Rutherford sa v posledných rokoch prezentoval ako manažér, ktorý chce silou-mocou vyhrávať. Stanley Cup bol vždy hlavným cieľom klubu. Rutherford ho získal v rokoch 2016 a 2017, ale v poslednej sezóne už sa mi niečo podobné zdalo skôr utopickou predstavou, odďaľovaním reálnych problémov.
Hoci sa Penguins aj pred play-off 2020 nachádzali v niektorých tipoch na víťaza najslávnejšej hokejovej trofeje, povedal by som, že je to skôr život zo zašlej slávy. Preto som osobne dúfal, že s Hextallom príde zmena. Nie som fanúšikom Pittsburghu, ale z môjho pohľadu tu hrozí katastrofa.
Na jednej strane rozumiem logike, ktorá hovorí, že mužstvo okolo Sidneyho Crosbyho a Jevgenija Malkina má vždy potenciál urobiť play-off a dôjsť v ňom ďaleko. Ale žezlo favoritov už prebrali iní. Hextall sa osvedčil ako budovateľ, prečo teda nezmeniť taktiku?
„Je pre mňa poctou pridať sa k organizácii Pittsburgh Penguins, ktorá je známa svojou brilantnosťou na ľade i mimo neho. Teším sa na spoluprácu s majiteľmi, Brianom (Burkeom, pozn. red.) a všetkými ľuďmi tu pracujúcimi, aby sme dosiahli svoj hlavný cieľ, priviesť sem ďalší Stanley Cup,“ vyhlásil pre oficiálny web nový generálny manažér.
Iste, Stanley Cup je cieľom každého z 31 tímov. Otázkou je časový horizont. A ako sa ozýva z organizácie Pens, ten sa zjavne nezmení ani po prechode od Rutherforda k Hextallovi. V preklade - cieľom je vyhrať tu a teraz. Hoci sám nový manažér priznáva, že sa naňho hokejová verejnosť vychádzajúc zo skúseností pozerá skôr ako na "buildera".
Preto ma mierne zaskočilo zadanie od prezidenta klubu, Davida Morehousa. "Sme Pittsburgh Penguins a sme tu preto, aby sme vyhrali."
Uvedomujem si, že môj názor môže byť nepopulárny. Veľa ľudí má stále Pittsburgh na vrchole rebríčkov, myslia si, že ich šance sú veľmi veľké. Ja to tak nevidím. Takéto mentálne nastavenie je čo sa týka tímu ako Penguins prílišným rizikom. Hoci v jadre majú veľké hviezdy a vedia, že jediné, čo chcú, je vyhrávať. Na prestavbu sa hráči získavajú ťažšie ako na Stanley Cup.
Hextall teda zrejme dostal rovnaké poverenie. To nemusí byť zlé, ale musí byť správne načasované. Žiaľ, Pens už obetovali dosť veľa a ich mužstvo teraz nevyzerá ako "contender". Majú jednu z najhorších obrán a ich útok ako celok tiež nie je práve postrachom súperov. Mohli by sme si ich ofenzívu aj defenzívu rozobrať po častiach, ale tento blog má inú pointu.
Osobitnou kapitolou sú brankári. Pens sa v prípade Jarryho dostali do takej eufórie, až mu dali rolu jednotky. Mňa osobne pred odchodom Murrayho nepresvedčil. Keďže chytá za Pittsburgh, automaticky musel byť ako jednotka gólmanom, ktorý dovedie tím k Stanley Cupu, no nie? Aspoň podľa zmýšľania v Pittsburghu.
Jeho čísla sú katastrofálne, čomu iste prispela aj deravá obrana.
Ďalším je Casey DeSmith. Tiež nič moc štatistiky, ale vyhráva. Výhry, pre mňa jedna z najkontroverznejších štatistík v NHL, ktorej niektorí dávajú priveľký a iní zas primalý význam. Každopádne duo Jarry-DeSmith ako dvojica víťazného mužstva?
Eh... Nie.
Naberám reálny pocit, že Penguins žijú v utópii, ktorú podčiarkli vyhláseniami o "vyhrávaní tu a teraz".
Pritom ak sa pozrieme do budúcnosti, väčšiu dieru v svete prospektov nemá snáď nikto. A aj to málo, čo majú, neváhali v minulých rokoch obetovať pre ten momentálny úspech. Videli sme to najmä na trejdoch bývalého generálneho manažéra. Ideálnym obrazom toho, čoho boli Pens schopní, bol trejd Alexa Galchenyuka, Calena Addisona a 1. kola draftu do Minnesoty Wild za Jasona Zuckera.
