Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

VIDEO: Prekonal infarkt, nastúpil so synmi. Pre 65-ročného futbalistu je to splnený sen

Publikované 1. dec 2020 o 09:30

Napriek pokročilému veku si neváha obuť kopačky a vybehnúť na zelený trávnik.

VEĽKÝ SLAVKOV. Kariéru ukončil dávnejšie, súťažne futbal nehráva. Pravidelne však trénuje a drží sa v kondícii.

Hráčov OFK Veľký Slavkov bolo na pôde lídra šiestej ligy Popradského futbalového zväzu ŠK Štrba presne jedenásť.

Nedúfal, že sa toho dožije

Do dresu sa preto obliekol aj 65-ročný Ladislav Josko.

Nik nečakal, že by do súťažného duelu zasiahol, ale pre zranenie spoluhráča v 73. minúte musel.

Na ihrisku sa tak po prvý raz v živote v súťažnom zápase stretol s oboma synmi.

„Ani som nedúfal, že sa toho dožijem. Je to ako splnený sen, v ktorý som už neveril. Najmä po prekonanom infarkte,“ dojato povedal Ladislav Josko.

Stretnutie síce skončilo vysokou prehrou Veľkého Slavkova 0:6, no na tento moment otec so synmi nezabudnú.

„Pre spomínané zdravotné problémy som so súťažným futbalom skončil, dlho som mal akýsi blok. Teraz však už na to nemyslím. Niekedy sa cítim ako 18-ročný chlapec, inokedy mám pocit, že si ide po mňa zubatá,“ rozrozprával sa futbalový veterán, ktorý v miestnom klube tiež trénuje dorast.

„Moje srdce bije pre futbal. Keď horolezec padne v Himalájach, je to pre neho sviatok. Keď ja padnem na ihrisku, tiež to tak bude. V mojom veku to už človek berie s humorom,“ dodal.

Krutých prvých päť minút

Ladislav Josko sa z štartu za svoj milovaný klub tešil. Na druhej strane ho však trápilo, že mladí hráči neprišli.

„Je smutné, keď dôchodca musí hrať a chlapci sedia doma. Prvých päť minút som mal pocit, že odpadnem. Potom som sa ale do toho dostal. Ich útočník je najrýchlejší v súťaži a behať s o 40 rokov mladším chlapcom nie je sranda. Futbal je však aj o hlave, snažil som sa to zahrať pozične,“ prezradil.

(Autor: archív klubu)

Za pobytu Joska na ihrisku dostal Veľký Slavkov len jediný gól, aj to z penalty. Veterán nastúpil na pozícii stopéra.

„Útočníci chodili popri mne ako rýchliky vedľa osobného vlaku. Ustáli sme to však solídne. Som rád, že aj v takomto veku som nastúpil v súťažnom zápase. Veru, nie je to už žiadna sranda,“ smeje sa.

Štartu na jar sa nebráni

Ak by v jarnej časti potreboval Veľký Slavkov opäť skúseného obrancu, neváhal by nastúpiť.

„Mladí sa budú smiať, ale pôjdem, prečo nie. Viac ma ale poteší, keď bude hráčov dosť a nebude na ihrisku musieť šaškovať taký veterán.

Telo už človek neoklame, ale hýbať sa treba v každom veku. Keď nie v zápasoch, aspoň na tréningoch. Ja už svoje telo poznám. Keď sa mi horšie dýcha, nejdem naplno. Keď je to lepšie, dovolím si viac,“ prezradil.

Ladislav Josko začínal s futbalom v rodnej obci, kde hrával za žiakov. Keďže v dedine nemali dorast, túto vekovú kategóriu strávil v TJ Vysoké Tatry.

„Na tú dobu to bola veľká sláva. Nosil nás autobus, na zápasoch vonku sme mali zabezpečenú stravu a dostávali sme 20 korún. Klub mal peniaze z lyžovania,“ spomína.

Nehral, keď staval dom

Ako 17-ročný sa vrátil do Veľkého Slavkova, kde hrával druhú triedu mužov. Počas štúdia v Žiline obliekal dres Hôrky.

Neskôr počas školy v Seredi nastupoval za Šoporňu v prvej okresnej triede. Oženil sa v Poprade a potom hrával už len za Veľký Slavkov.

„Kariéru som na čas prerušil, keď sme stavali dom. Nebolo času na futbal. Som však rád, že som k nemu priviedol synov. Začínali v Poprade, kde som istý čas trénoval žiakov,“ povedal.

OFK Veľký Slavkov má v posledných rokoch finančné problémy, ale miestni sa ich snažia brať s nadhľadom.

„Klobúk dole pred synom Martinom, ktorý dáva do klubu vlastné peniaze. Obec nám prispieva len minimálne. Pár eur sa snažíme vyzbierať z dvoch percent.

Všetci chodíme na vlastných autách a nikto za to nič nedostáva. Platený je len hospodár, ktorý dostáva 50 eur na mesiac. Roboty má viac než dosť,“ prezradil o fungovaní.

Syn: Klobúk dole pre otcom

Napriek tomu, že pri futbale míňajú otec so synmi vlastné peniaze, ukončiť fungovanie klubu sa nechystajú.

„Lepšie je, keď deti športujú a nie, keď berú drogy,“ tvrdí.

„Otec má nielen v našom klube, ale aj u súperov uznanie, čo potvrdili funkcionári Štrby. Klobúk dole pred ním, že neváhal obliecť dres v takomto veku. Palec hore aj za to, čo robí pre futbal a fungovanie klubu. Nesmierne si to vážime,“ uzavrel prezident OFK Veľký Slavkov Martin Josko.


Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.