Slovenská vlajka bude vysoko, smeje sa Beňuš. Štefečeková uvažuje, či si ju budú podávať

Zuzana Rehák Štefečeková bude vlajkonosička na OH Tokio 2020.
Zuzana Rehák Štefečeková bude vlajkonosička na OH Tokio 2020. (Autor: TASR)
TASR|22. júl 2021 o 18:28

Slovenskú vlajku ponesú Zuzana Rehák Štefečeková a Matej Beňuš.

TOKIO. Slovenská olympionička Zuzana Rehák Štefečeková sa v piatok predstaví v úlohe vlajkonosičky slovenského tímu na otváracom ceremoniáli olympijských hier spolu s kolegom Matejom Beňušom.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zmenil tento rok zaužívanú prax a každá výprava má možnosť vymeniť jedného vlajkonosiča za dvoch, muža a ženu. Rozhodli tak v rámci presadzovania rodovej rovnosti.

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) informoval o menách vlajkonosičov v stredu. "Už mi to behalo v hlave skôr. Videla som, že veľa krajín zverejnilo svojich vlajkonosičov, všeobecne ich bude veľa strelcov.

Takže premýšľala som nad tým. Ale hovorila som si, že sa nechám prekvapiť. A buď to vyjde, alebo nie. Teším sa na to," uviedla slovenská strelkyňa.

Presné informácie o tom, ako to na piatkovom slávnostnom podujatí bude vyzerať, však ešte nemá: "Neviem, či si ju budeme podávať, alebo ako to bude, ale s Maťom to bude určite kopa zábavy."

Beňuš si o svojej úlohe zatiaľ zisťoval len praktické informácie. Dodal však, že je na ňu pyšný a sledovať ho bude aj rodina: "Pýtal som sa zatiaľ len na to, kedy je odchod a kedy príchod. Deti to určite budú pozerať aj s manželkou.

Tešia sa na to a budú povzbudzovať. Ja mám výhodu, že mám skoro dva metre, tak verím, že slovenská vlajka bude dobre vidieť."

Otvárací ceremoniál je na programe v piatok o 13.00 SELČ a pre protipandemické opatrenia sa tak ako aj celá olympiáda uskutoční bez divákov. "Bez divákov to bude naozaj niečo iné, ale viem, že to bude sledovať celý svet. Deti to budú pozerať aj s babkou," dodala Rehák Štefečeková.

Slovenskí olympionici si už v Tokiu zvykli na život v olympijskej dedine, slovenská strelkyňa uviedla, že čakala horší scenár: "Je to tu super. Obávali sme sa toho, ale až na rúška to je fakt dobré. Myslela som, že to bude viac sterilné, ale inak všetko funguje. Dokonca aj biznis s odznakmi. Dodržiavame rozostupy, ale mala som z toho väčšie obavy."

Horšie to vyzerá na olympijskej strelnici, kde športovcov trápi veľké teplo. "Je to tam fajn, ale je tam enormné teplo. Smiali sme sa, že mi padne na zem kvapka potu a hneď uschne. Ja mám u seba vodu aj chladiaci uterák, behom tej pol hodiny čo trénujeme, sa to dá zniesť. Ale neviem si predstaviť, že by som počas tej polhodiny behala."

Slovenskí športovci obývajú v olympijskej dedine celé poschodie. Pod nimi sú ubytovaní Česi, ktorých v Tokiu trápia pozitívne prípady na koronavírus.

"Pri tomto počte športovcov bolo asi prirodzené, že sa nejaký pozitívny prípad objaví. Ale ja to tak neriešim, lebo nakaziť sa môžem aj doma v obchode. Precestovali sme tento rok už kus sveta, zatiaľ sme zdraví, takže verím, že prídeme zdraví aj domov," uzavrela Rehák Štefečeková.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Slovenská vlajka bude vysoko, smeje sa Beňuš. Štefečeková uvažuje, či si ju budú podávať