BRATISLAVA. Dlho ju prehliadali. Nezdalo sa, že by z nej mohla byť veľká tenisová hviezda.
Keď ako 18-ročná trénovala v Akadémii Chris Evertovej, sama legendárna tenistka v nej nevidela budúcu šampiónku. Vraj vedela dobre udierať do loptičky, ale robila chyby a po kurte sa takmer nehýbala.
Odvtedy ubehli len tri roky a Naomi Osaková je svetovou jednotkou a má na konte dva grandslamové tituly. Pritom má stále len 21 rokov.
Kým vlani v januári bola až na 72. mieste vo svetovom rebríčku a málokto o nej vedel, dnes jej tenisový svet leží pri nohách.
Búra rasizmus
Na Australian Open zvíťazila vo finále nad Petrou Kvitovou. Po US Open získala druhý grandslamový titul.
Na grandslamových turnajoch ťahá skvelú sériu 14 zápasov bez prehry.
Od pondelka je prvou svetovou jednotkou z Ázie. So svojou rodnou krajinou Japonskom však dlho nemala také pevné väzby.
Od troch rokov žije v Spojených štátoch, tam sa z nej stala tenisová hviezda a hovorí plynule po anglicky.
Po japonsky rozumie, ale aj na otázky v japončine zvykne odpovedať po anglicky. Napriek tomu na profesionálnom okruhu bola pri jej menej vždy japonská vlajka a v krajine sa z jej úspechov tešia.
Lenže práve jej prvý veľký úspech – triumf na US Open - otvoril v Japonsku veľkú debatu o hlboko zakorenenom rasizme.
Osaková nie je čistokrvná Japonka. Jej matka Tamaki pochádza z malej dedinky na ostrove Hokkaido, ale otec mladej hviezdy Leonard Francois je černoch a narodil sa na Haiti. Dvojica sa spoznala na vysokej škole.
Svoj vzťah Tamaki pred rodičmi dlho tajila. Tušila, že ju rodina za to odsúdi. Japonská spoločnosť dlho podobné manželstvá nedokázala prijať a väčšinou ich vypudila.
Keď Tamaki Osaková rodine predstavila nádejného zaťa, spôsobilo to v rodine hnev, že sobášom uvrhne na nich hanbu. Trvalo roky, kým sa rodina cez predsudky dokázala preniesť.
Mladá tenistka je pre Japoncov hafu.