Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Senzačný Bican dal viac gólov ako Pelé

(Autor: ČTK)
Sportnet|25. sep 2013 o 17:36

S ním by sa zrejme Československo stalo majstrom sveta. V lige dával aj sedem gólov za jeden zápas. Bol najlepším kanonierom v dejinách futbalu. Josef Bican by sa dnes dožil sto rokov.

BRATISLAVA. Šli o ňom chýry, ako obišiel všetkých protihráčov vrátane brankára a ešte pred gólom stačil rukou poklepať na žrď brány. Čech Josef Bican nezosmiešňoval, tak veľmi miloval futbal, že mu každý drobný žart odpustil. Pepi bola Bicanova prezývka a podľa nej pomenovali aj planétku medzi Marsom a Jupiterom.

Medzinárodná federácia futbalových historikov a štatistikov ho vyhlásila v roku 2001 za najlepšieho futbalového strelca histórie. Priznali mu aj góly v domácej lige strelené počas 2. svetovej vojny (presne 196).

Vysoký, výborne stavaný útočník mal všetko, čo patrí k svetovej triede. Dlhý šprint, kľučka, tvrdá rána. A gól. Stovky gólov. Všetko v rýchlosti, ktorú mu závideli i šprintéri. Stovku zabehol za 10,8 sekundy. Pálil oboma nohami.

Najslávnejší

„Nikdy mi nešlo do hlavy, ako môže byť robustný chlapisko tak technicky vybavený a rýchly. Bol to iste najlepší

Josef Bican
  • Československo reprezentoval štrnásťkrát, dal 12 gólov.
  • Dvanásťkrát sa stal najlepším ligovým strelcom
  • Trebárs v roku 1943/44 dal v 26 zápasoch 57 gólov.

center tých čias. Vedel dávať góly tvrdou strelou i rafinovane. Pálil spoza šestnástky, zblízka, vedel sa presadiť proti viacerým. Iste bol medzi nami najslávnejší, ale pritom možno aj najskromnejší,“ opísal ho bývalý hráč Slovana Božin Laskov.

S Bicanom sa stretol v československej reprezentácii v rokoch 1945 - 1946.

Pre fanúšikov by bol dnes Bican rovnakým idolom ako Messi či Ronaldo. Mnohí ho považovali za hráča porovnateľného s Pelém. Päťkrát získal Zlatú kopačku pre najlepšieho európskeho strelca.

Syn viedenskej Češky a otca z juhočeskej Blatnej sa narodil vo Viedni. Rakúsko reprezentoval na MS 1934.

„S Bicanom sme sa mohli stať majstrami sveta,“ nariekalo sa v roku 1938 na všetkých stranách. Bican bol vo fenomenálnej forme. Ibaže nedostal československé občianstvo a nemohol ísť na turnaj do Francúzska.

Mal smolu, že najlepšie roky mu prerušila druhá svetová vojna. Počas kariéry dal viac než päťtisíc gólov. V lige ich nastrieľal 643, z toho v najvyššej československej súťaži 447, čo je takmer s istotou neprekonateľný rekord.

Dať štyri góly za zápas bolo preňho bežné, v lige ich strelil aj sedem. Až štyrikrát.

Úspešnosť 95 percent

Keď občas spolukomentoval v televízii, zlostil sa nad každou nepremenenou šancou. „Ak by neboli šance, tak nepoviem. Je ich stále veľa. Šanca bola rovnaká pred sto rokmi, je rovnaká dnes a bude aj o sto rokov. Musí sa premeniť. Ibaže strelci sú horší. Nechcem sa chváliť, ale premenil som 95 percent šancí,“ oponoval pred pár rokmi Bican.

Rapid Viedeň ho angažoval už ako sedemnásťročného. Potom ho tento medzivojnový veľkoklub nechcel pustiť do rovnako slávnej pražskej Slavie. Preto najskôr prestúpil do konkurenčnej viedenskej Admiry a odtiaľ sa presťahoval do Prahy. Slavisti zaplatili zaňho 150-­tisíc korún, čo bola vtedy cena dvoch luxusných víl.

V Slavii zarábal päťtisíc mesačne v čase, keď ostatní mali tisícpäťsto korún. V roku 1938 vyhral so Slaviou Stredoeurópsky pohár, ktorý mal v tom čase podobnú hodnotu ako dnes Liga majstrov.

Po vojne ho lanáril Juventus Turín, iba za podpis by získal šesť miliónov korún. Zostal v Čechách.

Patril k pražskej bohéme. Chodil na večierky s Janom Werichom, s Vlastom Burianom hrával tenis. Po roku 1948 sa preňho začali krušné časy.

Komunisti v ňom videli triedneho nepriateľa. Stal sa pomocným robotníkom. Kŕmil v zoo, vykladal vagóny, robil s krompáčom. „Stal sa terčom nenávisti kádrov. Príliš vynikal, bol príliš obľúbený,“ vysvetľoval futbalový historik Miloslav Jenšík.

S futbalom skončil v drese pražskej Slavie. Mal štyridsaťdva. Zomrel v roku 2001.

Súvisiace články