MOSKVA.
Režisérkou je rodáčka z Kazachstanu Julia Panasenková, film odvysielajú už o niekoľko týždňov v ruskej televízii Russia 2. Informuje o tom oficiálna internetová stránka Jána Ďuricu.
Panasenková už v projekte o legionároch v Rusku pracovala na dokumente o bývalom americko-ruskom basketbalistovi Jonovi Robertovi Holdenovi či nemeckom trénerovi ruského biatlonového tímu žien Wolfgangovi Pichlerovi.
"Pracujem pre ruskú televíziu Russia 2, ktorá je aj športovým kanálom. Rozbehli sme projekt, v ktorom nakrúcame dokumenty o legionároch v našej krajine. Ján je jeden z nich, hrá v ruskom mužstve, v Moskve trávi veľa času. Možno je to skôr reportáž alebo televízny dokument."
"Vieme, že ľudia ho v Rusku poznajú a jeho popularita rastie. Je to sympatický, príjemný chlap a nie je egoista. To sa mi páči. Pokúšame sa o hlbšie pochopenie jeho osobnosti. Chceme zistiť, prečo hrá futbal, prečo je práve v Rusku. Teda chceme spoznať jeho životný príbeh," povedala pre jandurica.sk režisérka projektu.
Čoskoro 30-ročný rodák z Dunajskej Stredy sa v minulosti vyjadril, že po skončení futbalovej kariéry by rád skúsil šťastie v Hollywoode.
"Nemyslím si, že Ján je dobrý herec, ale chce ním byť a má v sebe nejaký potenciál. Keď sme oslovili jeho tlačového hovorcu, neboli žiadne komplikácie. Reagovali veľmi rýchlo. Ďurica je veľmi komunikatívny. Potom som stretla aj jeho rodinu a veľa som pochopila. Aj prečo je taký, aký je."
"Cítila som sa s nimi príjemne. Samozrejme, že najviac si ma získal jeho otec. Je veľmi úprimný a počas rozhovoru pre našu televíziu bol veľmi prirodzený. Bolo to jeho prvé interview pre ruskú stanicu. Na syna je veľmi hrdý a chcel o ňom vyrozprávať všetko. Párkrát si aj poplakal," pokračovala Julia Panasenková.
Celý dokument bude v ruštine, s ktorou nemá bývalý hráč Dunajskej Stredy, Artmedie Petržalka, Saturnu Moskovská oblasť a Hannoveru žiadne problémy. Film natáčali aj na Slovensku.
"Boli sme napríklad v Žiline. Navštívili sme rodinu Tomáša Šupeja, ktorému Ján prispel na operáciu. Boli sme aj v Dunajskej Strede a nakrúcali sme aj tréning na štadióne DAC-u. Potom sme boli aj s jeho bratom Pavlom, s ktorým sa Ján prevážal na štvorkolkách. Navštívili sme aj štadión Artmedie Petržalka, teda klubu, s ktorým Ján zažil svoje prvé veľké úspechy."
"Bolo to pre neho veľmi emotívne, ale neplakal. Rozprávali sme sa o štadióne, o jeho zaujímavej histórii a čo vidíme… len ruiny. Povedal, že ľudia, ktorí klub zničili, zlomili zároveň srdce Artmedie," uzavrela Julia Panasenková.
Celý film, ktorý odvysielajú koncom decembra alebo začiatkom januára budúceho roka, bude trvať 26 minút.