Dalo sa zbabranému záveru proti Kazachstanu predísť? Pred štvrťfinále sú nevyhnutné zmeny

Slovenská striedačka v zápase Slovensko - Kazachstan na MS U20 2025
Slovenská striedačka v zápase Slovensko - Kazachstan na MS U20 2025 (Autor: Puckfans/Andreas Robanser)
Peter Vretenička|2. jan 2025 o 07:00

V hre Slovákov boli od začiatku problémy, na ktoré realizačný tím nereflektoval.

OTTAWA. Mladí slovenskí reprezentanti šokovali hokejový svet. Bohužiaľ negatívne.

V závere tretej tretiny pondelkového zápasu na MS v hokeji U20 2025 stratili dvojgólový náskok počas vlastnej päťminútovej presilovky.

Dokázal to proti nim odpisovaný tím Kazachstanu, ktorý vstúpil do turnaja prehrami 1:8 so Švédskom a 2:14 s Českom. Pre Kazachstan to bol dokonca prvý bod na turnaji po sedemnástich rokoch.

Rozdiel v kvalite kádrov bol papierovo výrazne v prospech Slovenska. Kde sa teda stala chyba, výber trénera Ivana Feneša takto zlyhal? Dalo sa takto zbabranému záveru vyhnúť?

Kazachom pomohol aj náš realizačný tím

Obidva presné zásahy Kazachov v slovenskej presilovke mali rovnaký scenár – po individuálnej chybe slovenského hráča sa súper dostal do samostatného úniku.

V oboch prípadoch súper tieto chyby nekompromisne potrestal gólom.

V prvej situácii chyboval útočník Matúš Vojtech, keď po drop passe Radivojeviča prebral puk v strednom pásme a pri obchádzaní protihráča ho stratil. Bolo by však nefér zhodiť tento gól na neho.

Po prvé, súper bol v značnej výhode, nakoľko presne vedel, čo budú slovenskí hokejisti robiť. Pri zakladaní útokov v presilovke nemajú viac variantov a hrajú početnú výhodu celý turnaj rovnako.

Po druhé, Vojtech bol "vychladnutý". Aj keď sa hrala 57. minúta, bol to začiatok jeho prvého striedania v tretej tretine.

Prečo tréneri poslali na ľad v takto dôležitom momente hráča, ktorého v druhej tretine zo zápasu stiahli?

Zrejme preto, že bol celý turnaj súčasťou druhej presilovkovej formácie a práve tá bola vtedy na ľade. Je to ďalší z príkladov, keď slovenská striedačka dostatočne neupravila taktiku na základe vývoja zápasu.

Druhú chybu spôsobil v útočnom pásme obranca Maxim Štrbák, keď od modrej čiary posunul puk popri mantineli priamo na hokejku napádajúceho súpera. Navyše to nebolo jeho prvé zaváhanie v stretnutí.

Na jeho výkonoch sa zrejme podpisuje vysoká zápasová záťaž. V spomínanom súboji odohral niečo cez 24 minút a je celkovo druhý najvyťažovanejší hráč turnaja.

Toto je ďalšia chyba, ktorá ide na konto realizačného tímu. Prečo bol 30 sekúnd pred koncom 60. minúte za stavu 4:3 na ľade hráč, ktorý za posledné dve stretnutia spravil viacero individuálnych chýb?

V obidvoch situáciách postavil realizačný tím hráčov do komplikovanej situácie, v ktorej mali nízku šancu uspieť, preto veľký podiel na vyrovnaní Kazachov má práve slovenská striedačka.

Vrcholom bolo následných približne 25 sekúnd pred koncom tretej tretiny, keď sa šokovaní slovenskí hráči zdanlivo báli aj dýchať, puk si len opatrne posúvali v strednom pásme, bez akejkoľvek snahy zaútočiť a strhnúť víťazstvo na svoju stranu.

Zápas išiel následne do predĺženia, čo dalo Slovákom definitívu štvrťfinále.

Prečítaná presilovka a nefungujúce útoky

Chyby v zápase s Kazachstanom sa nemuseli stať, keby realizačný tím reagoval na problémy, ktoré odkryli prvé tri zápasy Slovenska na turnaji.

V zápase so Švajčiarskom sa Slováci počas presiloviek výrazne trápili s prechodom do útočnej tretiny súpera. Stalo sa to najmä preto, že slovenský tím používa len jeden presilovkový variant a súperi ho majú dokonale prečítaný.

Švajčiari dokázali s jedným forčekujúcim hráčom opakovane zabraňovať Slovákom v rozjazde drop passu, čomu sa Fenešovi zverenci celý zápas nedokázali prispôsobiť a zahrať niečo iné.

Česi k tomu pristúpili ešte šikovnejšie. Pri rozjazde hráča, ktorý mal urobiť drop pass, Slovákov nenapádali, pretože si všimli, že pri ňom puk prenechávajú na hráča bez rýchlosti, čo by sa robiť nemalo, keďže tým môže vzniknúť priestor pre získanie puku súperom.

