Basketbalisti Nemecka si prevzali trofej pre víťaza MS 2023.
Basketbalisti Nemecka si prevzali trofej pre víťaza MS 2023. (Autor: TASR/AP)

Zostava a body Nemecka: Schröder 28, F. Wagner 19, Voigtmann 12, Obst 7, Theis 2 (M. Wagner 8, Bonga 7, Thiemann, Giffey a Lô po 0)

Zostava a body Srbska: Bogdanovič 17, N. Jovič 9, S. Jovič 3, Milutinov 2, Dobrič 0 (Avramovič 21, Petrušev 10, Marinkovič 9, Gudurič 4, Davidovac 2)

trojky 7:9, fauly: 21:22, trestné hody: 22/25 - 16/19, diváci: 10 666

štvrtiny: 23:26, 24:21, 22:10, 14:20

MANILA. Basketbalisti Nemecka sa prvýkrát v histórii stali majstrami sveta. V nedeľnom finále vo filipínskom meste Pasay zdolali Srbov 83:77.

Šampionátom dokázali prejsť bez prehry.

Nemci hrali finále po prvý raz, predtým dosiahli najväčší úspech v roku 2002, keď partia okolo Dirka Nowitzkého na šampionáte v Indianapolise získala bronz.

Srbi sa predstavili vo finále opäť po deviatich rokoch, na šampionáte v Španielsku 2014 podľahli v súboji o zlato Američanom.

Ako súčasť Federatívnej republiky Juhoslávia spoločne s Čiernohorcami získali titul v rokoch 1998 a 2002. Pri druhom triumfe viedol šampiónov súčasný tréner Srbov Svetislav Pešič, pre ktorého malo finále špecifickú príchuť.

Sedemdesiatštyriročný kouč dlhé roky pôsobil práve v Nemecku a viedol aj tamojšiu reprezentáciu. V roku 1993 s ňou triumfoval na ME.

• 2023 - Nemecko

Duel priniesol od úvodu vyrovnanú partiu. Srbi viedli v prvom polčase maximálne o päť bodov, Nemci však ešte do prestávky vyrovnali skóre.

Po zmene strán sa Srbom prestalo dariť v útoku a tretiu štvrtinu prehrali 10:22. V záverečnej štvrtine ešte zabojovali, ale nestačilo to, hoci Marko Gudurič mal v poslednej minúte voľnú trojku z rohu na vyrovnanie stavu.

Basketbalisti Nemecka sa stali víťazmi MS 2023.
Basketbalisti Nemecka sa stali víťazmi MS 2023. (Autor: TASR/AP)

Ťahúňom Nemcov bol opäť Dennis Schröder. Rozohrávač, ktorý odchádza z Los Angeles Lakers do Toronta Raptors, zaznamenal 28 bodov.

Franz Wagner pridal 19. Najlepším strelcom Srbov bol z pozície náhradníka Aleksa Avramovič, ktorý dal 21 bodov. Bogdan Bogdanovič pridal 17.

Domov»Halové športy»Basketbal»Nemecko dotiahlo svoju spanilú jazdu, oslavuje obrovský úspech