MELBOURNE. V melbournskej Aréne Roda Lavera bude vo štvrtok večer pred švajčiarskym semifinálovým trhákom 105. tenisových majstrovstiev Austrálie veľká slávnosť. Usporiadatelia vedno s federálnou vládou vzdajú ďalšiu poctu domácej legende Rodovi Laverovi.
Nielenže už má štadión po sebe pomenovaný a tohto roku mu postavili pred vchodom sochu nadživotnej veľkosti s jeho legendárnym bekhendom, ale tentoraz dostane najvyššie ocenenie – Rad Austrálie.
Ocenia ho pred semifinále
Laver dva razy dosiahol grandslam. V kalendárnom roku ovládol všetky štyri grandslamové turnaje. Kalendárny grandslam dosiahli v histórii iba piati tenisti v histórii. Laver ako jediný dvakrát - 1962 a 1969.
Ceremónia sa koná v Deň Austrálie, štátneho sviatku. Presne 26. januára uplynie 229 rokov od vztýčenia britskej vlajky v prístave Port Jackson v Sydney, kam dorazila roku 1788 loď kapitána Arthura Phillipa.
Vysoké vyznamenanie udelí Laverovi priamo najvyšší zástupca kráľovnej Alžbety II. na území krajiny, generálny guvernér Jej veličenstva Sir Peter Cosgrove. Až potom sa začne boj o finále Stan Wawrinka – Roger Federer.
Deň Austrálie predstavuje každoročne jeden veľký rodinný piknik pre všetky národnosti a pospolitosti na lúkach a v parkoch a aj v Melbourne sa koná tradičný pochod mestom, do ktorého sa vlajkami a v krojoch zapája aj početná slovenská komunita.
Žiaľ, tento deň nie je vítaný a oslavovaný domorodcami, Aborigénmi, ktorí pomenovali 26. január aj ako Deň smútku, Deň invázie alebo Deň kolonizácie.
Austrálčan roka pomáha v prelomovej liečbe
Federálna vláda každoročne vyhlási na tento sviatok Austrálčana roka, ktorým sa stal emeritný profesor Alan MacKay-Sim z Griffithsovej univerzity v Queenslande, ktorý sa celý život zaoberá výskumom porúch chrbtice, mozgovej sústavy a regenerácie buniek.
Vykonal viacero prevratných operácií, vrátane nahradzovania buniek, je riaditeľom strediska výskumu kmeňových buniek a roku 2014 pomohol Poliakovi Darekovi Fidykovi znovu chodiť.
Fidyk sa stal obeťou útoku bývalého manžela svojej partnerky, ktorý ho bodol 18-krát nožom. Pripútaný na vozíčku bez šance postaviť sa na nohy Fidyk znovu chodí a jazdí na upravenom bicykli aj vďaka operácii, pri ktorej MacKay-Sim použil kmeňové bunky z jeho nosa a vpichol ich do chrbtice.