1. Strelec Jamie Vardy
Jeho príbeh symbolizuje klubovú senzáciu. Pred šiestimi rokmi sa pretĺkal v 8. lige. Zápasy hral s elektronickým náramkom, čo bol následok bitky, za ktorú dostal zákaz vychádzania po 18. hodine. Pracoval v továrni na dlahy a dostával tridsať libier za zápas.
Dnes je s 22 gólmi najlepším strelcom Premier League. Aj preto mu klub dal novú zmluvu s 1,5-násobne vyšším platom. Doteraz bral zhruba 40-tisíc libier týždenne.
Využíva predovšetkým vrodenú rýchlosť. Oficiálne mu namerali 35,44 kilometra za hodinu, čo z neho robí najrýchlejšieho hráča v Premier League.
Na jeseň Vardy prekonal ligový rekord, keď skóroval v jedenástich zápasoch za sebou a vymazal Ruuda van Nistelrooya z roku 2003.
2. Najužitočnejší – Riyad Mahrez
Tréner Claudio Ranieri dal Alžírčanovi voľnosť na krídle a dnes má povesť najlepšieho hráča Premier League.
Že preháňame? Ak by sme to zobrali hokejovo, je najproduktívnejším hráčom súťaže. Dal osemnásť gólov, na dvanásť prihral.
„S ľavačkou dokáže rovnaké triky ako Lionel Messi,“ tvrdí legenda Liverpoolu Jamie Carragher.
Vyrastal v jednej z najchudobnejších parížskych štvrtí, kde si cibril techniku, pretože bol oproti ostatným až príliš chudý.
„Vardyho, Kantého a mňa spája to, že sme nevyrastali v slávnych akadémiách. Pretĺkali sme sa v nižších ligách. Nie sme naprogramovaní. Bolo to tvrdé,“ vysvetľuje Alžírčan.
„Keď ste v akadémii, každý deň je rovnaký. Keď ma sledujete, napadne vám, že hrám, akoby som bol na ulici. Je lepšie mať v kádri viac odlišných štýlov. Je to ideálny mix,“ dodal Mahrez.
3. Skvelý skauting
Leicester dlhodobo ťaží z prepracovaného skautingu aj v nižších súťažiach.
V roku 2012 v tom čase druholigový klub zaplatil za Vardyho zhruba milión libier, čo bol rekord súťaže a najväčšia suma za amatérskeho hráča. Mnohí fanúšikovia to považovali za šialenstvo a vyhodené peniaze.
Za Mahreza vlani Leicester zaplatil Le Havru (II. francúzska liga) iba okolo tristotisíc libier.
Obrovský pokrok urobil hráč s koreňmi z Mali N' Golo Kanté, ktorý pred piatimi rokmi hrával ôsmu ligu kdesi na parížskom predmestí.
„Ak je v Anglicku lepšia letná posila ako Kanté, ja som ju nevidel,“ chválil stredného záložníka, ktorý prišiel pred sezónou z Caen, bývalý slávny futbalista Gary Lineker.
Dôležitým mužom v pozadí klubu je Steve Walsh, ktorý objavil viacerých hráčov. Walsh pracoval v minulosti aj v Chelsea ako európsky skaut a stojí trebárs za príchodom Didiera Drogbu.
4. Tréner Ranieri
„Hovorí po taliansky, po anglicky, po španielsky a po francúzsky. S každým sa vie porozprávať v materinskom jazyku. Všetci si futbal s ním užívame,“ tvrdil o koučovi brankár Kasper Schmeichel, syn jedného z najlepších brankárov v dejinách.
Prvýkrát prišiel Ranieri do Premier League už na začiatku milénia, keď prevzal Chelsea.
Pričasto však menil základnú zostavu. Vŕtal sa v nej - a tak si od britských médií vyslúžil prezývku tinkerman. V prenesenom význame je to niečo ako vrták, človek, čo sa stále v niečom rýpe.
„Táto prezývka sa mi vlastne celkom páči,“ priznal po rokoch.
„Kolega Ranieri urobil senzačnú prácu. Pred rokom ho vyhodili z gréckej reprezentácie, pretože prehral s Faerskými ostrovmi, ale teraz je najlepším trénerom v Premier League,“ tvrdil kouč José Mourinho.
Do klubu priniesol Ranieri detailnú taktickú prípravu charakteristickú pre talianske kluby.
„Rád objavujem nové kultúry, spoznávam nových ľudí. Som ako Krištof Kolumbus. Chcem poznať úplne všetko,“ žartoval pre BBC.
5. Našli sebavedomie
Prevažnú časť minulej sezóny strávil Leicester na poslednom mieste. Úplne na dne. Súperom slúžil zväčša na zlepšenie skóre.
Od septembra 2014 do januára 2015 ani raz nevyhral. Bol jasným kandidátom na zostup, nikto mu neveril. Až v polovici apríla zázračne ožil a senzačne sa zachránil.
„Spôsob, akým sme zakončili minulú sezónu, hral veľkú rolu pri štarte novej,“ tvrdil brankár Kasper Schmeichel. „Našli sme hrdosť a stratenú sebadôveru.“