Slovákom sa v Pjongčangu darilo. Farkašová získala zlato, Krako striebro

Henrieta Farkašová triumfovala v zjazde zrakovo znevýhodnených zjazdárok s navádzačkou Natáliou Šubrtovou. (Autor: TASR/AP)
SITA|10. mar 2018 o 06:31

Henrieta Farkašová triumfovala v sobotňajšom zjazde zrakovo znevýhodnených zjazdárok.

Zimné paralympijské hry - Pjongčang 2018:

Ženy - zjazd - zrakovo znevýhodnené:

1.Henrieta Farkašová (navádzačka Natália Šubrtová)SR1:29,72 min
2.Millie Knightová (nav. Brett Wild)Veľká Británia+0,86 s
3.Eleonor Sanová (nav. Chloe Sanová)Belgicko+1,88

Muži - zjazd - zrakovo znevýhodnení:

1.Mac Marcoux (navádzač Jack Leitch)Kanada1:23,93 min
2.Jakub Krako (nav. Branislav Brozman)SR+1,41 s
3.Giacomo Bertagnolli (Fabrizio Casal)Taliansko+2,53
...
Miroslav Haraus (nav. Maroš Hudík)SRnedokončil

Muži - zjazd - stojaci:

1.Theo GmurŠvajčiarsko1:25,45 min
2.Arthur BauchetFrancúzsko+0,84 s
3.Markus SalcherRakúsko+0,94
...
16.Martin FranceSR+6,37

CURLING NA VOZÍKU

Slovensko (skip Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa, Peter Zaťko) - Fínsko 7:6 (1:0, 0:1, 0:1, 2:0, 0:1, 3:0, 1:0, 0:3)

ČONGSON. Hneď prvá súťaž na XII. zimných paralympijských hrách v kórejskom Pjongčangu mala pre slovenskú výpravu zlatý lesk.

Historicky najúspešnejšia slovenská paralympionička Henrieta Farkašová triumfovala v sobotňajšom zjazde zrakovo znevýhodnených zjazdárok, s navádzačkou Natáliou Šubrtovou zvíťazili s náskokom 0,86 sekundy pred Britkou Millie Knightová. Tretia skončila Belgičanka Eleonor Sanová.

Henriete Farkašovej sa podarilo obhájiť zlato spred štyroch rokov zo ZPH 2014 v Soči.

Cieľom je päť zlatých medailí

"Je to skvelý pocit. Ove sme veľmi šťastné, cítime veľkú eufóriu. Tak, ako sme si užívali súťažnú jazdu, tak si užívame aj radosť zo zlata," zneli prvé slová Henrieti Farkašovej, po sobote už šesťnásobnej paralympijskej šampiónky.

"Na trati som mala v jednej pasáži problém, trochu som tam skĺzla, ale udržala som to. Inak bola jazda celkom dobrá, rýchla a plynulá.

Obe sme mali z výkonu dobrý pocit a verili sme si, že by to mohlo byť víťazstvo, aj keď nám Millie Knightová trochu zdvihla adrenalín.

Napokon to dopadlo dobre pre nás, tešíme sa z toho," pokračovala 31-ročná rožňavská rodáčka.

Zo Slovenska odchádzali Farkašová so Šubrtovou s cieľom získať päť zlatých medailí v piatich štartoch, v sobotu tak úspešne začali cestu napĺňania tohto predsavzatia.

"Dvadsať percent je tam, ďalšie štyri pätiny ešte chýbajú. Tešíme sa z každého triumfu, toto pvé potešilo, pretože nám to nastavilo náladu do ďalších štartov," poznamenala navádzačka Natália Šubrtová.

Prekvapený Krako

V zjazde zrakovo znevýhodnených mužov Jakub Krako s Branislavom Brozmanom dosiahli úspech ziskom striebornej medaily, za víťazným Kanaďanom Macom Marcouxom zaostali o 1,41 s, bronz putuje do Talianska zásluhou Giacoma Bertagnolliho.

"Priznám sa, že som zostal úplne prekvapený, pretože zjazd nie je moja silná disciplína. Prišli sme do cieľa na druhom mieste, čo som čakal, ale ďalší priebeh bol pre mňa prekvapením," povedal 27-ročný Žilinčan Jakub Krako.

Na snímke slovenský paralympijský reprezentant v alpskom lyžovaní Jakub Krako (vpravo) a jeho navádzač Branislav Brozman. (Autor: TASR/YONHAP)

"Vo vrchnej časti trate som sa necítil veľmi komfortne, spravil som tam pár chýb. Bolo to jednoznačne kvôli tomu, že som mal veľmi dobre spravené lyže a nečakal som, že budú až také rýchle.

Z tej rýchlosti vyplynuli aj spomenuté chyby. Chvíľu som dobiehal aj Braňa, ale v závere sme sa chytili," zhodnotil už päťnásobný paralympijský šampión.

Haraus: Urobil som chybu

Druhý slovenský zástupca v tejto kategórii Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom nedokončili súťaž po páde v hornej časti trate.

"Urobil som chybu, s ktorou som nerátal. Som z toho poriadne sklamaný, dnešok som si predstavoval úplne inak. Na tejto trati sa mi jazdilo dobre, motiváciu som mal.

Chcel som skôr zareagovať na navádzačov pohyb, aby som bol v stope. 'Zahranila' mi lyža, no zostal som na druhej, ale ako som prestupoval, opäť mi 'zahranila' a spadol som.

Verím, že sa z tohto sklamania nejako dostanem a v nedeľu podám čo najlepší výkon, ako som sa snažil aj dnes. Verím, že zajtra to bude lepšie," poznamenal smutný Miroslav Haraus, ktorý na ZPH v Soči 2014 získal v zjazde striebro.

Darilo sa curlerom

Medzi stojacimi mužmi bol Martin France šestnásty. "Zo svojho výkonu mám celkom dobrý pocit. Nebolo to super, ale v porovnaní s tréningom omnoho lepšie.

Chýbali mi ešte zo dva tréningy. Šiel som naplno. Som trochu ľahký a aj sneh už zmäkol. Som rád, že som si zatrénoval pred super G. Zajtra to chcem pustiť ešte viac," povedal France.

V sobotu svoje účinkovanie na ZPH 2018 začali aj reprezentanti v curlingu na vozíku, nad Fínmi zvíťazili 7:6.

Slovenskí curleri odštartovali olympijský turnaj víťazstvom, ilustračná snímka. (Autor: SITA/AP)

Po opatrnom začiatku z oboch strán položili Slováci základ úspechu v šiestej zmene ziskom troch bodov, v tom okamihu viedli 6:3 a v ďalšej zmene si pripísali ďalší bodík.

V záverečnej ôsmej slovenský tím nenechal nič na náhodu a takticky "čistil" hraciu plochu od kameňov, súperovi dovolili len tri body a do tabuľky si pripísali prvý triumf.

"Tým, že na zápasoch sú v hale už diváci, tak sa vlastnosti ľadu oproti tréningom zmenili a trochu nám trvalo, kým sme si na to zvykli. Aj preto bol začiatok duelu vyrovnaný.

Nám sa však podarilo chytiť omnoho skôr ako súperom. V závere sme zahrali výborne takticky, som hrdý na svojich zverencov a ich výkon," povedal po súboji kouč František Pitoňák.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: