Slovensko po dvanástich rokoch postúpilo do svetovej skupiny Davisovho pohára

Martin Kližan sa raduje po víťazstve nad Jegorom Gerasimovom.
Martin Kližan sa raduje po víťazstve nad Jegorom Gerasimovom. (Autor: SITA)
Športové prenosy SME|27. okt 2018 o 00:00

Pri všetkých troch bodoch bol Kližan.

Davisov pohár - o postup do svetovej skupiny:

BRATISLAVA. Slovenskí tenisti sa po 12-ročnej prestávke predstavia vo svetovej skupine Davisovho pohára.

V dueli o účasť medzi elitou totiž vyhrali nad Bieloruskom 3:1, záverečná dvojhra sa už nebude hrať.

O rozhodujúci tretí bod sa na antuke v bratislavskom NTC postaral Martin Kližan, ktorý v súboji tímových jednotiek zdolal Jegora Gerasimova 6:4, 6:3.

Kližan bol hlavným strojcom úspechu, keď vyhral obe dvojhry a uspel aj v sobotňajšej štvorhre po boku Filipa Poláška.

Vyzvú Kanadu alebo Kazachstan

Slováci budú 1.-2. februára bojovať v kvalifikácii o postup na finálový turnaj zreformovanej súťaže proti Kanade alebo Kazachstanu.

S Kanadou by hrali doma, s Kazachmi vonku. O ich súperovi rozhodne v utorok žreb v londýnskej centrále ITF.

Finálový turnaj Davisovho pohára sa uskutoční 18. - 24. novembra 2019 v Madride za účasti 18 tímov.

Istú účasť má kvarteto tohtoročných semifinalistov Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko, USA a dvaja držitelia voľných kariet Argentína s Veľkou Britániou.

Doplní ich tucet úspešných tímov z kvalifikácie.

Hral iba 30 minút po štvorhre

Slovensko sa prebojovalo do svetovej skupiny najmä vďaka Kližanovi, ktorý bol v zápase s Bieloruskom rozdielovým hráčom.

Proti Gerasimovovi nastúpil iba 30 minút po úspešnej štvorhre, no náročný trojsetový zápas na ňom nezanechal žiadne stopy.

Od začiatku sa pustil do Gerasimova, naháňal ho po kurte a tlačil do defenzívy. V treťom geme po víťaznom bekhende prelomil podanie Bielorusa a v ďalšom priebehu setu mu stačilo držať si servis.

Davis Cup: Pozrite si momentky zo zápasu Martin Kližan - Jegor Gerasimov: fotogaléria

2.1.2019

Kližan bol vo veľkej hernej pohode, hral odvážne a sebavedomo. Na začiatku druhého setu rýchlo odskočil súperovi na 2:0 a šancu spečatiť triumf Slovenska už z rúk nepustil. Za stavu 5:3 premenil štvrtý mečbal.

"Celý tím sa mentálne zomkol. Každý jeho člen má zásluhu na tom, že sme postúpili do svetovej skupiny. Veľký podiel ma na tom Domino Hrbatý, no netreba zabudnúť ani na vypletača, fyzioterapeuta či doktora," vravel Kližan.

"Ľudia dnes vytvorili fantastickú atmosféru, bol to pre mňa nádherný zážitok. Dlho sme zvažovali, či nastúpim aj na štvorhru, lebo potom ma čakal duel proti Gerasimovoi. Napokon som však zvládol oba zápasy aj vďaka fantastickému publiku, ktoré ma namotivovalo," dodal.

Hrbatý: Kližan sa obrovsky zmenil

"Sú to nádherné pocity, tento tím si to zaslúžil. Chalani si to zaslúžili pre to všetko, čo tento rok urobili," uviedol v prvej reakcii pre RTVS kapitán domáceho tímu Dominik Hrbatý.

Do zápasov ide s tou svojou drzosťou, ale už má aj pokoru voči niektorým súperom.

Dominik Hrbatý o Martinovi Kližanovi

"Tento tím má potenciál niečo ukázať aj vo svetovej skupine. Máme troch hráčov vo svetovej stovke. Nemáme jednoduchý los, s Kanadou by sme hrali doma a s Kazachstanom vonku a hráčom to želám, lebo tu môže byť opäť fantastická atmosféra," pokračoval.

"Ukázalo sa, že Martin Kližan bol aj vo štvorhre rozdielovým hráčom. Je to veľký profesionál a za posledné obdobie sa obrovsky zmenil," zdôraznil Hrbatý.

