Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Z Henryho bude tréner, všíma si Neuerov revolučný štýl

Futbalista Chelsea Londýn Didier Drogba (vpravo) a bývalý hráč Arsenalu Thierry Henry sledujú zápas zámorskej basketbalovej NBA Milwaukee Bucks - New York Knicks v O2 Arene v Londýne 15. januára 2015. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 24. feb 2015 o 11:52

Thierry Henry: Manuel Neuer od základov zmenil chápanie práce brankára.

LONDÝN. Futbalový majster sveta a Európy Thierry Henry síce po skončení aktívnej činnosti pracuje ako televízny analytik, ale jeho kariéra naberá čoraz viac trénerské dimenzie. Prvé skúsenosti zbiera v mládežníckej akadémii Arsenalu Londýn, kde je historicky najlepším strelcom klubu.

Tréner musí myslieť komplexne

"Musím ísť krok za krokom. Najskôr získať trénerskú licenciu, pretože jedna vec je niečo vedieť o futbale a druhá odovzdať tieto poznatky hráčom, vedieť pracovať s ľuďmi. To sa musím naučiť," povedal Francúz pre web FIFA.com. Vedieť vychádzať s hráčmi však nepovažuje za najťažšiu vec na perspektívnom povolaní.

"Nemyslím si to. Keď ste hráč, odtrénujete si svoje a idete domov. Ako tréner musím prísť do práce prvý, pripraviť tréning, vždy je čo robiť. Uvažovať, ako zraneného hráča dostať späť na trávnik, ako prerušiť sériu zlých výsledkov. Problémov je vyše hlavy," uvedomuje si.

Neuer je ako hráč navyše

Ako analytik a budúci tréner postrehol Henry nový trend v tíme úradujúcich majstrov sveta. Zaujal ho štýl nemeckej brankárskej jednotky.

"Manuel Neuer od základov zmenil chápanie práce brankára. Ten vývoj sa začal vo chvíli, keď brankárom zakázali chytať do rúk malú domov, ale až pri pohľade na Neuera možno hovoriť o skutočnej revolúcii. Nikdy som nevidel pôsobiť brankára tak vysoko v poli ako jeho. Ajax mal za čias Johana Cruyffa tiež brankárov schopných presne prihrať, ale nikdy sa nedostali na úroveň obrancov."

"S Neuerom má tím jedného futbalistu navyše. A ešte k tomu je to výborný brankár. Loptu posúva s istotou nefalšovaného libera. Tento post poznal futbal v 80. a 90. rokoch, ale teraz je vďaka Neuerovi späť. Myslím si, že to bol najväčší prínos vlaňajších majstrovstiev sveta. Brankári budú tento štýl kopírovať," dodal Henry.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.