DAUHA. Kedysi, keď rozhodca vo futbale nadstavil viac ako päť minút, muselo sa udiať v zápase niečo mimoriadne. Bol to skôr výnimočný okamih.
Dnes na MS v Katare, ak rozhodca nenastaví aspoň päť minút, značí to pomerne nudný polčas. V priemere za úvodné tri dni sa hral jeden zápas až 105 minút.
V zápase medzi Anglickom a Iránom ukázal náhradný rozhodca po oboch polčasoch na tabuli dvojciferné číslo. Obe dejstvá sa natiahli dokopy o štrnásť minút.
Vyše desať minút navyše sa hralo aj v súbojoch USA - Wales a Senegal - Holandsko. Boli to štyri prípady s najvyšším nadstaveným časom v histórii MS, minimálne od roku 1966, kedy sa uvádzajú tieto štatistiky.
Rekordné čísla však nie sú náhodné, vychádzajú z pokynov Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), kde rozhodcovskej sekcii šéfuje Pierluigi Collina.
Je to nezvyčajný pohľad pre fanúšikov i aktérov, no často má vysoký počet nadstavených minút aj svoje logické opodstatnenie.
Prekvapení sú diváci aj futbalisti
Ak padne vo futbale gól v 99. alebo 104. minúte, sú dve možnosti: padol v predĺžení alebo na šampionáte v Katare.
V týchto minútach skórovali v úvode turnaja Holanďan Dany Klaassen aj Iránčan Mehdi Taremi. Ide o dva najneskôr zaznamenané góly v histórii futbalových MS, ak nerátame predĺženia.
Na takéto pohľady nie sú zvyknutí ani diváci, ktorí vysoký počet minút často kritizujú, ale ani samotní aktéri.
Futbalisti bežne neabsolvujú takúto porciu nadstaveného času ani v ligových súťažiach, ani trebárs v Lige majstrov. Štandardy sú stále približne polovičné.
Hoci teraz nadstavenie často dosahuje takmer tretinu polčasu, prirodzene je tím opatrnejší a ostražitejší, nehrnie sa do útoku. Polčas sa dlhé minúty len dohráva.
Collina prepočítal nepísané pravidlá