BRATISLAVA. Organizácia majstrovstiev sveta v snookri v divadle Crucible v Sheffielde aj s prítomnosťou divákov je podľa legendárneho Ronnieho O'Sullivana experimentom na hráčoch, z ktorých sa stanú laboratórne potkany.
Turnaj s 32 hráčmi sa začne v piatok 31. júla a vyvrcholí finálovým duelom 15. a 16. augusta. Najvyššie nasadeným hráčom je obhajca titulu a hlavný favorit na víťazstvo Angličan Judd Trump.
Pôvodne sa mal turnaj konať na prelome apríla a mája, no pandémie koronavírusu spôsobila odklad turnaja. V hľadisku divadla budú aj fanúšikovia.
Hamilton je v ohrození
"Dodržiavali sme rôzne pravidlá vrátane udržiavania sociálneho odstupu dlhé štyri mesiace a zrazu si niekto povie, že teraz zrazu môžeme hrať v uzavretej miestnosti plnej ľudí bez ochrany tváre," cituje O'Sullivana web BBC.
"V takom prostredí sa nebudem cítiť dobre. Nemyslím si, že to stojí za to riziko. Bavíme sa o dvoch či troch stovkách divákov, nie o tisícoch. Aké by boli straty, ak by zostalo hľadisko prázdne? Možno si nás vybrali na pokusy a z hráčov robia laboratórne krysy," pokračoval.
Jeden z jeho protihráčov Anthony Hamilton dlhodobo trpí respiračnými problémami a ak by sa nakazil koronavírusom, mohol by sa dostať do veľkých problémov.
"Výška poistenia Anthonyho Hamiltona asi nie je až tak vysoká ako u Lewisa Hamiltona," poznamenal uštipačne O'Sullivan narážajúc na fakt, že seriál MS monopostov F1 aj s Britom Hamiltonom síce generuje omnoho väčšie príjmy, napriek tomu sa jednotlivé preteky konajú bez divákov na tribúnach.
Nemôže sa stretnúť s matkou
O'Sullivan sa tiež rozhovoril o svojej osobnej skúsenosti s koronavírusom.
Na ochorenie Covid-19 zomrel jeden z jeho priateľov a dlhodobo dodržiava veľkú vzdialenosť od svojej matky, ktorá je v rizikovej skupine, keďže vlani prekonala zápal pľúc.
"Ľudia si neuvedomujú vážnosť situácie až do okamihu, keď sa ich priamo dotkne. Napríklad, keď zomrie niekto z ich okolia. Zhováral som sa so zdravotnými sestrami v nemocnici a tie mi opisovali príbehy ľudí, ktorí prišli s ochorením Covid-19 do nemocnice a mysleli si, že všetko bude v poriadku.
To všetko do okamihu, keď nemohli dýchať a prosili ich: 'Nenechajte ma zomrieť.' Hovorili mi o tom, ako dospelí muži aj ženy plakali, pretože sa nemohli nadýchnuť. Až vtedy sa človek zamyslí a povie si, že to je vážne. Podľa mňa celú situáciu zatiaľ neberieme dostatočne vážne," dodal O'Sullivan.