KOŠICE. Už 94. ročník Medzinárodného maratónu mieru sa vydaril. Kvalitné boli počasie i časy elitných vytrvalcov. Až piati Afričania sa dostali pod magickú hranicu 2:10 hod.
Slováci Sahajda s Urbanom si zlepšili osobné rekordy, prvý z nich navyše splnil limit pre budúcoročné ME v Berlíne.
K najzamestnanejším mužom na trati počas celej prvooktóbrovej nedele už tradične patril riaditeľ MMM Branislav Koniar. Po skončení pretekov sa na jeho tvári zračila viditeľná spokojnosť.
„Mali sme ideálne podmienky na dosiahnutie kvalitných výkonov. Predpoveď počasia sa do bodky naplnila. Úvod pretekov bol veľmi rýchly. Ak ma pamäť neklame, úvodných desať kilometrov za 29:54 min. je najlepší čas v histórii košického maratónu. Bolo to dokonca rýchlejšie, než bol plán. Pochváliť treba vodičov, ktorí odviedli výbornú prácu. Máme vôbec jedného z najmladších víťazov (Keňan Kerio má len 23 rokov, pozn. red.). Bežal skvele, mimika jeho tváre naznačovala veľkú uvoľnenosť. Už nástupom na Moyzesovej ul. rozhodol o svojom prvenstve. V závere vplyvom rýchleho začiatku chýbali bežcom vpredu sily, predsa len prvá polovica pretekov bola u väčšiny z nich hlboko pod ich osobné rekordy, napriek tomu ešte dokázali skvelým spôsobom vystupňovať tempo,“ bilancoval Koniar hlavnú časť programu, maratónsky beh mužov.
Momentky z košického maratónu: fotogaléria
12.10.2017
Mužský rekord visí vysoko
Kým u žien pokorila víťazná Jerotichová celkový rekord mítingu o trinásť sekúnd, v mužskej kategórii naďalej platí maximum 2:07:01 z roku 2012. Keriovi napokon v cieli chýbalo 71 sekúnd.
„Mužský rekord visí vysoko a jeho prekonanie je práca na niekoľko sezón. Už päť rokov odoláva. Tohtoroční pretekári siahli na dno svojich schopností,“ konštatoval ďalej Branislav Koniar.
Ešte na 30. km bolo podľa neho prekonanie mužského rekordu reálne. V takom prípade je ale v závere potrebné zabehnúť 5 km pod 15 minút, čo sa teraz nepodarilo.
O celkovej úrovni 94. ročníka MMM sa riaditeľ mítingu vyjadril takto: „S tým, čo sme videli v pretekoch mužov i žien, sme maximálne spokojní. Ak sa pozrieme na renking, ktorý získame dosiahnutými časmi, myslím si, že budeme znova v rámci Európy figurovať veľmi vysoko. Bolo to obrovské vypätie, náš tím sa trocha generačne obmieňa. Všetci však odviedli výbornú robotu, som presvedčený o tom, že sme nastavení správnym smerom.“
Koniar čelil aj otázke o ďalšom ročníku najstaršieho maratónu v Európe. „V prvom rade si doprajeme pár hodín na oddych,“ usmial sa.
„Ešte niekoľko týždňov nám zaberie práca týkajúca sa skončeného mítingu. Od novembra sa potom začneme zamýšľať nad novým ročníkom,“ prezradil.
94. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach: fotogaléria
20.6.2018
Šampionát v Košiciach? Ak áno, tak európsky
Keďže jedna zo základných symbolík 94. ročníka MMM bolo pripomenutie si 20. výročia MS v polmaratóne v Košiciach, zaujímalo nás, či je reálne, že by metropola východu bola v blízkej dobe znova dejiskom európskeho či svetového šampionátu.
„Dobrá a často skloňovaná otázka. Veľmi by k tomu pomohla dravosť mladšej generácie organizátorov. Taká, akú sme pred 20 rokmi mali my. Nie že by sme ju teraz nemali, tak verím, že sa spolu k niečomu dopracujeme. Z formátov, ktoré aktuálne existujú, sú pre nás dostupnejšie tie európske. Svetové šampionáty majú trocha odlišnú organizáciu,“ vravel Koniar.
Uchádzali by sa Košice znova o polmaratón, alebo by skúsili uspieť na maratónskej trati?
„Polmaratón je reálny. Uvidíme, ako bude Európska atletická federácia uvažovať o šampionáte v maratóne. Existuje snaha spojiť ho s bežným „komerčným“ maratónom. V takom prípade vidím našu šancu aj tu. Ale to už veľmi predbiehame. V prvom rade to musia chcieť aj ľudia okolo nás,“ dodal Branislav Koniar.