"Do zápasov ide s tou svojou drzosťou, ale už má aj pokoru voči niektorým súperom. Vedel sa namotivovať a pomohlo, že vyhral štvorhru a bol nabudený," dodal.

<>

/v zátvorke najprv umiestnenie vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre, potom umiestnenie vo štvorhre/

Online prenos: Martin Kližan - Jegor Gerasimov (Slovensko - Bielorusko, Davisov pohár 2018)

Gerasimov
Zatiaľ vám teda ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok dňa.
importantStav medzi Slovenskom a Bieloruskom je teda 3:1 a prepukla tak veľká radosť nášho tímu! Na programe by malo byť ešte jedno stretnutie medzi Gombosom a Zgirovskijm. Je však otázne, či sa bude napokon aj hrať, môžu sa meniť aj aktéri posledného piateho stretnutia. O všetkom vás budeme informovať.
Koniec zápasu
6:3
importantGEM, SET, ZÁPAS a postup Slovenska do svetovej skupiny! Fenomenálny Martin Kližan to napokon zvládol, vyhral aj toto stretnutie proti Gerasimovi 2:0 na sety po hrách 6:4 a 6:3 a vybojoval tak pre Slovensko miestenku vo februárovej kvalifikáciu o finálovú účasť na turnaji v Madride. V tomto zápase jasne dominovala tá slovenská jednotka, aj keď bieloruská kládla miestami veľký odpor. Nič to však nemení, že Slovensko sa raduje z návratu do svetovej skupiny, kde chýbalo od roku 2006!
40-30
Neúspešný return od nášho tenistu, ktorému tak ostáva posledný mečbal.
40-15
Dobré podanie na telo od Bielorusa, ktorý ešte dýcha v tomto stretnutí.
40-0
importantTri mečbaly pre slovenskú jednotku!
30-0
Loptu získava Kližan.
15-0
Cestu za potvrdením brejku však Gerasimov nezačal úspešne, fiftín pre nášho tenistu.
5:3
importantEgor Gerasimov prvýkrát v tomto zápase berie podanie nášho tenistu, čím znižuje stav v druhom sete na 5:3!
40-A
importantA v zápätí získava Bielorus brejkbal na udržanie sa v tomto zápase!
40-40
Nepodarilo sa mu ho využiť, Gerasimov presným forhendom ešte predlžuje toto stretnutie.
A-40
importantMartin Kližan získava mečbal!
40-40
Nepodarilo sa mu ho však využiť, presúvame sa na zhodu 40:40!
30-40
importantTretí fiftín v rade pre Gerasimova, ktorý tak získava vôbec prvý brejkbal v tomto zápase!
30-30
Presne trafená loptička na čiaru od Bielorusa, po 30 na oboch stranách.
30-15
Loptu získava Gerasimov.
30-0
Druhý fiftín v rade pre slovenskú jednotku.
15-0
Na úvod tohto podania priamy bod.
5:2
importantGerasimov úder zastavuje páska a tak Martin Kližan opäť berie podanie svojmu súperovi v druhom sete a dostáva sa do vedenia 5:2! Slovenská jednotka ide podávať na náš postup do svetovej skupiny Davis Cupu.
40-15
40-0
importantTri brejkbaly pre Martina Kližana!
30-0
Úspešný prechod na sieť od našej tímovej jednotky, ktorá vedie pri podaní súpera o dva fiftíny.
15-0
Na úvod tohto podania od Bielorusa dokázal Martin Kližan presne returnovať a získava tak fiftín na svoje konto.
4:2
Koniec prestávky, podávať bude Egor Gerasimov.
4:2
Nasleduje prestávka a výmena strán.
4:2
importantTen už Kližan využíva po priamom bode z podania a tak vyhráva v druhom sete 4:2!
A-40
Je tu štvrtý gembal pre slovenskú jednotku.
40-40
Egor Gerasimov však ešte kladie odpor a presným returnom vracia túto hru späť na zhodu.
A-40
Tretí gembal v tejto hre pre slovenského tenistu.
40-40
Ani druhý pokus nášho tenistu nebol úspešný, presúvame sa tak na zhodu 40:40!
40-30
Prvý gembal mu však súper dokázal odvrátiť.
40-15
Martin Kližan získava dva gembaly.
30-15
30-0
Druhý fiftín v rade pre slovenského tenistu.
15-0
Martin Kližan zahájil toto podanie priamym bodom.
3:2
importantBielorus odpovedá rovnakou mincou a znižuje stav v druhom sete na 3:2!
0-40
Egor Gerasimov má šancu na čistú hru.
0-30
Druhý fiftín v rade pre podávajúceho tenistu.
0-15
3:1
importantTretia čistá hra nášho tenistu v druhom sete, Martin Kližan vyhráva v tomto dejstve 3:1!
40-0
Slovenská jednotka získava tri gembaly.
30-0
Dlhý forhend od Gerasimova končí v aute, druhý fiftín v rade pre Martina Kližana.
