Oficiálna lopta má unikátne vlastnosti

Sportnet|10. dec 2005 o 00:00

LIPSKO - Počas žrebovania futbalových majstrovstiev sveta 2006 v Lipsku predstavili aj oficiálnu loptu šampionátu. Lopta sa volá Teamgeist (Tímový duch). Bude tentoraz čierno-biela, čo má aj demonštrovať návrat k tradičným farbám nemeckej reprezentácie.

Medzi hosťami včerajšieho žrebovania MS 2006 boli viaceré futbalové legendy. Na snímke pózuje Pele (vľavo) fotografom s brazílskym ministrom kultúry Gilbertom Gilom. FOTO - SITA/AP

Podfarbená bude zlatou farbou, čo je farba pohára pre majstrov sveta. Názov lopty vychádza z najdôležitejšej vlastnosti, ktorú potrebuje každé mužstvo - tímového ducha. Adidas Teamgeist prináša nový, revolučný dizajn, ktorý tvorí 14 dielov, čím sa znižuje množstvo bodov, v ktorých sa spájajú tri diely o 60 percent a celková dĺžka spojov o 15 percent. Lopta umožňuje hráčom zlepšiť presnosť pri hre a kontrolu nad ňou.

Technológia tepelnej väzby, ktorú Adidas uviedol na trh v roku 2004, bola ešte vylepšená a dala lopte vlastnosti, ktoré nemá žiadna iná lopta. Dokázali to aj rozsiahle porovnávacie testy vykonané v Anglicku a v laboratóriu Adidasu v Scheinfelde v Nemecku. Lopta absorbuje minimálne množstvo vody, čím sa jej váha môže zvýšiť o maximálne štyri percentá. Jej obvyklá hmotnosť sa bude pohybovať medzi 441 a 444 gramami. Pozornosť venovali vývojári aj tlaku vnútri, ktorý neklesne tri dni po nahustení o 11 percent. Nová lopta bude k dispozícii aj v obchodoch, predaj sa začne 10. decembra.

Adidas dodáva lopty na zápasy majstrovstiev sveta od roku 1970 a má aj kontrakty na šampionáty 2010 a 2014. Teamgeist je v poradí desiatou loptou, ktoré Adidas vyrobil pre šampionáty. V roku 1970 to bol Telstar, nasledovali Chile, Tango, Tango Espaňa, Azteca, Etrusco, Questra, Tricolore a Fevernova.

(sita)

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Oficiálna lopta má unikátne vlastnosti