VIDEO: Drop pass na hráča bez rýchlosti pri rozjazde našej presilovky

Výsledkom bolo, že sa Česi ujali vedenia v zápase počas slovenskej presilovky.

Slovenský realizačný tím napriek tomu v organizácii hry počas presilových hier neurobil zmeny, čo v ďalšom zápase hráči Kazachstanu využili na ďalšie dva góly počas našej početnej výhody.

Ďalším problémom pri slovenských presilovkách je, že keď sa už do pásma dostanú, tak ju hrajú na strelu z prvej pre Dalibora Dvorského, čo majú súperi tiež dávno prečítané a doteraz na to dostatočne Slováci nezareagovali.

Rovnako nedáva zmysel nasadzovanie Maxima Štrbáka na prvú presilovku, vzhľadom na jeho vysoké zápasové vyťaženie a skutočnosť, že Slovensko má pre tieto situácie typologicky vhodnejšieho hráča.

Luka Radivojevič je pohybovo zdatný obranca, istý v prechodoch do pásma, hrá skvele pozične, disponuje nadštandardným vnímaním hry a má neustály prehľad o dianí na ľade, čo je predpoklad, aby vymyslel nečakanú prihrávku na voľného hráča.

Prvý útok zostal pokope, hoci v prvých troch zápasoch pri hre 5 na 5 nevyprodukoval žiadny gól a hráči prvej formácie boli na ľade pri troch inkasovaných. Proti Kazachom to bolo z tohto pohľadu lepšie, tri góly strelili a boli pri jednom.

Kazachovia však nemali kvalitu, aby tento prvý útok postrážili, kým Švédi, Švajčiari a Česi áno.

Kľúčové pre štvrťfinále bude silu rozložiť tak, aby zafungovali aj ďalšie útoky a hráčom súpera sa nestačilo sústrediť len na jeden, čím by im slovenský tím výrazne uľahčil situáciu.

V priebehu turnaja bol realizačný tím pri zmenách vo formáciách dosť konzervatívny, no po zápase s Kazachstanom tréner Feneš avizoval, že to bude inak: "Zmeny v zostave budú extrémne," povedal.

Čo treba zlepšiť pred štvrťfinále?

Ako bolo spomenuté vyššie, nevyhnutné sú zmeny v zostave a tiež taktické zmeny, najmä v realizácii presiloviek, aby sme pre súpera neboli príliš ľahko čitateľní.

Ďalším problémom, ktorý musí realizačný tím odstrániť pred štvrťfinálovým súbojom s Fínskom je strata koncentrácie po úvodnej tretine.

Kazachstan v prvej tretine Slováci prestrieľali 16:1, no do tej ďalšej hráči nastúpili ako vymenení.

Nebolo to prvýkrát na turnaji. Proti Švédom a Švajčiarom prvú tretinu Slováci vyhrali 1:0 a proti Česku to bola z herného hľadiska tiež ich najlepšia tretina v zápase, aj napriek dvom inkasovaným gólom.

Slováci druhé tretiny vôbec takticky nezvládajú a na rozdiel od súpera majú často problém so striedaním pre vzdialenejšiu striedačku, pričom predlžovanie striedaní vedie k nedostatku síl v tretej tretine.

Čiastočne to súvisí tiež s tým, že realizačný tím nie je flexibilný v reakciách na priebeh zápasu, napríklad Česi Slovákov v druhej tretine strelecky trojnásobne prevalcovali aj preto, že ich začali agresívnejšie napádať pri rozohrávke, na čo nezareagovali.

Tréner SR20 po zápase s Kazachstanom videl chybu v hráčoch: ,,Pokým si hráči myslia, že jediná ich snaha je dostať sa na majstrovstvá sveta a tu si to len tak odjazdia, tak je to veľký omyl. Toto nie je hodné, čo sme dnes predviedli.“

Ten, kto nesie zodpovednosť za nomináciu, organizáciu hry a výsledky, zhodil alibisticky všetko na hráčov, pri ktorých vidieť veľké odhodlanie víťaziť a mnohí z nich do zápasov dávajú všetko.

Herne patrí Slovensko k najobetavejším tímom na turnaji, napríklad s Čechmi mladí Slováci zblokovali 3 strely v priebehu 5 sekúnd.

VIDEO: Tri bloky slovenských hráčov v priebehu 5 sekúnd

Súperom prečítané presilovky, absencia napádania, neschopnosť prechodu do pásma s pukom, či zlá pozičná hra, ktorá vedie k protiútokom súperov, nie sú vizitkou hráčov, ale trénerského štábu.

Slovenská výprava v Ottawe má pred štvrťfinále dostatok voľna, aby sa na zápas dostatočne dobre pripravila.

Vo štvrtok o 23.00 h si môžeme pozrieť, ako sa im spomenuté veci podarilo zlepšiť. 


Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»MS v hokeji U20 2025»Dalo sa zbabranému záveru proti Kazachstanu predísť? Pred štvrťfinále sú nevyhnutné zmeny