BRATISLAVA. Nevlastnia ich bohatí mecenáši, ale ich vlastní fanúšikovia. Čo sa týka výšky platov pre futbalistov, sú dva španielske giganty svetovými rekordérmi.
Priemerný plat v Reale Madrid je asi deväť miliónov eur ročne, v Barcelone ešte o dva milióny viac.
Podľa magazínu Forbes má Real hodnotu 4,2 miliardy eur a Barcelona štyri. Aj v tomto sú tieto španielske kluby svetovými lídrami.
Je takmer isté, že jeden z nich opäť získa titul. Fanúšikovia na Slovensku môžu zápasy La Ligy sledovať na programe DIGI Sport.
Titul obhajuje Barcelona, ktorá z posledných desiatich ročníkov vyhrala až sedem. Real triumfoval iba dvakrát, Atlético Madrid raz.
Slovákov v Španielsku nechcú
Kluby z La Ligy minuli podľa spoločnosti Deloitte v letnom prestupovom období za posily 1,26 miliardy eur.
Z toho až dve tretiny zaplatila trojica Real Madrid, Atlético Madrid a FC Barcelona. Táto suma ešte porastie, keďže prestupové obdobie trvá až do druhého septembra.
Keď v roku 1993 prestúpil z bratislavského Slovana do Realu Madrid Peter Dubovský, bola to senzácia.
Bratislavský klub zinkasoval vtedy okolo 104 miliónov korún, čo je v prepočte zhruba tri a pol milióna eur.
Odvtedy stále platí, že hrať v španielskej lige je pre slovenského futbalistu výnimkou.
V ére samostatnosti Slovenska si v slávnej súťaži zahrali iba siedmi Slováci - spomínaný Dubovský (Real Madrid, Oviedo), Miroslav Karhan (Betis Sevilla), Marián Kelemen (Numancia), Samuel Slovák (Tenerife), Vladimír Weiss (Espaňol Barcelona), Stanislav Lobotka a Róbert Mazáň (obaja Celta Vigo).
Lobotka je typický Slovák
Španielske kluby nezvyknú kupovať Slovákov, lebo im typovo nepasujú.