Verili pred šampionátom chorvátski futbalisti, novinári či fanúšikovia, že sa ich národný tím môže dostať až do finále?
„Chorváti veria, ani neviem prečo, že sú vždy lepší ako ostatní. V skutočnosti je táto viera silnejšia ako realita. Je to určitý druh eufórie pred veľkými športovými podujatiami. Nezáleží, či hovoríme o futbale, hádzanej, vodnom póle alebo basketbale, v ktorom už nie sme takí dobrí ako pred desiatimi rokmi.
Môj pocit pred šampionátom? Veril som, že budeme úspešní. Pred turnajom som stavil 200 kún, čo je približne 30 eur, na to, že Chorvátsko sa dostane do semifinále. Jednoducho som veril, že zopakujeme úspech z Francúzska 1998 (vtedy Chorváti získali bronz - pozn. red.).“
Vo finále Chorvátsko prehralo s Francúzskom 2:4. Je aj tak druhé miesto na šampionáte najväčším úspechom v histórii chorvátskeho športu?
„Je všeobecný názor, že je to najväčší chorvátsky úspech. Futbal je jedinečný, na ničom inom nezáleží. Ako novinár a človek si to nemyslím. Noc pred finále som napísal článok na počesť Dragutina Šurbeka, ktorý získal 50 medailí v stolnom tenise na svetových a európskych šampionátoch.
Táto informácia zostala nepovšimnutá. Vo futbalovom ošiali nikto nezachytil správu o tom, že zomrel jeden z najlepších chorvátskych športovcov. Hanbím sa za to.“
Tréner Zlatko Dalič prevzal reprezentáciu pred posledným zápasom v kvalifikačnej skupine, ktorý bol proti Ukrajine. Napokon sa s tímom dostal až do finále majstrovstiev. Akú zásluhu má na tomto výsledku?
„Dalič vyšiel z anonymity, predtým nebol nikým. Nemal žiadnu veľkú futbalovú kariéru. V tichosti na sebe pracoval, bol jedným z tisíca. Náhodne dostal šancu a využil ju. Mal aj šťastie, ktoré je dôležitým faktorom v športe a zvlášť vo futbale.
Jeho zásluha je veľká. Je len škoda, že pri úspechu nepoukázal na veľké problémy v krajine. Je jedným z tých, ktorý teraz mohol zmeniť veľa vecí. Bohužiaľ, nie je taký typ. V Záhrebe velebil svojich hráčov, politikov či vojnových veteránov.
Nepovedal však nič o chudobných ľuďoch v krajine, ktorí ledva prežívajú. Premrhal svoju príležitosť, preto vždy bude len ďalším dobrým trénerom.“
Krajina len s čosi vyše štyrmi miliónmi obyvateľov sa dostala takmer na vrchol svetového futbalu. Čo to znamená pre Chorvátov?
„Chorvátsko je oficiálne najchudobnejšou krajinou v Európskej únii. Každý rok klesáme čoraz nižšie.