Gólová radosť hráčov Mexika.
Gólová radosť hráčov Mexika. (Autor: TASR/AP)
22. júl 2021 o 12:12 (aktualizované 22. júl 2021 o 15:47)

Španielom nepomohla ani pomoc hráčov z EURO.

TOKIO. V úvodnom zápase mužského futbalového turnaja na OH 2020 remizovali favorizovaní španielski reprezentanti v Sappore s Egyptom 0:0.

Zverenci trénera Luisa de la Fuenteho mali v dueli C-skupiny hernú prevahu, častejšie držali loptu, no nevytvorili si veľa šancí.

V prvom polčase zaujala iba technická strela Daniela Ceballosa do žrde a v samom závere stretnutia hlavičkoval striedajúci Rafael Mir z päťky do náruče brankára Mohameda El Shenawyho a Jesus Vallejo trafil len bočnú sieť.

Španieli nastúpili so šiestimi hráčmi, ktorí sa podieľali na postupe tímu do semifinále ME 2020. Z kádra z EURO boli v základnej zostave brankár Unai Simon, stopéri Eric Garcia a Pau Torres, stredopoliar Pedri Gonzalez a útočníci Mikel Oyarzabal a Dani Olmo.

Momentka zo zápasu Španielsko - Egypt, vľavo španielsky talent Pedri.
Momentka zo zápasu Španielsko - Egypt, vľavo španielsky talent Pedri. (Autor: TASR/AP)

V druhom štvrtkovom stretnutí C-skupiny favorizovaná Argentína prekvapujúco nestačila na Austráliu, ktorej podľahla 0:2. Austrália dokázala vo svojom úvodnom vystúpení senzačne zdolať Argentínu gólmi Lachlana Walesa a Marca Tilia.

Juhoamerický tím hral od konca prvého polčasu bez vylúčeného Francisca Ortegu, ktorý dostal v rýchlom slede dve žlté karty.

Nedarilo sa ani Francúzom, ktorí podľahli výberu Mexika vysoko 1:4, hoci po polčase bol ešte stav nerozhodný 0:0. Skúseného brankára Guillerma Ochou dokázal prekonať len z pokutového kopu útočník Andre-Pierre Gignac.

V drese Francúzska nechýbali bývalý stredopoliar Newcastlu či Marseille Florian Thauvin, stredopoliar Herthy Lucas Tousart alebo stopér AC Miláno Pierre Kalulu.

V B-skupine Nový Zéland zdolal v Kašime Kórejskú republiku tesne 1:0. O jediný presný zásah sa v 72. minúte postaral útočník Burnley Chris Wood.

V druhom zápase "áčka" domáce Japonsko zdolalo Juhoafrickú republiku 1:0. Jediný gól strelil v 71. minúte kmeňový hráč Realu Madrid Takefusa Kubo.

OH 2020 - Futbal, muži - 22. jún:

Egypt - Španielsko 0:0

Mexiko - Francúzsko 4:1 (0:0)

Góly: 47. Vega, 55. Cordova, 80. Antuna, 91. Aguirre - 69. Gignac (pen.)

Nový Zéland - Južná Kórea 1:0

Gól: 9. Ch. Wood

Pobrežie Slonoviny - Saudská Arábia 2:1 (1:1)

Gól: 45.+1 Oliva (vl.)

Japonsko - Juhoafrická republika 1:0 (0:0)

Gól: 71. Kubo

Brazília - Nemecko 4:2 (3:0)

Góly: 7., 22. 30. Richarlison, 90.+4 Paulinho - 57. Amiri, 83. Ache, ČK: 63. Arnold (Nemecko) po 2. ŽK