Volejbalisti Slovenska. (Autor: TASR - DUNA/MTI)
TASR|28. aug 2024 o 19:29 (aktualizované 28. aug 2024 o 20:37)

Slovensko - Kosovo 3:0 (21, 14, 9)

Dĺžka zápasu: 70 minút

Rozhodovali: Muha (Chorv.), Milič (Rak.)

SR: Lamanec, Hanúsek, Palgut, Gulák, Ihnát, Gergely, Kováč, Billich, Petráš, Goč, Firkaľ, Skasko, liberá: Paňko, Turis

NITRA. Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v stredajšom zápase kvalifikácie ME 2026 v Nitre nad Kosovom 3:0.

Mužstvo trénera Stevena Vanmedegaela potvrdilo po prehre 1:3 v Lotyšsku úlohu favorita a zakončilo prvú časť bojov o postup na európsky šampionát.

Odvetné stretnutia s Lotyšskom a Kosovom odohrá v budúci rok v auguste.

Priebeh zápasu Slovensko - Kosovo

I. set:

Slováci mali ťažší vstup do stretnutia a dovolili hosťom odskočiť na rozdiel troch bodov. V úvode zápasu ťažili Kosovčania z nepríjemného podania.

Domáci však dokázali vyrovnať a postupne prevzali iniciatívu. Prejavovala sa kvalita v útoku a nezaostávali ani hráči na bloku, ktorí dokázali výborne pracovať pri čitateľných útokoch Balkáncov.

II. set:

Druhé dejstvo už bolo jasne v réžii slovenských reprezentantov.

Outsider stretnutia držal krok iba do stavu 5:4 v prospech domácich, následne už bodový rozdiel narastal a set zvládli domáci v presvedčivom pomere 25:14. Bodovo slovenský tím opäť ťahala dvojica Ihnát a Lamanec.

III. set:

Aj vstup do tretieho setu bodovo vyrovnaný, no od stavu 4:4 bol na palubovke už iba domáci tím.

Sériou ôsmich bodov Slováci definitívne zlomili odpor súpera a duel úspešne kontrolovali až do konca.

Očakávali sme viac, hovorí tréner

Mužstvo trénera Stevena Vanmedegaela má po dvoch vystúpeniach na konte tri body. Počas víkendu si skomplikovalo situáciu prehrou na pôde Lotyšska.

"Očakávali sme viac. Lotyšsko nám veľmi nevyšlo. Škoda, tam sme v koncovke tretieho setu viedli, ale nedokázali sme to zlomiť.

Treba sa pripraviť na budúci rok a doma duel s nimi zvládnuť," uviedol univerzál Patrik Lamanec.

Kosovčania boli dôstojným súperom Slovensku iba v úvodnom sete, keď aj s prispením šťastia dokázali držať krok.

Od koncovky prvej časti a následne v oboch ďalších kontrolovali hru domáci hráči, ktorí boli efektívni v útoku a blokovali čitateľné ataky súpera.

"Ono to nie je úplne jednoduché hrať proti takému tímu. Bez urážky, no niekedy im haprovali úplne elementárne veci. Treba byť sústredený aj za stavu, keď to vyzerá, že je hotovo.

Som rád, že sa nám to podarilo. Možno prvý set bol trochu nervózny, ale som rád, že to takto dopadlo," skonštatoval pre TASR kapitán Jakub Ihnát.

Lamanec: Musíte si dávať pozor

Nepredvídateľnosť outsidera vnímal aj Lamanec, ktorý patril k najlepšie bodujúcim Slovákom: "Proti takýmto súperom to tak býva. Je veľa momentov, ktoré s kvalitnejšími súpermi očakávate resp. neočakávate. Sem-tam sa lopta odrazila od pásky a spadla do ihriska. Musíte si dávať pozor na to, čo súper urobí."

Program kvalifikácie na európsky šampionát si dá až ročnú pauzu. Ihnát prezradil, ako hráči využijú čas, aby v roku 2025 spečatili postup na záverečný turnaj:

"Ideme všetci do klubov, samozrejme musíme všetci na sebe makať, aby reprezentácia bola o trochu silnejšia.

Budúci rok povinné tri body s Kosovom a rozdáme si to s Lotyšmi. Neviem síce, kde sa to bude hrať, ale pevne verím, že tam bude fanúšikovské peklo a Lotyšom sa bude hrať zle. Verím, že tým pádom by sme mohli zaklincovať postup," dodal Ihnát.

Domov»Halové športy»Volejbal»Slováci druhú prehru nedopustili, potvrdili rolu favorita a vylepšili si svoju pozíciu