15-0
Gerasimov úder končí mimo dvorca, fiftín pre podávajúceho tenistu.
2:1
Koniec prestávky, podávať bude Martin Kližan.
2:1
2:1
importantEgor Gerasimov získava po agresívnej hre prvý gem v druhom sete, ktorým znižuje jeho stav na 2:1!
15-40
Dva gembaly pre Gerasimova po silnom forhende tohto tenistu.
15-30
Nevynútená chyba z rakety našej jednotky, jeho súper získava druhý fiftín v rade.
15-15
Prvý fiftín Bielorusa v druhom sete, po 15 na oboch stranách.
15-0
Pekná výmena z oboch strán, Bielorus ju ukončil úderom do pásky.
2:0
importantDlhý úder Gerasimova končí v aute, Martin Kližan čistou hrou potvrdil brejk a vyhráva tak v druhom sete 2:0! Egor Gerasimov ešte nezískal fiftín v druhom sete!
40-0
Situácia sa opakovala, Kližo má k dispozícii tri gembaly na potvrdenie brejku.
30-0
Slovenská jednotka pokračuje priamym bodom a vedie na podaní o dva fiftíny.
15-0
Cestu za potvrdením brejku začal Kližo úspešne, dlhšiu výmenu ukončil presným forhendom.
1:0
importantObhodenie slovenskej jednotky dopadlo presne na čiaru, Martin Kližan čistou hrou berie prvé podanie súpera v druhom sete a dostáva sa tak do vedenia 1:0! Slovenský tenista pôjde podávať na potvrdenie brejku.
40-0
importantMartin Kližan získava tri brejkbaly!
30-0
Forhend od nášho tenistu dopadol presne na čiaru, Gerasimov prehráva pri vlastnom podaní o dva fiftíny.
15-0
Egor Gerasimov nezačal prvý servis v druhom sete úspešne, fiftín pre našu jednotku.
0:0
0:0
6:4
importantTretím esom v zápase ukončil Martin Kližan prvý set, ktorý ovládol pomerom 6:4 a dostáva sa v tomto zápase do vedenia 1:0! Slovenská jednotka ovládla toto dejstvo, aj keď tomu až tak skóre nenapovedá. Už len jeden set nás teda delí od postupu do svetovej skupiny.
40-15
importantDlhý forhend od Bielorusa, Martin Kližan získava dva setbaly!
30-15
Martin Kližan si pomohol kvalitným prvým podaním a vracia sa tak do vedenia o jeden fiftín.
15-15
Tesný aut po forhendovom údere nášho tenistu, po 15 na oboch stranách.
15-0
Slovenská jednotka začala tento servis priamym bodom z podania.
5:4
5:4
5:4
importantEgor Gerasimov ukončil gem esom a znižuje tak v prvom sete na 5:4! Martin Kližan však má servis na ukončenie tohto dejstva vo svoj prospech.
15-40
Parádny servis Bielorusa, ktorý sa potom presunul na sieť a kraťasom si vybojoval dva gembaly na udržanie sa v prvom sete.
15-30
Nepresný return od Kližana, Gerasimov získava druhý fiftín v rade.
15-15
Priamym bodom z podania vyrovnáva Gerasimov na 15:15.
15-0
Dôležité podanie nezačal Bielorus úspešne, fiftín pre našu tímovú jednotku.
5:3
importantMartin Kližan využíva hneď prvý gembal a dostáva sa do vedenia 5:3 v prvom sete! Egor Gerasimov z Bieloruska tak bude podávať na udržanie sa v prvom dejstve.
40-15
Sledovali sme dlhšiu výmenu, ktorá dopadla lepšie pre nášho tenistu, keď Gerasimov bekhend nebol presný.
30-15
30-0
Ďalšie kvalitné podanie od Kliža, ktorý vedie o dva fiftíny v tejto hre.
15-0
Slovenská jednotka odštartovala toto podanie presným forhendom.
4:3
4:3
4:3
importantEsom ukončil Egor Gerasimov tento gem. Bielorus tak znižuje stav prvého setu na 4:3!
15-40
Bielorus získava dva gembaly.
15-30
Aj Gerasimov vie úspešne skrátiť hru, druhý fiftín v rade pre podávajúceho tenistu.
15-15
Po 15 na oboch stranách.
15-0
Presný return od nášho tenistu, Gerasimov neodštartoval toto podanie úspešne.
4:2
importantMartin Kližan opäť presne skrátil hru, Gerasimov síce stihol dobehnúť, ale cez sieť už loptičku nedostal. Slovenský tenista vyhráva v prvom sete 4:2!
40-15
Dvojchyba na strane nášho tenistu.
40-0
Gerasimov sa pokúsil o lob, ktorý však končí v aute a slovenská jednotka má k dispozícii tri gembaly.
30-0
Martin Kližan ponaháňal súpera po sieti, pekne skrátil hru a následne na sieti ukončil túto výmenu vo svoj prospech.
15-0
Slovenská jednotka otvára tento servis priamym bodom.
3:2
3:2
3:2
