BRATISLAVA. V chorvátskej lige hrával proti Modričovi, Mandžukičovi či Čorlukovi.
Pozná ich mentalitu a schopnosti. Slovenský futbalista Peter Lérant pôsobil v rokoch 2004 až 2006 v Rijeke, s ktorou dva razy vyhral chorvátsky pohár.
K Chorvátsku si vytvoril vrúcny vzťah. To, že sa jeho obľúbený tím dostane na majstrovstvách sveta až do finále, považuje za skvelý úspech.
„Mohli dosiahnuť ešte viac. Vo finále prehrali aj trochu nešťastne. Nechali sa strhnúť prílišnou eufóriou. Nezvládli to v hlavách, Francúzi totiž boli poraziteľní,“ myslí si bývalý obranca.
Chorvátov posilnila aj vojna
Za mimoriadnym výsledkom Chorvátov je aj tréner Zlatko Dalič, ktorý počas pôsobenia Léranta v Rijeke trénoval Varaždín.
„Je to inteligentný človek, ktorý priniesol do reprezentácie pokoj. Bývalý kouč nemal autoritu. Medzi Daličom a hráčmi bola vzájomná úcta a rešpekt,“ konštatuje Lérant.
Za úspechom vyše štvormiliónovej krajiny sú viaceré aspekty. Prvým je výnimočná generácia. Modrič, Rakitič, Perišič či Mandžukič patria do svetovej špičky a ďalší hráči ako Lovren, Vida, Vršajlko, Rebič, Brozovič či Kramarič sú tesne za ňou.
„Všetci boli v najlepších futbalových rokoch. Mužstvo dozrelo výkonnostne i ľudsky,“ tvrdí Lérant.
Chorvátska futbalová rozprávka môže byť vzorom aj pre Slovákov, ktorí majú viac obyvateľov a štvornásobne vyšší počet registrovaných futbalistov.
„Chorváti majú vrodenú hrdosť a sebavedomie, čo Slovákom dlhšie chýbalo. Chorváti sú poznačení vojnou, ktorá ich ešte viac posilnila a zomkla. To, že prežili ťažké časy, im dalo krídla,“ konštatuje Lérant.
Dinamo Záhreb je ako Ajax
Hoci futbalové podmienky medzi oboma krajinami sú porovnateľné, Chorváti predávajú zo svojej domácej súťaže hráčov za obrovské peniaze.
Modrič prestúpil do Tottenhamu za 20 miliónov eur a veľké prestupy urobili aj Čorluka, Mandžukič či Lovren.
Ako je to možné?