Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

V Egypte zatkli v súvislosti s nedeľňajším násilím 21 osôb

Horiace auto a zdevastované ulice po nepokojoch pred futbalovým zápasom. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 10. feb 2015 o 19:00

Incident v Káhire si vyžiadal aj obete na životoch, ich počet sa však rôzni. Odlišné zdroje uvádzajú od 19 do 25 mŕtvych.

KÁHIRA. Egyptská polícia v utorok zatkla 21 osôb v súvislosti s násilnosťami pred nedeľňajším zápasom egyptskej Premier League medzi Zamalekom a ENPPI v Káhire. Podľa prokurátora zatiaľ nikto nečelí žalobe.

Incident v Káhire si vyžiadal aj obete na životoch, ich počet sa však rôzni. Odlišné zdroje uvádzajú od 19 do 25 mŕtvych, vrátane len 14-ročného dievčaťa.

Čo zapríčinilo nepokoje, zatiaľ nie je známe. Podľa jednej z verzií sa fanúšikovia Zamaleku chceli dostať na štadión Air Defense bez vstupeniek.

Priaznivci Zamaleku, ktorí sú známi aj pod prezývkou bieli jazdci, uviedli, že násilnosti začali po tom, ako pre nich na štadióne nechali len jeden úzky vchod. Ľudia sa začali strkať, polícia odpovedala zásahom slzným plynom a streľbou.

Najtragickejší incident v egyptskom futbale sa udial pred troma rokmi v Port Saide, keď o život prišlo 74 ľudí. Úrady po týchto udalostiach otvorili tribúny futbalových štadiónov len nedávno a ministerstvo vnútra aj vzhľadom na nestabilnú bezpečnostnú situáciu v krajine plánovalo obmedziť počet divákov na 10-tisíc.

Konflikt polície a fanúšikov v Egypte.

Polícia si za nedeľňajšie konanie vyslúžila ostrú kritiku zo strany organizácií pre ľudské práva. Šestnásť z nich v utorok v tlačovom vyhlásení odsúdilo neprimerané násilie z ich strany.

Fanúšikovské skupiny sú v Egypte silno spolitizované a bežne sa dostávajú do konfliktov s políciou. Zápas 20. kola najvyššej domácej súťaže medzi lídrom a druhým tímom tabuľky sa skončil nerozhodne 1:1.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.