importantAj sa tak stáva, Egor Gerasimov pohodlne zvládol tento servis a čistou hrou znižuje stav prvého setu na 3:2!
0-40
Tretí fiftín v rade pre podávajúceho tenistu, Gerasimov so šancou na čistú hru.
0-30
Nepresný bekhend po čiare od nášho tenistu, podávajúci tenista vyhráva o dva fiftíny.
0-15
Gerasimov zahájil tento servis priamym bodom z podania.
3:1
importantPosledná možnosť nášho tenistu na potvrdenie brejku je však už úspešná, Martin Kližan sa ujíma vedenia 3:1 v prvom sete!
40-30
Ani druhý pokus nášho tenistu na potvrdenie brejku nebol úspešný, jeho dlhý forhend putuje za základnú čiaru.
40-15
Čistá hra to napokon nebude, forhendový úder od nášho tenistu zastavuje páska. Martin Kližan má však ešte k dispozícii dva gembaly na potvrdenie brejku.
40-0
Presné podanie nášho tenistu, Gerasimov stihol returnovať, ale následne tu je presný Kližanov bekhend a tak aj šanca na čistú hru.
30-0
Priamy bod našej tímovej jednotky, ktorá tak vedie v tejto hre o dva fiftíny.
15-0
Cestu za potvrdením brejku zahájil Kližo úspešne, keď súperov úder opäť zastavuje páska.
2:1
2:1
2:1
importantParádny return od nášho tenistu! Martin Kližan tak berie prvýkrát v tomto zápase podanie svojmu súperovi a dostáva sa do vedenia 2:1 v prvom sete! To je výborný začiatok našej jednotky, teraz potrebuje potvrdiť získaný brejk.
40-15
importantPrvé dva brejkbaly pre Martina Kližana, keď forhend Bielorusa zastavuje páska!
30-15
Gerasimov si pomohol znova esom a tak znižuje na rozdiel jedného fiftínu.
30-0
Ďalšie úspešné skrátenie hry od nášho tenistu, ktorý už vedie pri podaní súpera o dve loptičky.
15-0
Gerasimov nezačal toto podanie úspešne, naša jednotka predviedla presný dropšot a získava tak fiftín na svoje konto.
1:1
importantMartin Kližan zahral podobne ako jeho súper dva esá za sebou a vyrovnáva stav v prvom sete na 1:1!
40-15
Eso našej tímovej jednotky a tak sú tu dva gembaly.
30-15
Dlhšiu výmenu zvládol teraz lepšie náš reprezentant, keď poslal loptičku do odkrytého dvorca.
15-15
15-0
Aj Martin Kližan musel ísť cez druhé podanie, to však bolo úspešné keď smerovalo von z kurtu a je to fiftín pre našu tímovú jednotku.
0:1
importantJe tu aj druhé eso Bielorusa, ktorý tak ustál náročný úvod zápasu a napokon si udržal svoj prvý servis tohto stretnutia. V prvom sete tak vyhráva 1:0!
30-40
Egor Gerasimov musel cez druhé podanie, pri ktorom si pripisuje svoje prvé eso v tomto zápase a tak získava gembal.
30-30
Teraz si už bieloruská jednotka pomohla dobrým servisom a je to po 30 na oboch stranách. Uvidíme, čo bude nasledovať ďalej.
30-15
30-0
Gerasimov sa previnil prvou dvojchybou v tomto zápase, Kližo tak vedie v tejto hre o dva fiftíny.
15-0
Gerasimov musel ísť na úvod cez druhé podanie, Martin Kližan následne predviedol úspešný prechod na sieť a víťazným forhendom získava svoj prvý fiftín v tomto zápase.
0:0
Stretnutie sa práve začalo.
Ako prvý začne na servise bieloruský tenista Egor Gerasimov. Držme teda Martinovi palce, aby zvládol túto úlohu a mohli sme sa radovať z postupu do svetovej skupiny. Zároveň vám už želám aj príjemný športový zážitok!
Obaja aktéri tohto stretnutia práve prichádzajú na kurt, nasledovať tak bude ich krátka rozcvička. Po nej sa môže toto stretnutie začať, hlavne Egor Gerasimov bude pod veľkým tlakom, keďže jeho tím prehráva a Slovensko má k dispozícii gembal.
importantMartin Kližan a Filip Polášek zvládli veľmi náročnú štvorhru a dostali tak Slovensko do vedenia 2:1! Teraz bude nasledovať súboj tímových jednotiek, ktorý môže rozhodnúť, kto postúpi do svetovej skupiny. Mečbal má k dispozícii Slovensko a my verme, že Martin Kližan sa postará aj o náš tretí bod.
Pekný deň prajem všetkým tenisovým fanúšikom. V dnešnom textovom prenose sa spoločne zameriame na stretnutie Davisovho pohára, v ktorom proti sebe nastúpia vo štvorhre Martin Kližan a Filip Polášek proti Maxovi Mirnyjmu a Andrejovi Vasilevskijmu. Začiatok zápasu je naplánovaný krátko po 13:00.

