07.02.2022 00:00
Deň 3
Peking 2022
Koniec

Boli to normálne preteky. Lenže so 4 chybami sa nedá súťažiť, mrzelo Fialkovú

Paulína Fialková.
Paulína Fialková. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|7. feb 2022 o 12:25

Zlato vo vytrvalostných pretekoch na ZOH 2022 si vybojovala Nemka Herrmannová.

PEKING. Biatlonové súboje na olympijských hrách v Pekingu budú v prvom rade o streľbe. Práve tá bude s veľkou pravdepodobnosťou rozhodovať o víťazoch.

Podmienky na strelnici v Čang-ťia-kchou sú veľmi nestále. 

„Pokojne sa zmení smer aj v priebehu jednej streleckej položky,“ opisuje pre RTVS reprezentačný tréner žien Lukáš Daubner. Pritom jedna streľba trvá do minúty. 

V pondelok sila vetra klesla a medzi biatlonistkami sa presadili pretekárky, ktoré majú oveľa lepšiu streľbu.  Aj slovenské pretekárky priznali, že vietor nebol vôbec veľkým problémom. Napriek tomu na strelnici robili chyby.

Paulíne Fialkovej sa triasli nohy

„Dnes boli podmienky oveľa lepšie na strelnici aj na trati. V podstate to bolo ako bežné preteky Svetového pohára,“ potvrdila pre RTVS aj Paulína Fialková. 

„Lenže vo Svetovom pohári sa so štyrmi chybami nedá súťažiť,“ dodala. Fialkovej nevyšla najmä druhá strelecká položka, na ktorej minula dva terče. 

„Tá stojka ma veľmi mrzí. Triasli sa mi nohy a nedokázala som to zvládnuť. Celkovo sa tu však necítim na trati dobre, aj keď dnes to už išlo lepšie,“ doplnila Fialková.

"Na trati sa mi nedarilo tak, ako na poslednom Svetovom pohári v Ansterselve. Tam som sa už cítila dobre, ale tu ma to telo zatiaľ nechce pustiť. Bojujem s tým, snažím sa to prelomiť a verím, že v druhej časti olympiády sa to zmení. Ako vždy dám do toho všetko a dúfam, že to pôjde," uviedla Fialková pre TASR.

Z predchádzajúcich olympijských hier obhajovala 5. priečku. V Pekingu finišovala na 42. mieste s takmer päťminútovou stratou.

Zo slovenských biatlonistiek sa umiestnila najlepšie. 

Najlepšiu streľbu mala debutantka

Mladšej z Fialkových Ivone nevyšla v pondelok jediná streľba. Lenže na nej si v podstate pokazila celé preteky. 

Na druhú streľbu prichádzala ešte na 9. priečke. So štyrmi trestnými minútami sa následne prepadla. 

„Na strelnici to bolo dnes úplne v poriadku. Aj vietor bol konštantný. Myslím, že to boli pekné preteky. Aj v mojom podaní to bolo super až na jednu položku, na ktorej som si to pokazila. Mrzí ma to,“ vysvetľovala Ivona Fialková pre RTVS.

Priznala, že akoby nedokázala na strelnici v tom momente všetko zladiť. Bolo to chvíľkové zaváhanie, pretože ďalšie streľby mala veľmi dobré.

Dobehla na 46. priečke so stratou 5:41 minúty. Bez štyroch chýb na druhej streľbe, by mohla pomýšľať 13. pozíciu. 

"Netreba sa opúšťať, že nevyšli preteky a všetko bude zlé. Stále je tu šprint, naň nadväzuje stíhačka, ktorá mi v tejto sezóne ide najlepšie. Takže ešte je tu šanca, budem bojovať do posledných pretekov a potom budem hodnotiť," hovorila Ivona Fialková pre TASR.

Zo slovenských biatlonistiek mala v pondelok najlepšiu streľbu debutantka – Henrieta Horvátová. Minula tri terče.  

Horvátová však v tejto sezóne nemá bežeckú formu. V úvode sezóny ju dlho kvárila choroba. Vynechala väčšinu pretekov Svetového pohára. Dobehla na 68. priečke.  Veronika Machyniaková obsadila 83. pozíciu.

Češka si zlato odstrelila

Zlato si vybojovala Denise Herrmannová. Nemka pritom začínala kariéru v behu na lyžiach a z olympijských hier v Soči má dokonca bronz, ktorý získala v štafete.

Od roku 2016 sa preorientovala na biatlon. V prvých sezónach zaostávala v streľbe. Preteky absolvovala so 4 aj 5 chybami bežne. 

Postupne ju však vylepšila natoľko, že sa pred tromi rokmi stala v biatlone majsterkou sveta a v Pekingu si vybojovala aj olympijské zlato. Je to len jej druhá medaila zo ZOH.

Striebro získala Francouzka Chevalierová-Bouchetová a bronz má Nórka Oslbuová-Röiselandová.

Nórka skvele bežala a do poslednej streľby mala šancu na zlato. Posledná položka jej však nevyšla. V cieli sa veľmi hnevala.

"Nadmorská výška sa tu prejavuje aj pri streľbe. Cítite únavu a koordinácia ruky s okom nie je taká dobrá. Myslím si, že som strelu uponáhľala. Hneď ako som vystrelila, vedela som, že je zle. Veľmi ma to hnevá. Ak by sa dalo, rada by som to vrátila späť a strieľala znova," opisovala Röiselandová pre NRK.

Na zlatú medailu útočila česká reprezentantka Markéta Davidová. Z vytrvalostných pretekov je majsterkou sveta. Češka skvele strieľala. Na poslednú streľbu prišla na 4. priečke. No po tom čo trafila prvé štyri terče mohla skočiť na prvú priečku. Posledný výstrel však minula. Skončila šiesta.  

"Poslednú ranu nedá len blbec. Nemyslím si, že som bola nervózna. Proste to bola moja chyba. Samozrejme, že ma to mrzí, no predviedla som dobrý výkon," hovorila Davidová pre Českú televíziu. Od bronzu ju delilo 16 sekúnd.

Biatlonové súťaže na zimných hrách pokračujú v utorok vytrvalostnými pretekmi mužov (9.30).

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Miloslav Šebela
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Súvisiaci obsah