Fotka zo zápasu USA - Dánsko na MS v hokeji 2023.
Fotka zo zápasu USA - Dánsko na MS v hokeji 2023. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|20. máj 2023 o 13:40

Cutter Gauthier rozhodol 10 minút pred koncom duelu.

MS v hokeji 2023 - Skupina A

USA - Dánsko 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Góly: 50. Gauthier (Tuch, Tynan), 56. Tuch (Grimaldi, Perunovich), 60. Grimaldi (Tuch)

Rozhodcovia: Heikkinen (Kaz.), Langin (Kan.) – Niittylä (Fín.), Nothegger (Kan.), vylúčení: 3:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0

Diváci: 8951

USA: DeSmith – Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, Mackey, Thrun, Hutson – Tuch, Bonino, Grimaldi – Garland, O'Connor, Eyssimont – Mazur, Tynan, Gauthier – Coronato, Brown, Farrell

Dánsko: Dichow (21. Sörensen) – M. Lauridsen, Lassen, Koch, J. Jensen, Krogsgaard, O. Lauridsen, Gammelgaard – N. Jensen, Russell, Ehlers – Bödker, Poulsen, Storm – Asperup, Fisker Mölgaard, Bau Hansen – Andersen, Wejse, Olesen

TAMPERE. Hokejisti USA vyhrali v sobotu v A-skupine MS nad Dánskom 3:0.

Favoritovi sa dlho nedarilo presadiť a víťazný gól strelil až v 50. minúte Cutter Gauthierm, ktorý skóroval v presilovke. Jeho tím si triumfom zaistil miestenku do štvrťfinále.

Američania tak zostávajú na šampionáte nezdolaní, v piatich zápasoch navyše nestratili ani bod. Ďalší zápas ich čaká v nedeľu o 19.20 SELČ proti Francúzsku.

Dáni zostávajú napriek prehre na postupovom štvrtom mieste a pred Nemcami majú náskok dva body. V pondelok narazia na Švédov, stretnutie je na programe o 15.20 SELČ.

Tabuľka skupiny A na MS v hokeji 2023

Z = zápasy, V = Výhry, VP = Výhry po predĺžení, PP = Prehry po predĺžení, P = Prehry, B = Body

Priebeh zápasu USA - Dánsko na MS v hokeji 2023

I. tretina:

V prvej tretine si ani jeden tím nevytvoril výraznejšie šance a neusadil sa v útočnom pásem súpera.

Dáni hrali opatrne, útočili zriedka a favoritovi chýbal v ofenzíve nápad.

Denmark's Mikkel Boedker, centre, and United States Henry Thrun battle for the puck during the group A match between United States and Denmark at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Saturday, May 20, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
JB 30 Tampere - Dánsky hráč Oscar Mölgaard(vpravo) sa pokúša skórovať cez amerického brankára Caseyho DeSmitha v zápase A-skupiny na MS 2023 v hokeji USA - Dánsko v Tampere 20. mája 2023. FOTO TASR/AP

Denmark's Oscar Moelgaard, right, tries to score past United States goalie Casey DeSmith during the group A match between United States and Denmark at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Saturday, May 20, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)

- šport Fínsko Hokej MS2023 A USA Dánsko
Players battle for the puck during the group A match between United States and Denmark at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Saturday, May 20, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Denmark's Niklas Andersen, centre, and United States Nick Perbix battle for the puck during the group A match between United States and Denmark at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Saturday, May 20, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Denmark's Federik Storm, right, and United States Scott Perunovich battle for the puck during the group A match between United States and Denmark at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Saturday, May 20, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
United States Rocco Grimaldi, centre, battles for the puck with Denmark's Morten Poulsen, right, and Mikkel Boedker during the group A match between United States and Denmark at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Saturday, May 20, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)
United States Patrick Brown, right, tries to score past Denmark's goalie Frederik Dichow during the group A match between United States and Denmark at the ice hockey world championship in Tampere, Finland, Saturday, May 20, 2023. (AP Photo/Pavel Golovkin)

Opakovane skúšal prestreliť obranu, no súper dobre blokoval a navyše sa mu darilo vyvážať puk zo svojho obranného pásma.

Zámorský tím nevyužil ani dve presilové hry, pričom niekoľko sekúnd hral v početnej výhode o dvoch hráčov.

II. tretina:

Prostredná dvadsaťminútovka sa odohrávala zväčša pred dánskou bránkou, kde prišlo k zmene.

Dichowa nahradil Sörensen, keďže mladší z dvojice mal v úvodnom dejstve problémy po strete s Brownom.

K úvodnému gólu mal síce veľmi blízko dánsky center Oscar Fisker Mölgaard, no počas blafáku mu puk skĺzol z čepele.

Americká hra bola systematickejšia, hráči sa snažili viac o individuálne prieniky a darilo sa im aj dobre kombinovať. Hrali veľa s pukom, ale v koncovke sa presadiť nedokázali.

III. tretina:

Američania ustáli hneď po prestávke dve vylúčenia v krátkom slede – boli aj v oslabení o dvoch hráčov.

Ich súper mal ešte jednu početnú výhodu, nevyužil ju a potom skóroval Gauthier.

Triumf spečatil o šesť minút neskôr Tuch a do prázdnej bránky skóroval Grimaldi.

Hlasy po zápase

Cutter Gauthier, strelec víťazného gólu USA: "Bol to skvelý pocit. Myslím, že to bolo trochu vidno aj na mojej oslave. Bolo pekné skórovať po toľkých strelách. Neviem, koľko toho chytil, ale ten gól bol fajn. Som rád, že som pomohol k víťazstvu."

Nick Olesen, hráč Dánska: "Myslím si, že sme hrali celkom dobre, oni však dali gól v presilovke a my sme sa nedokázali vrátiť do zápasu. Je to ťažká prehra. Sörensen nastúpil a odviedol pre nás skvelú prácu. V bránke bol dobrý a dal nám šancu na víťazstvo."

/zdroj: IIHF/

Domov»MS v hokeji 2023»Dánsko dlho odolávalo sile USA, na body to však nakoniec nestačilo