.