Dodnes neverím, že sa niečo také mohlo stať. Perspektívny, talentovaný, produktívny obranca, ktorý má nakročené do NHL odišiel s prvým kolom, odkiaľ si "tučniaci" mohli zvoliť ďalšieho talentovaného hokejistu pre budúcnosť, za Zuckera, hráča do druhej lajny.
Nie, žeby som o Zuckerovi pochyboval (hoci päť bodov v dvanástich zápasoch nie je žiadna sláva), ale byť takto - prepáčte za výraz - zaslepený momentálnym úspechom nedokázal v posledných rokoch asi nikto.
Dúfal som, že príchodom Rona Hextalla nastane zmena identity klubu. Možnože sa to stane. Ale počiatočné vyjadrenia tomu jednoducho nenasvedčujú.
Prečo sa na Hextalla pozerá ako na staviteľa a prečo je ideálny čas na takúto otočku v myslení práve teraz?
Nuž, Hextall vo významnej miere prispel k tomu, že sa Philadelphia Flyers zaradili medzi nadpriemerné tímy s reálnou šancou bojovať o dlhú jazdu naprieč play-off. Nebál sa pracovať s trejdami a nebál sa pýtať si vysoké draftové voľby. A draftovať vedel.
Za jeho pôsobenia na poste generálneho manažéra "letcov" sa do organizácie skrz draft dostali Travis Sanheim, Oskar Lindblom, Ivan Provorov, Travis Konecny, Carter Hart, Nolan Patrick či Joel Farabee. Mená veľmi dôležité pre potenciálny úspech Flyers. Farabeeho a Konecnyho dokonca získal vďaka výmenám pickov.
Nemám prečo pochybovať o tom, že by podobné veci dokázal aj u Penguins. Rutherford mal na draftovanie o dva roky viac ako Hextall. Posledným hráčom, ktorý sa po jeho voľbe dostal do NHL, je Dominik Simon, draftovaný ešte v roku 2015. Najlepším hráčom, ktorého kedy vybral, je Kasperi Kapanen.
A možno by sa dalo namietať, že Pens nemali tak vysoké voľby, ale nie všetci hráči, ktorých Hextall priviedol, boli draftovaní v prvej desiatke. Taký Lindblom prišiel až z piateho kola.
Čo by som chcel podotknúť ďalej - každý draft má sedem kôl, čiže bez zásahov má každá organizácia k dispozícii sedem draftových volieb. Penguins v posledných šiestich draftoch, teda ak počítame tie, do ktorých ich viedol Rutherford, draftovali iba 35-krát. Z toho len dvakrát v prvom kole!
Toto je reálny výsledok politiky "vyhrať tu a teraz", ktorá sa v Pittsburghu presadzuje už veľmi dlho. Rutherforda absolútne rešpektujem, dostal Pens k dvom Stanley Cupom. Ale takáto metóda nemôže v dobe platových stropov fungovať naveky. Toto nie sú osemdesiate roky.
Zabudol som dodať - Pens majú momentálne čo sa týka draftu 2021 päť volieb. Jednu v druhom, jednu v piatom a tri v siedmom kole...
Hextalla a Rutherforda vnímam ako dva opačné póly. Je pravdou, že prvý menovaný ešte nemal veľa možností ukázať, čo dokáže s organizáciou nastavenou na výhru Stanley Cupu, ale ak by z terajšej súpisky Penguins vyčaroval šampióna, bol by to malý zázrak.
Sidney Crosby už má tri Stanley Cupy. Ak chce štvrtý, pár rokov si musí počkať. Obávam sa, že ak Penguins neurobia niečo pre svoju budúcnosť, už sa ho (aspoň v uniforme s tučniakom) nedočká.
Hextall = zmena identity Penguins? Zjavne nie. Ako to už tento článok povedal mnohokrát, v Pittsburghu nič nové. Stanley Cup za každú cenu. V dnešnej NHL sa však šťastie smeje skôr na trpezlivých. Žiaľ, pre fanúšikov Pens mám smutnú správu. Ak moja predpoveď vyjde a Penguins pre vlastné dobro nič neurobia pre budúcnosť, tento mančaft zhorí ako fakľa. A kým príde nový-úspešný, počkajú si na vás ťažké roky.