NBA: Lakers sa udržali v hre, stav finále je 2:3

Lamar Odon z LA Lakers je faulovaný bostonským Jaamesom Poseyom.
Lamar Odon z LA Lakers je faulovaný bostonským Jaamesom Poseyom. (Autor: SITA, AP)
16. jún 2008 o 07:00

V zámorskej NBA sme ani v piatom finálovom zápase nespoznali víťaza, kedže Boston nevyužil svoj mečbal a podľahol tímu LA Lakers 93:103.

LOS ANGELES 16. júna (SITA) - Los Angeles Lakers vyhrali v nedeľňajšom piatom stretnutí finále zámorskej basketbalovej NBA v domácom prostredí nad Boston Celtics 103:98 a znížili stav série na 2:3. Zverenci trénera Phila Jacksona rovnako ako vo štvrtok dominovali v prvej štvrtine, ktorú vyhrali 39:22. Tentoraz však dovolili súperovi znížiť už v druhej časti hry a po prvom polčase viedli domáci už iba o tri body.

Hosťom však nakoniec nestačilo ani 38 bodov kapitána Paula Piercea, napínavú koncovku lepšie zvládli Lakers najmä vďaka dvom dôležitým získaným loptám a nepresnej muške Kevina Garnetta z hranice trestného hodu. Séria sa za stavu 3:2 v prospech Celtics sťahuje do Bostonu, šiesty zápas je na programe v utorok 17. 6. a prípadný siedmy vo štvrtok 19. 6.

Výsledok - finále NBA - piaty zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

LOS ANGELES LAKERS - BOSTON CELTICS 103:98 - stav série 2:3

Zostava a body: Bryant 25, Odom 20 /11 doskokov/, P. Gasol 19 /13 doskokov/, Fisher 15, Radmanovič 7 (Farmar 11, Vujačič 4, Walton 2, Mihm, Turiaf a Ariza) - Pierce 38, R. Allen 16, Garnett 13 /14 doskokov/, Rondo 3, Powe (Cassell 9, House a T. Allen po 6, P. J. Brown 4, Posey 3).

Úspešnosť streľby z poľa v %: 45,6:42,9, trojky: 8/27 - 8/22, TH: 23/31 - 24/31, doskoky: 40:37, asistencie: 19:20, stratené lopty: 17:18, získané lopty: 10:6, bloky: 7:2, fauly: 28:28, štvrtiny: 39:22, 16:30, 24:18, 24:28. Diváci:

18 997.

Lakers odvrátili prvý mečbal Celtics a na palubovke svojho odvekého rivala sa v utorok a prípadne i vo štvrtok pokúsia o prepísanie histórie. Družstvo okolo Kobeho Bryanta má možnosť ako prvé otočiť stav finálovej série z 1:3. Od zavedenia nového formátu žiaden tím nedokázal vyhrať vonku šiesty i siedmy duel. "Vieme vyhrávať aj vonku a v minulosti sme už zvládli mnoho ťažkých situácií," skonštatoval líder domácich.

Bryant bol ústrednou postavou duelu, hoci sa mu po skvelej prvej štvrtine, v ktorej zaznamenal 15 bodov vrátane štyroch trojok, úplne prestalo dariť. V druhej dvanásťminútovke nedal ani jeden a v tretej iba tri body.

Bryantovo trápenie pokračovalo

V poslednej časti hry sa síce naďalej strelecky trápil, no 37 sekúnd pred koncom vypichol za stavu 97:95 loptu najlepšiemu strelcovi duelu Paulovi Pierceovi a po prihrávke od Lamara Odoma smečom upravil na rozhodujúci štvorbodový náskok. Záver si už Lakers vďaka úspešným šestkám Fishera a Bryanta ustrážili.

"Podarilo sa mi prečítať hru súpera, vypichol som mu loptu a následne som zasmečoval," priblížil kľúčové okamihy stretnutia najužitočnejší hráč základnej časti NBA. "V tomto súboji sme hrali agresívne a tvrdo. Možno sme nehrali počas celého zápasu rozumne, ale bojovali sme," pochválil svoje mužstvo kouč Jackson. "Moji chlapci sú sklamaní, lebo verili, že by tu mohli alebo skôr mali vyhrať. No celý rok sme hrali preto, aby sme v play off mali výhodu domáceho prostredia,“ upozornil na túto výhodu Celtics kormidelník Doc Rivers.

Domov»Halové športy»Basketbal»NBA: Lakers sa udržali v hre, stav finále je 2:3