Piatok, 24. septembra, 2021Meniny má Ľuboš, Ľubor

Federer je blízko ďalšiemu veľkému míľniku. Raz o podobný už tesne prišiel

Roger Federer. (Autor: AP/Alastair Grant)
Jana Sedláková|10. júl 2019 o 11:34

Švajčiarove štatistiky sú ťažko prekonateľné.

BRATISLAVA. Ak vyhrá, stane sa prvým tenistom v histórii s trojciferným počtom víťazstiev na niektorom zo štvorice grandslamových turnajov.

Švajčiar Roger Federer v stredajšom štvrťfinále Wimbledonu nastúpi proti Japoncovi Keiovi Nišikorimu. Ak zvíťazí, bude mať na konte rekordných sto víťazstiev vo Wimbledone.

Federer má celkovo na konte už 185 víťazstiev na tráve, čím sa vyrovnal Jimmymu Connorsovi. Ak zdolá Nišikoriho, stane sa absolútnym rekordérom na tomto povrchu.

K stovke mal blízko už v Melbourne

Švajčiar už mal sto výhier na jednom grandslame tento rok na dosah. Na Australian Open v Melbourne však zastal na čísle 97. Prehral totiž v osemfinále so Stefanosom Tsitsipasom.

Federer hrá svoj 21. Wimbledon za sebou. Ani v tomto nemá konkurenta. Podobnú bilanciu má aj na Australian Open, kde tento rok súťažil už po dvadsiaty raz za sebou.

Švajčiar dosiahol niekoľko zaujímavých rekordov už v predchádzajúcich kolách Wimbledonu.

Po treťom kole zaokrúhlil počet víťazstiev na grandslamoch na 350. V tejto štatistike je najúspešnejší v histórii, nik iný nemá na konte ani 300 víťazstiev.

Do štvrťfinále Wimbledonu sa prebojoval po sedemnásty raz v kariére. V osemfinálových zápasoch pritom ešte nikdy neprehral.

V záverečných fázach je najlepší

Federer ešte zvýšil prvenstvo v počte účastí v grandslamových štvrťfinále. Má aj najviac účastí v semifinále aj vo finále.

V Londýne dosiahol na svoje 56. grandslamové štvrťfinále v kariére. Jeho najväčším prenasledovateľom je Srb Novak Djokovič, ktorý ich má teraz na konte 46.

Federer dosiaľ prehral iba jedenásť štvrťfinálových zápasov na grandslamoch.

Najviackrát v histórii hral Švajčiar aj v semifinále - 44. Aj tu sa mu najvýraznejšie približuje Djokovič s 35 postupmi.

Švajčiar je najlepší aj v počte finálových účastí, hoci nie tak výrazne. Dosiaľ si zahral o titul 30-krát, druhý Nadal má na konte 26 účastí vo finále.

Federer je najúspešnejší aj v počte grandslamových titulov. Má ich 20. Nadal je tesne za ním s osemnástimi titulmi.

Pre Federera je najúspešnejším povrchom tráva. Z Wimbledonu má rekordných osem titulov. Dokopy na tomto povrchu získal devätnásť trofejí. Nik iný ich nemá na konte viac ako desať.

Jana Sedláková
Jana Sedláková Študuje žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Písala pre fanúšikovské stránky o tenise, ale prvé novinárske skúsenosti zbierala najmä v TASR. V Spornete sa venuje najmä tenisovým témam.

Súvisiace články