SÚBOJ O SVETOVÚ SKUPINU

Tento víkend sa pre Slovensko bude niesť v znamení Davisovho pohára. Naša mužská tenisová reprezentácia nastúpi v domácom prostredí na antuke proti Bielorusku. Víťaz tohto stretnutia sa prebojuje do svetovej skupiny a vo februári nastúpi v kvalifikácii o postup na finálový turnaj zreformovanej súťaže proti Kanade alebo Kazachstanu.

Nehrajúci kapitán Dominik Hrbatý nominoval na toto stretnutie Martina Kližana, Norberta Gombosa, Andreja Martina, Filipa Horanského a Filipa Polašeka. Pre posledne menovaného je to návrat po veľmi dlhej dobe. Podarilo sa mu úspešne reštartovať svoju kariéru a po výborných výsledkoch na turnajoch vo štvorhre, ktoré absolvoval väčšinou s Martinom Kližanom, si tak zaslúžene vypýtal miestenku aj do reprezentácie. Z pôvodnej nominácie tak vypadli 77. hráč sveta Lukáš Lacko a deblový špecialista Igor Zelenay.

PO PRVOM HRACOM DNI JE STAV 1:1

Včerajší hrací deň odštartoval súboj medzi slovenskou jednotkou Martinom Kližanom a bieloruskou dvojkou Alexanderom Zgirovskijm. Podľa očakávania sa stal víťazom tohto stretnutia slovenský tenista a získal tak pre naše farby prvý bod. Druhé stretnutie medzi Norbertom Gombosom a Egorom Gerasimovom bolo už napínavejšie a víťaza spoznalo až po troch setoch. Prvé dejstvo jednoznačne ovládol slovenský tenista, ale potom sa hra vyrovnala a dva víťazné sety za sebou zaznamenal Bielorus, čím teda vyrovnal na predbežných 1:1.

Veľa o ďalšom vývoji už tradične napovie štvorhra. Slovensko v nej budú reprezentovať Martin Kližan a Filip Polášek, ktoré posledné turnaje v debli odohrali bok po boku. Druhý menovaný sa vrátil na tenisové kurty po dlhej pauze a ihneď získal aj miestenku v národnom tíme. Proti nim sa postaví veľmi silný pár Max Mirnyj a Andrej Vasilevskij. Prvý menovaný bol v minulosti svetová deblová jednotka a spoločne s Vasilevskijm dosahujú v reprezentácii výborné výsledky. Antuka im však až tak moc nevyhovuje, ale aj napriek tomu to bude určite zaujímavá a kvalitná štvorhra.

Podľa žrebu by po štvorhre mali nasledovať stretnutia: Kližan – Gerasimov, Gombos – Zgirovskij, ale obsadenie sa môže samozrejme ešte meniť.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 14:30.

Domov»Tenis»Davis Cup»Slovensko po dvanástich rokoch postúpilo do svetovej skupiny Davisovho pohára